Správně řadit znamená dodržovat několik jednoduchých zásad.
- Řaďte v okamžiku, kdy vyvíjíte nejmenší sílu. I kolo umí brečet, když řadíme v nesprávný moment.
- Nejezděte zbytečně těžké převody. Časté používání těžkých převodů zkracuje životnost řetězu a zbytečně zatěžuje nohy.
- Nekřižte řetěz.
- Střídejte převody.
Nejčastěji používané převody u horských a krosových kol jsou 21, 24 a 27. Převody 18, 20, 27, 30 se používají u kol silničních. Převody jsou u všech kol rozdílné, například kolo dětské disponuje 6 až 8 převody a to pro jednoduchost ovládání pro dítě stačí.Nejmladší a nejrychleji rostoucí z této trojice. Jeho výhody jsou v nižší váze a velmi jednoduchému řazení – řadí se pouze na kazetě, takže už žádné křížení řetězu. Navíc tím ubude jedna páčka na řídítkách a jeden bovden, o který se musíte starat.
Jaký převod do kopce : Když stlačíte menší páčku, řetěz se posune dolů na menší, lehčí převod. Šlapání tak bude snazší, ale nepojedete tak daleko, ani tak rychle. Menší, snazší převod používejte při jízdě do kopce. Větší převodník, těžší převod používejte, když chcete šlapat intenzivně, abyste ujeli větší úsek rychleji.
Jak správně řádit
Optimální otáčky
Vyšší převodové stupně řaďte co nejdříve, a to mezi 2 000 a 2 500 otáčkami za minutu. Volte vždy takový převod, na kterém motor při citlivém sešlápnutí plynu ještě zareaguje mírným zrychlením. Jakmile dokončíte přeřazení a přidáte plyn, sundejte vaše chodidlo zcela ze spojkového pedálu.
Kam se nesmí na kole : Kam nesmí cyklista Dálnice, silnice pro motorová vozidla, cesta označená značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, případně „Zákaz vjezdu všech vozidel“. Cyklisté nesmí rovněž na chodník: ten je vyhrazen výlučně chodcům.
Vzdálenost 60-90Km za den (max 150/den), průměrná rychlost 20 – 25 Km/h, maximální 45 – 80Km/h (dle terénu a rychlosti větru). Obecná kritéria: cena kola.
Přesnou výšky sedla doladíte po nasednutí na kolo. Patu usadíte na pedál umístěný ve své nejnižší poloze tak, aby chodidlo bylo vodorovně se zemí. Noha v koleni by měla být natažená, nikoliv propnutá. Při samotné jízdě, kdy zabíráte nejširší částí chodidla se nohy nesmějí propínat v kolenou, ale jsou v mírném pokrčení.
Kdy měnit převodník
Převodníky je nutné vyměnit, pokud jsou opotřebované (viz kapitola JAK POZNAT, ŽE JE ČAS VYMĚNIT PŘEVODNÍKY NA KOLE) nebo pokud chceme změnit poměr převodů – méně zubů pro snazší stoupání či více zubů pro rychlejší jízdu v rovinatém terénu.Převodník je upevněn třemi šrouby typu torx, které odšroubujete a převodník vyměníte. Torxy dotáhnete a kliku zasunete zpět. Připevníte levou na osu a dotáhnete momenťákem. Pak stačí ještě posunout vodítko a je za pět minut je vše hotovo.3) Při jízdě do zasněženého kopce se snažte jet na co nejvyšší rychlostí stupeň, jaký motor „snese“. Díky tomu se na kola přenáší méně točivého momentu a pak tolik neprokluzují. Pozor na zhasnutí motoru, po zastavení už většinou uklouzaný kopec bez řetězů či pohonu 4×4 nevyjedete.
Řidítek se během výjezdu, podobně jako na silničním kole, držíme pevně, ale nikdy křečovitě. Váhá zůstává pevně v sedle a hlavním motorem výkonu jsou dolní končetiny. Šlapeme plynule a kruhovým pohybem tak, abychom sílu nohou spojili se zpevněnými svaly trupu a rukou. Jak trup, tak i ruce musí zůstat v klidu.
Jak poznat kdy zařadit : Vnímejte motor a otáčky
Jestliže si nejste jisti jaké otáčky jsou vhodné pro váš typ auta, řiďte se citem, motor by neměl extrémně hučet, avšak také by se neměl dusit při extra nízkých otáčkách. Pokud během jízdy dosáhnou otáčky motoru 2 500 až 3 000 za minutu, je čas přeřadit na další rychlostní stupeň.
Jak poznat kdy podřadit : Když máte nízké otáčky, jedete do kopce, přidáte plyn a auto vůbec nezačne akcelerovat, znamená to, že se motor trápí a je třeba podřadit. "Samozřejmě na rovině není třeba motor vytáčet a nižší otáčky stačí," uzavírá Chvála.
Kdy má cyklista přednost
Novinky v zákoně o provozu na pozemních komunikacích přinesly jasnější pravidla pro cyklisty. Na křižovatkách, kde souběžně vede cyklostezka, mají nově vždy přednost. To platí i na přejezdu pro kola mimo křižovatky.
Osoba vedoucí jízdní kolo nebo moped smí užít chodníku, jen neohrozí-li ostatní chodce; jinak musí užít pravé krajnice nebo pravého okraje vozovky.Jak na kole zrychlit Zařaďte intervaly, zhubněte, posilujte a trénujte ve skupině
- Vylaďte pozici na kole.
- Trénujte ve skupině
- Mějte správný tlak v pneumatikách.
- Používejte méně brzdy.
- Zhubněte.
- Využijte vítr.
- Zařaďte intervaly.
- Pracujte na svalové hmotě
Jak dlouho se jede na kole 20 km : Největší množství energie spálíme díky běhání
Aktivita | Rychlost | Délka aktivity |
---|---|---|
Běh | 10 km/h | 1 hod |
Běh | 12 km/h | 0,83 hod |
Jízda na kole | 20 km/h | 0,5 hod |
Jízda na kole | 25 km/h | 0,4 hod |