Krůta domácí snese zhruba osmdesát vajec ročně. Oproti tomu slepice, takzvaná nosnice, dokáže vyprodukovat ročně vajec až tři sta, což je přibližně čtyřikrát tolik. Když přijde na způsob snášení vajec, stojí si krůty oproti slepicím hůř i v drobných chovech.Kdy snáší krůta vejce Krůty obvykle začínají snášet vejce ve věku kolem 7 až 8 měsíců.Líhnutí krůt
Doporučuje se mít na jednoho krocana 8 až 10 krůt. Snáška trvá od února do června a krůta snese 20 až 50 vajec. Inkubace trvá 26 až 28 dní. Za rok stihne krůta dvě snášky.
Jak dlouho sedí krůta na vejcích : Snůška se pohybuje průměrně okolo 20 vajec. Samice pak na nich sedí zhruba 27 dní. „Dobré je jednou denně krůtu takzvaně z vajec sesadit, tedy vynést ven, aby se napila, nakrmila a vyprázdnila. Jinak další péči krůta na vejcích nepotřebuje,“ radí Jarmila Sládečková.
Která slepice snáší nejvíce vajec
Jestli vám jde jen o snášení co největšího počtu vajec, jednoznačnou volbu představují hybridky. Nejsou určeny k množení, v jejich případě jde opravdu hlavně o maximální produkci vajec. Od hybridek se dočkáte vejce téměř každý den, když snáší i přes 300 vajec s hnědou skořápkou ročně.
Kolik vajec snese denně jedna slepice : Denně bude schopna snést vajíčko, pokud jí zajistíte kvalitní krmivo a čerstvou vodu po celý den. Vajec za rok se tak dočkáte kolem 300 až 350 ks vajec.
Krůty mají rozvinutý výrazný pohlavní dimorfismus. Nápaditá je rozdílná tělesná hmotnost. Samci – krocani mají na hlavě a krku kožní výrůstky, zbarveny obyčejně do červena či modra. Nejvýraznější je volný kožní výrůstek u zobáku.
Hybridky – nejproduktivnější nosné slepice
Hybridky vynikají velikostí roční snůšky nad ostatní plemena slepic, když snesou i přes 300 vajec ročně. Snáší tedy téměř jedno vejce denně, takže při jejich chovu rozhodně nebudete mít v kuchyni problém s jejich nedostatkem.
Jak dlouho se krmí krůta
Rostoucí krůty se krmí od 9 do 20 týdnů věku.
Rostoucí krůty dostávají krmné směsi pro dospělé ptáky, které obsahují 16 až 20 % bílkovin, 2 až 3 % tuku a 4 až 5 % vlákniny. Rostoucí krůty by měly mít krmivo k dispozici po celý den.Čím krůty krmit
Základ jejich stravy by měla tvořit krmná směs, jež obsahuje pšenici, šrot a kukuřici. Obvykle se prodává ve formě granulí a dobré je sáhnout po nějaké s dostatečným obsahem vitamínů a minerálních látek.U jednotlivých druhů drůbeže se odlišuje, stejně tak i u jednotlivých plemen a jejich typovému zařazení. Určitou roli hrají série a intenzita sášky. Slepice nejvíce vajec snese kolem 9. hodiny ranní, denní doba snášky se u nich vyměřuje od 5 do 15 hodin.
Počítejte s tím, že s každým rokem se produkce vajec o něco sníží. Nejvíce jich můžete očekávat v prvním roce života poté, co nosnice začne kolem 20. týdne života snášet první vejce. Ve druhém roce velikost snůšky dosahuje přibližně 80 procent ve srovnání s prvním rokem a ve třetím až čtvrtém roce klesá až na polovinu.
Čím nikdy Nekrmit slepice : Slepice nesmí dostávat nic plesnivého, alkohol, kávu, čokoládu, nevařené nebo zelené brambory, avokádo, rebarboru, slupky citrusů, cibuli, pórek, lilek, nezralé rajče. Na plíseň dávejte pozor i při skladování krmiva, kupujte přiměřené množství slepičího krmení a skladujte ho v suchu a chladu.
Jak dlouho trva Vykrm krůty : Výkrm krůt trvá 4–5 měsíců, dorůstají do váhy 13–15 kg, při konverzi krmiva asi 3 kg/1 kg přírůstku živé váhy. Pokud se jedná o krmivo, počítá se s krmením plnohodnotnými krmnými směsmi. Krůťata se prodávají ve věku 7 týdnů.
Čím vykrmit krůtu
Výživové hodnoty krůt
Krůty a krocany řadíme mezi všežravce, nicméně nejvíce jim prospívá pastva a komerčně vyrobené krmivo určené přímo pro jejich trávicí systém. Tato komerční krmné směsi obvykle obsahují směs potravin, které simulují velmi rozmanitou stravu této velké drůbeže.
Rostoucí krůty se krmí od 9 do 20 týdnů věku.
Rostoucí krůty dostávají krmné směsi pro dospělé ptáky, které obsahují 16 až 20 % bílkovin, 2 až 3 % tuku a 4 až 5 % vlákniny. Rostoucí krůty by měly mít krmivo k dispozici po celý den.Krmení krůt není nic složitého. Potřebují podobné krmivo jako slepice, jen mají vzhledem ke své velikosti vyšší nároky na jeho množství. Základ jejich stravy by měla tvořit krmná směs, jež obsahuje pšenici, šrot a kukuřici.
Jak dlouho vydrží slepice snášet : Průměrná slepice začne snášet vejce ve věku přibližně 5 až 6 měsíců a může pokračovat v produkci vajec až do věku 5 až 7 let. Produktivita slepic je však proměnlivá a závisí na mnoha faktorech, jako je plemeno, výživa a životní podmínky.