Komín je třeba nechat odborně zkontrolovat minimálně 1× ročně, nicméně četnost kontrol se odvíjí od druhu paliva, které používáte. Pevné palivo (např. topení v krbových kamnech) – kontrola by měla proběhnout 2× ročně. Kapalné palivo – kontrola 1× ročně.Revizi komínů může provádět pouze specialista, kdy zpravidla jde o kominíka. Cena za revizi se pohybuje v rozmezí od 1000 do 2500 korun v závislosti na spalinové cestě a lokalitě. Kontroly je nutné provádět ve stanovených intervalech. Ceny se liší podle lokality a většinou se pohybují od 300 do 1000 korun.Kominík by měl komín zkontrolovat minimálně 1x za rok. Přitom vůbec nezáleží na tom, jak často komín používáte. Každoroční kontrola komínu by tedy měla probíhat u komínu, který používáte každý den, stejně jako u toho, ve kterém zatopíte dvakrát za zimu.
Jak zkontrolovat komín : Jak má vypadat kontrola krok za krokem
1) Po prvním „ohledání místa“ kominík rozebere a zkontroluje kouřovod, tedy komínek od kotle do zdi. Pak vyrobí ucpávku sopouchu komínu a vydá se na střechu. 2) Ze střechy se zajistí průchodnost spalinové cesty, zjistí se, zda je komín průchozí. 3) Pak se pokračuje opět zdola.
Kolik stojí revize domu
Orientačně se ceny revize pohybují od 2 000 do 5 000 korun. Například cena revize elektroinstalace domu se dvěma podlažími vyjde asi na 3 500 korun. Naproti tomu za revizi 3pokojového bytu zaplatíte zhruba do 2 000 korun.
Kolik stojí vyfrézování komínu : Cena frézování komínu je odvislá od materiálu použitého na konstrukci komínu a samozejmě od délky komínu. Za frézování 1 m komínu z cihel zaplatíte okolo 700 – 1000,- Kč, v případě šamotového a kameninového komínu zaplatíte cca 1600 – 1800,-Kč za m délky komínového průduchu.
Čištění kotle a revize, ať už kotle, komínů či elektřiny spadá pod běžnou údržbu bytu a hradí ji nájemce. Pokud jde o plynová zařízení, pak zákon uvádí, že je povinnost dělat každoroční kontrolu plynových zařízení odbornou osobou a jednou za 3 roky revizi od revizního technika.
K běžnému, pravidelnému čištění komína potřebujeme „kominický strojek s lanem a sluníčkem", případně „kominický set se štosákovým kartáčem a nastavitelnou tyčí“. Toto vybavení se běžně prodává v železářstvích, hobby marketech a nebo na internetu a nestojí obvykle více jak 1000 korun.
Kdy se musí vyvložkovat komín
Kdy je třeba komín vyvložkovat
– Když je v místnostech cítit zápach spalin. – Když je komínový průduch ve špatném technickém stavu, který neodpovídá předpisům. – Když je původní komínový průduch a nebo vložka na konci své životnosti. – Když přecházíme na jiné palivo.Když při čištění nebo vybírání sazí objevíte trochu drti z malty či z cihel, nemusí to být velká závada. "Stavbaře volejte, jen když je komín nakloněný, popraskaný nebo se rozpadá část nad střechou," říká Vladislav Dočkal. Pokud ale objevíte mazlavý dehet, zavolejte kominíka. Dehet je nebezpečný, snadno se vznítí.Na vině může být také komín příliš nízký nebo naopak vysoký, špatně vyspárovaný, takže netěsnící, případně jen zanesený spalinami z předchozího vytápění. Problém může způsobovat i překážka v komíně, třeba špatně nastavená redukční klapka kouřovodu.
Povinné pravidelné revize v bytovém domě
- Elektrická zařízení a rozvody elektřiny.
- Hromosvod.
- Komín a spalinové cesty.
- Plyn a plynová zařízení
- Kotel na tuhá paliva.
- Požární bezpečnost.
- Výtahy.
- Tlaková zařízení
Jak často musí být revize : V běžném prostředí se revize opakují co pět let. V okolí, které je zatížené chladem, horkem nebo vlhkem se revize opakují co tři roky. V mokrém prostředí či v místě, ve kterém hrozí extrémní koroze, se revize vyžadují každoročně.
Kdy frézovat komín : Kdy je frézování komínu nutné
Frézování komínu má smysl ve chvíli, kdy potřebujete zvětšit jeho vnitřní průměr, především z důvodu lepšího tahu, instalujete spotřebič o vyšším výkonu nebo je váš komín netěsný a chcete provést jeho rekonstrukci vyvložkováním.
Proč se musí Vložkovat komín
Nejpoužívanějším způsobem nutné úpravy nebo rekonstrukce komínu je vložkování. Komínová vložka zamezí průsaku vlhkosti, vodních par a spalin skrz plášť komínového tělesa. Příkladem takového nežádoucího průniku spalin jsou dehtové skvrny, viditelné na omítce starších komínů.
Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.Cena za metr vložkování se může pohybovat od 2 000 Kč za metr, ale obvykle je vyšší právě s přihlédnutím k vícepracím, včetně přidruženého materiálu. Z pohledu ceny je o něco nákladnější vložkování pro kondenzační kotel než pro kamna na tuhá paliva.
Jak dlouho vydrží vložka v komíně : Komínové vložky jsou vysoce odolné proti spalinám, mají takřka neomezenou životnost a velmi nízkou nasákavost a vyhovují najvyššímu teplotnímu zatížení.