Jak často se ozařuje nádor?
Standardní zevní ozáření (Obr. 1) trvá okolo osmi týdnů (pět dní v týdnu). Ozařování tak probíhá každý všední den v týdnu. Záření je aplikováno vždy během asi 20 minut a nemusíte být hospitalizován.Po ukončení ozařování (až do 2-3 let) se mohou objevit pozdní nežádoucí účinky léčby zářením, např. kožní změny (zarudnutí, pigmentace, suchá a méně elastická kůže), tužší podkoží, podkožní otok v oblasti krku a pod bradou, suchost v dutině ústní, snížení funkce štítné žlázy.Ozařování je typem lokální léčby – účinkuje pouze v ozařované oblasti na rozdíl od chemoterapie, která proniká do krve a její účinky působí na celý organismus. Chemoterapie má u nádorů mozku omezený význam, jelikož řada cytostatik do mozkové tkáně obtížně proniká v důsledku tzv. hematoencefalické bariéry.

Co se nesmí po ozařování : Nevhodné je i použití elektrických podušek či ohřevných lahví na ozařovanou oblast. Léčenou oblast opatrně omývejte vlažnou vodou. Na místech se zvýšenou tvorbou potu (podpaží, třísla, kolem konečníku), zvláště u nemocných s nadváhou, nesmí dojít k zapaření. Namísto koupání doporučujeme použití sprchy.

Kolik stojí ozařování

Cena ozáření se pohybuje kolem 25 000 korun za jednu dávku. Částka ale opět může kolísat případ od případu. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je cena pražského centra výrazně vyšší, než nabízí třeba bavorský Mnichov, s nímž VZP uzavřela smlouvu na paušální částku 500 000 korun za léčbu jednoho pacienta.

Co jíst při ozařování : Dávat přednost netučným, lehce stravitelným jídlům (ovoce, jogurty, tva- roh, světlé maso, brambory, těstoviny, rýže). Lépe jsou snášena jídla pokojové teploty, jídla chladná. Nevhodná jsou tučná, mastná, sladká a kořeněná jídla.

Nevhodná jsou tučná, mastná, sladká a kořeněná jídla. Využít léky upravující motilitu střeva, např. prokinetika – metoklo- pramid, itoprid (po poradě s ošetřujícím lékařem). Jíst v klidu, pomalu, malé porce, častěji.

Nejčastěji se setkáváme s kožními změnami (od zarudnutí kůže, přes její olupování až po mokvání), záněty ozářených sliznic zažívací trubice, močového měchýře apod., otok mozku (při jeho ozařování). Při ozáření většího objemu těla může dojít k porušení krvetvorby a snížení počtu krevních buněk.

Co dál po ozařování

Po ukončení ozařování (až do 2-3 let) se mohou objevit pozdější nežádoucí účinky léčby. Postižena bývá kůže, u níž se může vyskytnout zarudnutí, hyperpigmentace či zhoršená pružnost. Podkoží bývá tužší a může se objevit také podkožní otok v oblasti hrudníku.Kůži jemně myjte, nedřete, neškrábejte, nedrhněte ani nepoužívejte peeling nebo parfémovaná mýdla. Nepřikládejte na kůži příliš teplé ani studené pomůcky – např. nahřívací polštářky, ledové zábaly apod. Sprchovat se můžete denně, koupání by se mělo omezit.Dávat přednost netučným, lehce stravitelným jídlům (ovoce, jogurty, tva- roh, světlé maso, brambory, těstoviny, rýže). Lépe jsou snášena jídla pokojové teploty, jídla chladná. Nevhodná jsou tučná, mastná, sladká a kořeněná jídla.

V době onkologické léčby

Průkaz mimořádných výhod TP, ZTP, ZTP/P (hodnotí se mobilita žadatele) Příspěvek na provoz motorového vozidla. Příspěvek na péči (hodnotí se soběstačnost) Příspěvek na zvláštní rehabilitační a kompenzační pomůcky.

Na co mají nárok onkologický pacient : V době onkologické léčby

Průkaz mimořádných výhod TP, ZTP, ZTP/P (hodnotí se mobilita žadatele) Příspěvek na provoz motorového vozidla. Příspěvek na péči (hodnotí se soběstačnost) Příspěvek na zvláštní rehabilitační a kompenzační pomůcky.

Jak vypadá nemoc z ozáření : Bezprostředně po ozáření se dostaví psychická desorientace a zmatenost, porucha koordinace pohybů, křeče a konečně hluboké bezvědomí. Smrt nastane do několika hodin nebo dnů. Závažnost průběhu akutního onemocnění z ozáření a vyhlídky na přežití jsou příznivě ovlivněny stíněním určitých částí těla.

Co se nesmi jíst při rakovine

Doporučení při bolesti v dutině ústní a při bolestivém polykání

Vhodné potraviny a jídla Nevhodná jídla
jablečná šťáva, banány, měkké ovoce rajčata
polévky, tekutiny kořeněná jídla
tvaroh, tavený sýr velmi slaná jídla
míchaná vejce syrová zelenina


Dvanáct rad, jak podpořit člověka s rakovinou

  1. Pozorně naslouchejte.
  2. Vypořádejte se s vlastními pocity.
  3. Často říkejte „Miluji tě“.
  4. Nabídněte pomoc.
  5. Buďte doprovodem při návštěvách lékaře.
  6. Přidejte trochu humoru.
  7. Respektujte potřebu „být sám“.
  8. Buďte zásobárnou informací.

Pokud pacient s diagnózou rakoviny přežije následujících pět let, považuje se riziko, spojené s tímto konkrétním nálezem, za zažehnané; proto právě „pětileté přežití“. I dlouhodobě přežívající pacienti zůstávají pod kontrolou lékařů. Ne vždy jde totiž o úplné vyléčení.

Na co mám narok kdyz mám rakovinu : V době onkologické léčby

  • Průkaz mimořádných výhod TP, ZTP, ZTP/P (hodnotí se mobilita žadatele)
  • Příspěvek na provoz motorového vozidla.
  • Příspěvek na péči (hodnotí se soběstačnost)
  • Příspěvek na zvláštní rehabilitační a kompenzační pomůcky.
  • Doprava pacienta k léčbě