Jak často se musí zalévat bonsai?
Bonsaje rostou většinou v mělkých miskách, proto je ve vegetační době potřeba je často zalévat. Většina potřebuje zálivku alespoň 1x denně. Voda je nejlepší dešťová, lze ale použít i jen odstátou. Bonsaje je nutné přihnojovat, obzvlášť poté, co vyčerpají hnojivo obsažené v substrátu (nejpozději po půl roce).Ficus „fíkovník“ – vystačí si s méně světla, ale pozor, má rád teplo, přímo nesnáší průvan, na který reaguje shozením listů. Ideální je zalévat teplou vodou, v případě kdy použijete studenou vodu shodí listy. Zaléváme vydatně, avšak po zálivce necháme vyschnout, nemá rád přemokření.Bez vody není života. To, že je akutní potřeba bonsai zalít poznáme podle svěšených listů, podle barvy povrchu zeminy, podle vytvoření mezery mezi zeminou a miskou.

Jak se starat o pokojovou bonsai : Jak vypadá péče o pokojovou bonsaj

  1. Základem je dobře vybrat místo, kam bonsaj umístíte.
  2. Relativní vlhkost vzduchu v místnosti nesmí klesnout pod 30 %, suchý vzduch bonsaji nedělá dobře.
  3. Většina pokojových bonsají má ráda letnění, tak je vyneste koncem května ven a zvykejte je na sluníčko.

Kdy začít tvarovat bonsai

Správný čas: Prvním pravidlem pro řez bonsají je vědět, kdy je správný čas provést řez. Obecně platí, že nejlepší dobou pro řez je pozdní zima nebo brzké jaro, kdy je stromek stále v klidu a jeho růst je minimální.

Jak často hnojit bonsaje : Kdy hnojit bonsaje

Hnojení by mělo probíhat během vegetačního období, které obvykle začíná na jaře a končí na podzim. Během této doby stromy intenzivně rostou a vyžadují více živin. Jakmile začnou na jaře pučet nové listy, je to signál k zahájení hnojení.

Obraťte bonsaj vzhůru nohama a ponořte bonsaj na pár hodin do vody. Bohatě stačí cca 3 hodiny. Pokud vás trápí různé druhy hub, zkuste přesunout bonsaj do prostředí se sušším vzduchem, a nekropte vodu přímo na rostlinu.

Je mnoho druhů stromů, které se miniaturizují, a každý z nich v růz- ných ročních dobách i jednotlivých týdnech a dnech potřebuje větší nebo menší množství vody. Má jí však dostat pouze tolik, aby žil. Velké bonsaje spotřebují v létě až 2 litry vody, a to znamená zálivku třikrát za den.

Jak dlouho žije bonsai

Dobře opečovávaná bonsaj může žít mnoho let, dokonce i desetiletí, takže je to dar, který vydrží časem a ze kterého se vaše maminka bude moci dlouho těšit. Bonsaje nevyžadují velké prostory ani nadměrnou péči, takže jsou ideální do každé domácnosti.Mladé přírůstky listů rostoucí z koruny průběžně zaštipujeme pinzetou. U druhů bonsají, které jsou porostlé malými lístky, zkracujeme mladé výhony do obrysu stromku. Bonsaje s většími listy zaštipujeme hlouběji a to o 2- 3 lístky, než je požadovaný tvar koruny.U druhů bonsají, které jsou porostlé malými lístky, zkracujeme mladé výhony do obrysu stromku. Bonsaje s většími listy zaštipujeme hlouběji a to o 2- 3 lístky, než je požadovaný tvar koruny. Nutností je odstraňování zaschlých a starých větví, které dřevinu zbytečně vysilují a nepůsobí esteticky.

Stříhání: Rychle rostoucí bonsai můžeme stříhat celý rok. Nové výhony sestřihujeme stále na dva listy, když naroste asi 12 listů. Střih listů je vhodné provádět v době od června do července. Řezné rány ošetříme vodou, aby nedocházelo k výronu mléka.

Kdy se Přihnojuje : Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.

Jak často hnojit : Travní plochy hnojíme tři až čtyřikrát do roka. V dubnu, červnu, září a pokud je třeba, pak ještě koncem října. Důležité je i množství hnojiva v jednotlivých obdobích. V dubnu je to 25% roční potřeby, v červnu také 25%, v září ovšem 35% a v říjnu 15%.

Jak zachránit uschlý strom

V tu chvíli lze použít kombinaci několika opatření: rostliny postříkejte proti škůdcům (v tomto případě proti sviluškám), zastiňte pomocí stínovky celou plochu a dodržujte pravidelnou, ale ne přehnanou zálivku. Měli byste docílit toho, že smrček začne znovu obrážet, a poškození se do 2 až 3 let zcela ztratí.

Pokud nemá vaše rostlina vše, co k životu potřebuje, nebo je naopak něčeho příliš, projeví se to nejčastěji žloutnutím nebo opadáváním listů. Co může být příčinou a jak pokojové květině pomoci Nejčastěji je na vině špatná intenzita zalévání, nedostatek, nebo naopak přebytek světla a nevhodná teplota v místnosti.Bonsaje opadávají, protože jim chybí dostatek vláhy. Pokud vláhu nemají, zbaví se zeleně, aby se spící pupeny zachránily a přežily nepříznivé podmínky.

Jak udělat z Tlustice bonsai : Stačí odlomit jeden z jejích listů nebo vrcholový řízek a nechat jej několik dnů zaschnout na vzduchu. Poté lze řízek zasadit do vlhké substrátu, kde brzy začne kořenit. Rostlinu přesazujeme každé 2-3 roky, přičemž volíme o něco větší květináč pro další růst kořenového systému.