Jak často se mají zalévat kaktusy?
Držte se tedy zásady, že budete zalévat jednou týdně nejlépe ráno nebo navečer, a to raději jednou důkladně než často a mírně. Snažte se zaléváním napodobit kaktusům jejich původní prostředí – jednorázová závlaha a dlouhé sucho.Kaktusy je možno letnit, avšak na deštěm chráněném místě. V zimě je nutná doba odpočinku při teplotě 10 – 13 ° C, snesou však i teploty okolo 5 ° C; Zálivka: v létě zaléváme pravidelně tak, že necháme substrát mezi zálivkami vždy vyschnout. Od podzimu zálivku postupně omezujeme a v zimě nezaléváme takřka vůbec.Kaktusy vydrží bez vody někdy i několik let. Jsou to vlastně živoucí studny. Budete překvapeni, jak skvěle kaktusy s vodou hospodaří a co všechno o nich ještě nevíte.

Kdy mohou kaktusy ven : Venku je můžeme nechat od dubna do října. Rostlinky je nutné chránit před větrem a deštěm. Na začátku jara, kdy se kaktusy probouzí ze zimního spánku, začnou vytvářet nové trny a začnou zelenat od temene a růst.

Kdy naposledy zalít kaktusy

V době léta (červenec – srpen), kdy jsou extrémní vedra a ve skleníku je i přes 40°C, kaktusy zastavují svůj růst. Proto je v tomto období nezaléváme. Jakmile se trochu ochladí nebo je několik dnů pod mrakem, je čas dopřát kaktusům vodu. Častou chybou začátečníků je také zalévání kaktusů přes zimu!

Jak zalít kaktusy : Kaktusy můžete zalévat buď z vrchu, nebo nechat půdu nasáknout vodu ze spodu. Pokud zaléváte shora, vyhněte se tomu, aby voda dostala na tělo kaktusu, což by mohlo vést k hnilobě. Přemokření je pro kaktusy často smrtelné. Zkontrolujte, že dno květináče má drenážní otvory.

Jakmile se trochu ochladí nebo je několik dnů pod mrakem, je čas dopřát kaktusům vodu. Častou chybou začátečníků je také zalévání kaktusů přes zimu! V období, kdy je málo světla (listopad – březen), kaktusy přezimují nejlépe v chladné místnosti s teplotou 10-15°C bez jediné kapky vody.

Hlavně v případě, kdy jsou kaktusy na balkóně nebo dokonce na venkovním stanovišti pro letnění, je dobré zálivku načasovat tak, aby alespoň týden po zalití nebyly příliš nízké teploty. S vyndáváním kaktusů rovnou ven je dobré počkat až do května, kdy nehrozí, že je poškodí přízemní mrazíky.

Jak správně zalít kaktus

Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.kaktusy žloutnou a měknou, mají-li v zimě nadbytek vody. V nejhorším případě může dojít k hnilobě základu stonku.Používejte dešťovou vodu nebo odstátou vodu pokojové teploty. Tvrdá voda může kaktusům škodit. Kaktusy můžete zalévat buď z vrchu, nebo nechat půdu nasáknout vodu ze spodu. Pokud zaléváte shora, vyhněte se tomu, aby voda dostala na tělo kaktusu, což by mohlo vést k hnilobě.

Pamatujme si, že jim vždy spíše uškodí vlhko než sucho. Přebytečným vlhkem uhnijí kořeny, rostlina žloutne a chřadnutí jest zjevně viditelné. Nemocný kaktus vyjmeme z květináče, špatné kořeny odstraníme a necháme ho ležeti as 14 dní na slunečném a vzdušném místě – ovšem kde nemrzne.