Jak často se chodí na plazmu?
JAK ČASTO MOHU KREVNÍ PLAZMU DAROVAT Odběr krevní plazmy je možný jednou za 14 dní. Jeden dárce tak může absolvovat až 26 odběrů za rok.KDO BY PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí: pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu….Menstruace není překážkou v dárcovství krevní plazmy. Pokud se cítíte dobře, můžete přijít darovat. Jak dlouho po porodu mohu darovat Plazmu je možné darovat 6 měsíců po porodu, ale pouze pokud nekojíte.

Jak se chovat po aplikaci plazmy : Jak se chovat po aplikaci plazmy

Po zákroku se extrémně nenamáhejte a nevystavujte chladu nebo naopak zvýšené teplotě. Používejte pouze přípravky doporučené ošetřujícím lékařem.

Kdy nechodit na plazmu

Plazmu nemohou darovat lidé s hemofilií nebo jinými závažnými poruchami srážlivosti krve, onkologicky nemocní lidé a lidé pozitivní na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis a jiné choroby. Při podezření na nitrožilní užívání tvrdých drog vás otestujeme na jejich přítomnost v krvi.

Kolik plazmy podle váhy : Krevní plazma je nažloutlý, slabě zásaditý roztok bílkovin, elektrolytů a malých organických molekul. Její objem odpovídá 5 % tělesné hmotnosti.

Plazmu nemohou darovat lidé s hemofilií nebo jinými závažnými poruchami srážlivosti krve, onkologicky nemocní lidé a lidé pozitivní na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis a jiné choroby. Při podezření na nitrožilní užívání tvrdých drog vás otestujeme na jejich přítomnost v krvi.

V den odběru

dietně posnídejte (bez tuku) – nejlépe obyčejný rohlík, kmínový či toustový chléb, křehké kukuřičné plátky, rýžové chlebíčky, suchary, dětské piškoty, kukuřičné lupínky, med, džem, ovoce anebo zelenina. Nevhodné jsou mléčné a masné výrobky, vejce, celozrnné pečivo s olejnatými semeny, ořechy.

Kolik je za prvni odber plazmy

Darovat lze jednou za 14 dní, měsíčně si tak každý dárce může přijít na 1 800 Kč. Výjimku tvoří první a druhý odběr. Za první odběr dostane dárce náhradu 500 Kč a za druhý odběr 1300 Kč (doplatek 400 Kč za první odběr + náhrada 900 Kč za druhý).V den odběru necvičte, nesportujte, nechoďte na veřejná koupaliště nebo do bazénů (z důvodu zvýšeného rizika infekce). Nenavštěvujte solária nebo sauny (teplo roztahuje cévy, a tak by se ranka mohla opět rozkrvácet).Plazmu můžete darovat 1× za 14 dní. Maximální rozestup je 6 měsíců.

ANO – neboli co určitě dělat

30 minut po odběru se vyvarujte dlouhého řízení či jízdy na kole. Nechte obvaz na ruce minimálně 2 hodiny (během této doby by se měla ranka zatáhnout a místo by nemělo krvácet). Více pijte, abyste doplnili tekutiny. Pořádně se najezte, abyste doplnili potřebnou energii.

Jak rychle se obnovuje Plasma : Plazma představuje zhruba 55 % objemu krve. Naprostá většina složek plazmy se obnovuje během několika hodin až dnů.

Co doplnit po darování plazmy : Po odběru doporučujeme doplnit bílkoviny (maso, luštěniny, tvaroh…). Tip na závěr: Buďte důslední. Byla by škoda, kdyby vás dietní chyba vyřadila z odběru.

Kolik procent plazmy je v krvi

Je to nejobjemnější část krve – v těle dospělého člověka jsou zhruba 3 litry krevní plazmy, což je u běžného člověka asi 5-6 % z celkové tělesné hmotnosti. Dále krev obsahuje asi 41 % červených krvinek a okolo 1 % bílých krvinek.

Darovat krevní plasmu můžete jedenkrát za 14 dní, tj. celkem může dojít k maximálně 26 odběrům za kalendářní rok. Zdraví dárce, který daruje opakovaně tak není v žádném případě ohroženo. Za každé darování krevní plasmy můžete obdržet finanční náhradu nebo darovat bezpříspěvkově.Krevní plasma je roztok především bílkovin, minerálů a enzymů, které vedle funkce tekutého prostředí pro krvinky plní řadu dalších funkcí, například při přesunu vstřebaných živin, zástavě krvácení a zabezpečování imunity.

Jak vypadá zdravá plazma : Standardní zdravá krevní plazma má jantarově nažloutlou barvu. Barva plazmy se ale může měnit v závislosti na množství přijímaných tekutin, stravě a hormonální rovnováze, ale také na obsahu bílkovin a jiných faktorů. Většina dalších zabarvení je neškodná, některá ale mohou být příznakem nežádoucí kvality plazmy.