Jak často pít čaj z přesličky?
Není však vhodná k dlouhodobému užívání. Maximální délka nepřetržitého užívání je obvykle 2-3 týdny. Potom je nutné udělat alespoň týdenní přestávku a pokud budete potřebovat, můžete pak přesličku užívat ještě dále.Přeslička rolní je vhodná jak k vnitřnímu, tak vnějšímu použití. Vnitřně se jí léčí vodnatelnost, zánět močového měchýře, ledvinové infekce, dna, krvácení (menstruační, z nosu aj.), zlomeniny, zanikající menstruace, kornatění tepen, nádorové stavy či plešatění. Zevně se využívá na rány, vředy, afty a omrzliny.Je třeba dát pozor na záměnu sbírané přesličky rolní s jedovatou přesličkou bahenní. U nás rostou tři přesličky – přeslička rolní, lesní a bahenní, která je jedovatá.

Jak pít přesličku : Přesličku zalijeme vodou v poměru 2 čajové lžičky na 250 ml. Přiklopíme a vaříme 5 minut. Poté necháme 15 minut louhovat a nakonec scedíme.

Co obsahuje přeslička

Přeslička je známá svým obsahem křemíku. Kromě křemíku obsahuje i další látky – steroly, kyselinu askorbovou, kyselinu skořicovou, flavonoidy, soli hliníku a draslíku. Dlouhodobé užívání nebo užívání větších dávek ale způsobuje nevolnost .

Co na přesličku : Na jaře hledáme, kde se na přeryté ploše objeví nové výhonky přesličky. Pokud se objeví, můžeme je ošetřit totálními herbicidy, jejichž účinné látky pronikají až do kořenů a rostliny postupně odumřou. Asi dva týdny odumřelé zbytky přesličky odstraníme. Na takto ošetřenou plochu už můžeme vysévat nebo vysazovat.

Užívejte 1 hrnek před spaním. Při prochladnutí močového měchýře s křečovitými bolestmi není lepšího prostředku, než když necháme 10 minut působit na měchýř páry ze spařené přesličky. Když to několikrát zopakujeme, tak onemocnění brzy pomine.

Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.

Co obsahuje přeslička rolní

Přeslička obsahuje kyselinu křemičitou. Její soli jsou důležitou součástí chrupavek, kloubů, nehtů, vlasů, ale i vazů. Obsahuje také flavonoidy, saponiny, hořčiny, třísloviny nebo pryskyřici. V lidovém léčitelství zastavuje krvácení, bojuje proti onemocněním močového měchýře a ledvin.Na které choroby a jak přesličku správně použít

Postřik z přesličky je možné použít v sadech proti strupovitosti jabloní (Venturia inaequalis), dále na padlí jabloňové (Podosphaera leucotricha), dále je účinná proti kadeřavosti broskvoní (Taphrina deformans).Na jaře vyrůstá fertilní (plodná) lodyha s výtrusnicovým klasem, která je nezelená, později vyrůstá sterilní (neplodná) letní zelená lodyha. Letní lodyha je mělce rýhovaná a přeslenitě se větví; střední dutina zabírá asi třetinu průměru lodyhy.

Postačí 1 lžíce řepíku zalít šálkem vroucí vody a nechat 10 minut vyluhovat Pijeme vždy 2-3 šálky za den do zmírnění obtíží. Řepík bývá i součástí čajových směsí určených např. na zdravé zažívání, močové cesty, imunitní systém nebo podporu správné funkce dýchacího systému.

Kdy pít Řepík : Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.

Jaký je rozdíl mezi přesličkou rolní a lesní : Popis. Přeslička rolní je vytrvalá výtrusná bylina vysoká nejčastěji 10–70 cm. Na rozdíl od přesličky bahenní má přeslička rolní výrazný sezónní dimorfismus. Na jaře vyrůstá fertilní (plodná) lodyha s výtrusnicovým klasem, která je nezelená, později vyrůstá sterilní (neplodná) letní zelená lodyha.

Kdy postřikovat

Kdy provádět předjarní postřik Předjarní ošetření ovocných stromů a dřevin se má provést až v období, kdy se již neočekává silný pokles teplot. Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.

Při sběru přesličky dejte dobrý pozor na záměnu s přesličkou bahenní. Ta se totiž používá do koupelí, ale pozor – nesmí se užívat vnitřně – je totiž jedovatá. Přesličku rolní bylináři oceňují hlavně kvůli vysokému obsahu křemíku. Sbírají se zelené lodyhy od června do září.Spolehlivým rozlišovacím znakem je délka bazálního článku postranních větévek. Tento článek (první u stonku) je u přesličky rolní delší než zubatá pochva obklopující stonek, zatímco u přesličky bahenní je kratší.

Jak casto pít Repikovy čaj : Čaj se pije 1 až 2 krát denně. Stanovená doporučená denní dávka se nesmí přesáhnout.