Jak často okopávat brambory?
Na volném záhoně začínáme s nahrnováním v době kdy rostliny dosáhly výšky 0,25 – 0,30 m a začínají nasazovat květní pupeny. K trsu nahrnujeme dobře provzdušněnou zeminu. Nejvhodnější je nahrnování provést po vydatnějším dešti nebo zálivce, půda však nesmí být přemokřená. Nahrnujeme až po oschnutí povrchu půdy.Zalévejte občas, ale vydatně

Sklizené brambory tvoří téměř z 80 % voda. Přesto není třeba zalévat denně.Hnojíme brambory

Čili základ hnojení bramborových záhonů, políček a polí představuje podzimní zapravení organického hnojiva do půdy (chlévský hnůj, koňský hnůj, ale i ovčí nebo zelené hnojení, …). Dobré je též doplnit půdě vyšší dávku fosforu a draslíku prostřednictvím fosforečných a draselných hnojiv.

Jak připravit půdu pro brambory : Brambory jsou nenáročné na půdu. Ideální jsou písčité nebo písčitohlinité půdy. Do půdy, která bývá zamokřená, můžete zapracovat písek nebo kompost. V roce před sklizní, nejpozději však v březnu, můžete v případě potřeby připravit půdu pro brambory: Sežeňte si shnilý hnůj nebo vyzrálý kompost a půdu jím obohaťte.

Co zasadit mezi brambory

Co zasadit vedle brambor: Řepa Mrkev Kopr Koriandr Horčice (jako zelené hnojivo) Celer

  1. Řepa.
  2. Mrkev.
  3. Kopr.
  4. Koriandr.
  5. Horčice (jako zelené hnojivo)
  6. Celer.

Čím přihnojovat brambory během vegetace : Dusíkem přihnojujeme zpravidla vodným roztokem granulované močoviny až do koncentrace 9 %, výhodná je i kombinace s roztokem hořké soli v koncentraci 4–5 %. Lze využít také řadu speciálních listových hnojiv, která obsahují nižší koncentrace dusíku, často však v kombinaci s dalšími živinami.

Hnojení brambor

Jak jsme řekli výše, první hnojení probíhá spolu s první orbou na podzim. Nejlepší je hnojit organickým hnojivem, tedy například koňským hnojem, chlévským hnojem apod. Jako doplněk můžete přidat draselná hnojiva. Další hnojení probíhá na jaře a dále můžeme brambory postupně přihnojovat.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Jaké plodiny nedávat po sobě

Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.Podle odborníků z Receptáře, Ludmily Duškové a Jana Kopřivy, potřebují brambory především dobře pohnojenou a provzdušněnou půdu. Radí tedy ji na podzim pohnojit hnojem a na jaře před sadbou přidat ještě draslík, dusík a fosfor. A ideálně použít rozmetadlo pro rovnoměrný rozhoz hnojiva.Doplňkové parametry

Kategorie: Hnojiva
Aplikace: Před výsadbou rozhozem na plochu
Dávkování: 60-100 g / m2
Hnojení: Základní
NPK: 11-11-13


Papriky. Papriky se skvěle doplňují s petrželkou a tymiánem. Petrželka k sobě od paprik přitahuje škůdce a také pomůže vyšperkovat jejich chuť. Tymián naopak škůdce odhání, ale chuť paprik zvýrazňuje taktéž.

Které plodiny se nesnášejí : Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co když brambory zezelenají : Může jít nejen o dlouhodobé intenzivní osvětlení slunečním zářením nebo zářivkami na prodejních místech, ale i o zezelenání hlíz ještě na poli, když se po přívalových deštích rozplaví brázdy. Nazelenalé hlízy se musí okrájet a oloupat. Vodu, v níž se vařily, se doporučuje slít a dále již nepoužívat.

Kdy hnojit brambory NPK

Doplňkové parametry

Kategorie: Hnojiva
Hnojení: Základní
NPK: 11-11-13
Období: březen, duben, květen
Použití: Brambory


Recepty z paprik

Podáváme posypané čerstvými bylinkami, například koriandrem nebo špetkou estragonu. S nadúrodou paprik přichází skvělá příležitost vytvořit si domácí paprikový protlak. Dá se pak využít jako “instantní” paprika – do pomazánek, omáček a polévek.16) Optimální teplota pro pěstování papriky ve skleníku je 24 – 28 ° C přes den a 16 – 20 ° C v noci. Při vyšších teplotách větrejte, nezapomínejte ale na to, že paprika nesnáší průvan. 17) Jemné listy paprik bývají často napadané mšicemi a sviluškou chmelovou.

Jak zvýšit úrodu paprik : Pěstovat papriky není složité, určitě ale potřebují dostatek živin. Pokud přemýšlíte, čím úrodu paprik zvýšit, vyzkoušejte mléko. Možná vás tato metoda udivuje, ale mléko obsahuje zinek, hořčík, draslík, fosfor a mnoho dalších prospěšných látek, ze kterých mohou papriky profitovat.