Jak často měnit teplovodivou pastu?
Záleží na způsobu využívání počítače – tedy na délce používání, nárazové zátěží, podmínkách a teplotách, ve kterých běží. Nejlepší je samozřejmě pozorovat teplotu čipu a pokud se nápadně zvyšuje, pastu vyměnit. Pasta se také mění vždy při výměně součástky. U běžných počítačů je vhodné pastu vyměnit cca každé 3 roky.Na internetu ovšem najdete rady poněkud jiné – procesor je nutno PŘEPASTOVAT každé tři roky – po dvou letech – jednou za rok – při každém čištění počítače, které provádíme 2x do roka. Déle pasta nevydrží.Na občasné použití vzhledem k ceně postačí líh z drogerie. Nejlepší věc je profesionální řešení Arctic Silver Artic Clean,je to dvousložkový přípravek. Jedna složka starou pastu rozpustí a odstraní. Druhá složka odstraní poslední zbytky a ošetří povrch IHS.

Jak použít teplovodivou pastu : Očistíme povrch IHS a chladiče, naneseme na IHS dostatečné množství pasty a nasadíme chladič, který po utažení pastu rovnoměrně rozprostře a přebytečnou pastu vytlačí. Drtivá většina běžně prodávaných past je nevodivá, nemusíme se tedy bát zkratu, ale jen nepořádku kolem (v horším případě vně) patice.

Jaká je nejlepší teplovodivá pasta

Jednoznačným vítězem z hlediska tepelné vodivosti je Thermal Grizzly Conductonaut. Nevýhodou, krom vysoké ceny, je fakt, že jde o tekutý kov, takže vodivý materiál (nesmí se dostat mimo styčnou plochu procesoru s chladičem) a dále jeho korozivní účinky na hliník.

Co se dá použít místo teplovodivé pasty : Nebudete-li mít tedy po ruce teplovodivou pastu, můžete použít jako dočasné řešení klidně Nutellu. Samozřejmě nejde ani tak o to, že se bude jednat právě o tu pravou a jedinou Nutellu.

Ideálním kandidátem na test procesoru je CPU Benchmark z 3DMarku, který provádí výpočty fyziky. 3DMark CPU Profile je skvělý benchmark na otestování škálování výkonu při výpočtech fyziky při zapojení 1–16 vláken či více. Výkon je opět uvede jako score.

Životnost procesoru

Obecně lze říci, že procesor vydrží bezchybně fungovat 7 – 10 let, klidně i déle.

Kdy měnit pastu na procesoru

Pokud máte špatnou, nebo starou teplovodivou pastu, může dojít k poškození procesoru (CPU), nebo grafického čipu (GPU). Oprava pak může být velice nákladná. JAK ČASTO PASTU MĚNIT Teplovodivou pastu je třeba měnit alespoň jednou za 2 roky, záleží na kvalitě pasty.Počítač čistěte ideálně jednou měsíčně a nepoužívejte při čištění komponentů velký tlak. PC otevírejte pouze v případě, že je vypnuté a odpojené od el.Poté se také hodně řeší, kolik pasty na procesor nanášet a já mám v tomto poměrně jasno. Ano, nejlepší je nanášet co nejméně, ale po dotažení si chladič stejně přebytečnou pastu vytlačí ven a pokud ji tam máte moc, tak si akorát zašpiníte hrany procesoru. Nic víc, nic míň bych v tom nehledal.

Nebudete-li mít tedy po ruce teplovodivou pastu, můžete použít jako dočasné řešení klidně Nutellu. Samozřejmě nejde ani tak o to, že se bude jednat právě o tu pravou a jedinou Nutellu.

Jak zjistit co mě zatěžuje procesor : Vyvolat ho lze několika způsoby, přičemž patrně nejrychlejší je klávesová zkratka Ctrl+Shift+Esc. Hned v první sekci Procesy můžete sledovat, jak jednotlivé aplikace zatěžují procesor a kolik si ukously operační paměti. Přes kontextovou nabídku pod pravým tlačítkem myši lze přidávat a odebírat sloupce s informacemi.

Jak poznám že mám špatný procesor : Typickým příkladem je procesor. Pokud se po zapnutí nic neděje a procesor i po několika minutách zůstává studený, včetně chladiče, může se jednat o problém způsobený touto komponentou. Někdy pomůže vyjmout procesor, včetně nezbytných operačních pamětí a vše následně vložit nazpět.

Proč vypínat počítač

Ideální však není ani stav, kdy systém běží neustále. Vedle rychlejšího opotřebení různých komponent je potřeba brát v úvahu i spotřebu elektrické energie i možné riziko požáru. A právě důraz na snižování spotřeby elektřiny vede k tomu, že se doporučuje počítač při odchodu z práce vypínat.

1. Odstranění prachu. Povrch počítače můžeš vyčistit suchým hadříkem nebo speciálními čisticími ubrousky pro elektroniku. Vyvaruj se používání tekutin, které by mohly poškodit elektroniku, která je v počítači obsažena.Poté se také hodně řeší, kolik pasty na procesor nanášet a já mám v tomto poměrně jasno. Ano, nejlepší je nanášet co nejméně, ale po dotažení si chladič stejně přebytečnou pastu vytlačí ven a pokud ji tam máte moc, tak si akorát zašpiníte hrany procesoru. Nic víc, nic míň bych v tom nehledal.

Jak zjistit vytížení počítače : Z kontextové nabídky vyberte volbu »Spustit Správce úloh«. V okně, které se objeví, zvolte kartu »Výkon«, kde můžete vidět využitou paměť a zatížení procesoru. Pokud se vám některá z hodnot zdá podezřele vysoká, můžete za tento stav zodpovědný program najít v záložce »Procesy«.