Životnost matrace se pohybuje mezi 5 až 10 lety, záleží, o jaký typ matrace se jedná, zda je položena na správném podkladu a jak se s matrací zachází. Z hygienického hlediska se však doporučuje vyměnit matraci maximálně po 4 letech užívání.Z hygienického hlediska se doporučuje matraci měnit každých 7–10 let. Spánkem strávíte až jednu třetinu života. Do matrace za tuto dobu vypotíte litry potu. Také na ní každý večer ulpí šupinky lidské kůže, vlasy, ale také prach.Nejjednodušší je to v případě laťkového roštu na pásku, který je volně umístěný na rámu postele. V ostatních případech se spojení roštu s postelí provádí pomocí šroubů, nápomocen může být klasický šroubovák nebo imbus. Šrouby by měly být umístěny na místě označeném výrobcem.
Jaký je rozdíl mezi lamelovým a Laťkovým roštem : Jaký je rozdíl mezi laťkovým a lamelovým roštem Laťkové rošty jsou cenově dostupnější a velmi jednoduché. Laťky bývají širší a tlustší než lamely, nejsou zaoblené a v roštu jich bývá méně. Navíc nejsou moc pružné a mezera mezi laťkami bývá v roštu širší než u lamelového roštu.
Jak casto menit rošt
Odborníci tvrdí, že zatímco životnost matrace je asi deset let, pak je třeba matraci vyměnit, kvalitní rošt může vydržet i celý život. Na dvojlůžko širší než 140 centimetrů budete potřebovat dva rošty a dvě matrace.
Co by nemělo být v ložnici : Ložnice není ani skladiště. Takže by tu neměly být přebytečné skříně a jiné úložné prostory (třeba pod postelí) přecpané lyžemi, bruslemi, vánočními ozdobami a dalšími sezonními věcmi. Možná se vejdou do sklepa nebo na půdu.
Celý výrobek můžete odevzdat a to bezplatně do sběrného dvoru v místě Vašeho bydliště. Starou matraci rozhodně nelikvidujte spalováním nebo rozřezáním a uložením do tzv. žlutých kontejnerů na plasty. Při spalování unikají do ovzduší zdraví škodlivé látky.
Jednou z nejčastějších příčin vrzání postele je rošt. Může být nesprávně umístěn, zda příliš volně položený, a při větších přesunech začíná vydávat různé zvuky. V tom případě ho stačí podložit kusem látky. Velmi důležité je uchycení roštu k rámu posteli samoreskou.
Jak Pridelat rošt k posteli
Je nutné podlepit místa, kde dochází k tření roštu s postelí, tedy dřeva a dřeva. Pomohou vám i obyčejné noviny. Nastříhejte si z nich asi 5 cm douhé a 2 centimetry široké proužky, které pak několikrát přehněte, až vám vznikne malý čtvereček. Ten pak vložte pod lamely v místě, kde se dotýkají rámu postele.Rošty narozdíl od matrace můžou a většinou i vydrží po celý život. Je praktičtější pořídit části zvlášť i na dvojlůžko. Výměna nebo oprava pak vyjde levněji. Od matrace rošty přebírají zatížení, které by měly rovnoměrně rozložit, zvláště pokud máme slabší matraci.Pojďme si je přiblížit.
- Používáte matraci denně už okolo 10 let. Životnost matrace se obvykle udává v rozmezí 7 až 10 let.
- Vaše matrace je viditelně opotřebovaná U méně kvalitních matrací můžete pozorovat známky opotřebení mnohem dříve než za zmíněných 7 až 10 let.
- Současná matrace vám nevyhovuje.
Dříve se věřilo, že zrcadlo je bránou do jiné dimenze a mohou jím prostupovat různé nehmotné bytosti, zejména duše zemřelých. A protože zesnulí předkové mívají ve zvyku navštěvovat naše obydlí v temných nočních hodinách, zrcadlo v ložnici být nesmělo, aby živé nerušili při spánku.
Na které straně postele spí žena : Muž vždy leží po pravé ruce ženy. Pravá strana je mužská – výkonná, levá strana je ženská – přijímající.
Jak odvezt starou matraci : Na starou matraci využijte sběrný dvůr
Odvezete-li ji do sběrného dvora v místě vašeho bydliště, odeberou ji zde od vás zcela zdarma. Některé firmy prodávající matrace nabízejí službu, v rámci níž vám odvezou starou matraci, jestliže si u nich koupíte novou.
Co dělat s Počůranou matraci
Pokud máte matraci počůranou, namíchejte si směs jedlé sody, 3% peroxidu vodíku a saponátu. Peroxid a sodu smíchejte v poměru 5:1 a přidejte dvě kapky přípravku na mytí nádobí. Směs naneste na skvrnu a bez drhnutí nechte zaschnout. Pokud toto čištění matrace od moči nezabere.
Problémem může být i rošt
Může být například nekvalitní, poškozený nebo položený příliš volně. V tom případě jej stačí pouze podložit, například kusem látky. Pamatujte, že vrzání může být zapříčiněno i třením matrace o rošt. Zde pomůže vyplnění prostoru mezi roštem a matrací – ideálně měkkou tkaninou.Nejčastější příčinou vrzání postele bývá mikrovůle ve spoji mezi čelem a bočnicí postele. Všechny čtyři rohové spoje proto povolte a promažte mezeru mezi čely a bočnicemi. K promazání můžete použít například vosk, svíčku nebo také olej ve spreji ( např. silikonový ).
Co dát pod matraci na zem : Na zemi je dobré matraci položit na tatami. Pokud je matrace položená přímo na zemi, musí se častěji otáčet, aby měla možnost dýchat. Doporučujeme dát pod futon třeba plážovou rohož, nebo aspon koberec.