S palivovými filtry je to jednodušší než u ostatních filtrů. U benzínových aut ho měňte cca jednou za 5-6 let nebo po cca 150–160 000 km. U některých aut ani měnit nejde. U dieselových je potřeba palivový filtr měnit častěji zhruba po 60 000 km.Mezi příznaky může patřit snížení výkonu motoru, potíže při startování vozidla, nesprávný chod motoru nebo znatelné snížení spotřeby paliva. U vozidel se vznětovým motorem může zanesený palivový filtr vést ke zvýšeným emisím výfukových plynů.Palivový filtr by měl být měněn každých 5 – 6 let nebo po nájezdu 120 – 160 tisíci km. To platí u benzínových motorů, kdežto naftové mají interval zhruba o třetinu kratší. Do značné míry to závisí na kvalitě tankovaných pohonných hmot. Pokud nekupujete „lepší“ naftu, je dobré přilít do nádrže aditivum.
Co způsobuje špatný palivový filtr : Filtr, který se včas nevymění, se může zanést. V případě nadměrného tlakového rozdílu ve filtru může docházet k deformaci nebo protržení (papírového nebo látkového) filtračního média a do motoru nebo kabiny se mohou dostat nefiltrované částice.
Jak na výměnu palivového filtru
Přihlaste se
- Odšroubujte všechny upevňovací prvky krytu palivového filtru.
- Připravte si nádobu pro použitý filtr.
- Vypačte kryt palivového filtru použitím vhodného nástroje.
- Odstraňte kryt a vytáhněte filtrační prvek.
- Odstraňte uložení palivového filtru a vylijte zbývající palivo.
- Vyčistěte uložení a znovu ho nainstalujte.
Kolik stojí výměna palivového filtru : Olejový filtr stojí cca 500 Kč a výměna prachového a pylového za práci přibližně 200 Kč, jde tedy o relativně levnou záležitost. Výměna palivového filtru pak vychází také na cca 250 Kč.
Nejdříve povolte odvzdušňovací šroub (většinou hlava 10mm) na horní straně komory palivového filtru (poz. 3) a ruční pumpou (poz. 1) mačkejte tak dlouho, až začne ze šrouby vytékat nezpěněná nafta. Pokud očekáváte delší zavzdušněný úsek, doporučuji pro snížení odporu šroub zcela vyndat a jeho otvor krýt kouskem látky.
Konkrétně u benzínových automobilů vyměňte palivový filtr přibližně každých 150 tisíc kilometrů (což odpovídá cca 5 rokům), a to aniž by se projevoval jako zanesený. U naftových motorů je tento interval ještě o poznání kratší, tam je doporučováno palivový filtr měnit po 60 tisících najetých km, tj.
Na co si dát pozor při vymene palivového filtru
Při výměně palivového filtru je třeba věnovat zvláštní pozornost odvzdušnění systému. To je extrémně důležité u dieselového systému common rail. Nelze připustit ani krátkodobý provoz vstřikovacího systému bez paliva. Může to totiž poškodit vstřikovače a čerpadlo.