Jak často kvete borovice?
Kvete v dubnu až červnu, poprvé obvykle kolem 15. roku života (někdy i dříve, v zápoji naopak až mezi 30. -40. rokem).Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice. Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března. Pro rozrůstání mladých borovic je ideální zaštipovat mladé výhonky do první poloviny května.Druhá polovina jara a první polovina léta je ovlivněna převahou pylu travin a obilovin. Ve vrcholném létě a časném podzimu jsou hlavní alergizující složkou byliny a jejich pyly společně se sporami různých plísní. A právě plísně se nejhojněji rozmáhají na podzim.

Jak dlouho zije borovice : Nejdéle žijící organismy. Z hlediska krátkého lidského života jsou některé rostliny téměř nesmrtelné. Například nejstarší dodnes rostoucí borovice už byly na Zemi v době, kdy teprve vznikaly první lidské civilizace: Nejstarší borovice dlouhověká dosáhla v roce 2012 stáří zhruba 5060 let.

Jak poznat borovici lesní

Popis: Poměrně statný, až 40 m vysoký strom s rozsáhlým kořenovým systémem a rovným, v horní třetině až čtvrtině větveným kmenem. Borka je rozpukaná, šedohnědá, v mládí a na větvích rezavě hnědá, odlupující se v tenkých plátcích. Letorosty jsou zelenohnědé.

Kolik jehlic má borovice : Obvykle 3 nebo 5 (někdy i 1 nebo 2) jehlic ve svazečku s opadavou pochvou, jehlice s jedním cévním svazkem, průduchy převážně na vnitřní straně jehlice. Pupek (umbo) umístěn až na výjimky na konci semenné šupiny.

Úprava tvaru borovice spočívá především ve zkrácení jarních výhonů (tzv. svíček), ze kterých se později vyvinou nové jehlice. Nové výhony je potřeba zakrátit, aby jednotlivé “obláčky” měly v budoucnu neustále z povrchu hladký a hustý tvar. Nejvíce záleží na načasování úpravy tvaru borovice.

Nároky borovice lesní

Nikdy neroste ve stínu ani polostínu. Na půdu a vláhu je však tento druh zcela nenáročný, vadí mu pouze zcela zamokřená stanoviště. Na přelití proto dejte pozor i v nádobě! Stejně tak pro ní nejsou vhodné půdy s příliš vysokým obsahem vápníku, na nichž jí mohou žloutnout jehlice.

Co kvete v lednu alergie

V lednu kraluje líska a olše

Pylová alergie není výsadou pouze jara, ale může se objevit i v průběhu ledna, který není zrovna typickým měsícem na alergie. Tehdy obvykle začínají jako první kvést lísky, postupně se přidávají další dřeviny (olše, břízy a jiné).S tvorbou pylu mají stromy v srpnu padla. Alergiky však budou ohrožovat pyly trav, především jílku, bojínka, kostřavy, kukuřice, medyňku, pýru, srhy nebo lipnice. Agresivně působí pyl bylin – pelyňku, heřmánku, chmele, jetele, jitrocele, ambrozie, kopřivovitých, merlíkovitých, pampelišky a šťovíku.Samotné odumírání borovic není způsobené jen suchem, ale i škůdci, kteří stromy oslabené suchem vyhledávají. Borovice však ohrožuje například i jmelí. "V posledních letech došlo ke zvýšení výskytu jmelí.

Jehlice – měkké modrozelené, nasivělé uspořádány ve svazečcích po pěti. Jsou velmi jemné a lehce převisají, což dává vejmutovce její charakteristický „měkký“ vzhled – někdy bývá nazývána borovicí hedvábnou. Pupeny oválné stře zašpičatělé, pryskyřičnaté. Samčí šištice nahloučené žluté, samičí šedé, někdy až růžové.

Jak se starat o borovici : Nároky borovice lesní

Nikdy neroste ve stínu ani polostínu. Na půdu a vláhu je však tento druh zcela nenáročný, vadí mu pouze zcela zamokřená stanoviště. Na přelití proto dejte pozor i v nádobě! Stejně tak pro ní nejsou vhodné půdy s příliš vysokým obsahem vápníku, na nichž jí mohou žloutnout jehlice.

Proč opadává borovice : Jehličí zelených borovic žloutne, hnědne a předčasně opadává. Je-li příčinou choroba, poškození způsobuje parazitická houba sypavka borová. Sypavkou trpí především borovice lesní (Pinus silvestris), vyskytuje se však i na dalších dvoujehličkových borovicích. Rozvoj choroby podporuje zvýšená vlhkost prostředí.

Jak často zalévat borovici

Borovice nesmí zůstat ve vodě, ale současně je důležité, aby substrát nikdy zcela nevyschl. Zalévejte až ve chvíli, kdy je povrch zeminy mírně suchý. V horkých letních dnech může být potřeba zalévat i jednou denně, zatímco v chladnějších obdobích postačí zalévat méně často.

Úprava tvaru borovice spočívá především ve zkrácení jarních výhonů (tzv. svíček), ze kterých se později vyvinou nové jehlice. Nové výhony je potřeba zakrátit, aby jednotlivé “obláčky” měly v budoucnu neustále z povrchu hladký a hustý tvar. Nejvíce záleží na načasování úpravy tvaru borovice.Aktuální stav

Jako dominantní alergen se držel ještě pyl dubu, nejhojnější byl pyl minimálně alergizující borovice. Vedle těchto alergenů se v ovzduší objevoval pyl smrku, buku, ořešáku, moruše, jírovce, vrby a řepky olejky, v nižších polohách v malém množství také pyl jitrocele.

Co je teď nejvetsi alergen : Pylové období travin je bezesporu tím nejvýznamnějším. S travinami má totiž problém až 50 % pacientů s pylovými alergiemi. Období trav začíná přibližně v květnu a trvá do července, u některých druhů pak až do září. Kromě travin do něj počítáme také alergeny obilí (hlavně žita).