Hnojení borůvek provádíme pouze brzy na jaře, při tvorbě poupat a po odkvětu. Zhruba od července se hnojení vyvarujeme. Hnojíme speciálními kyselými hnojivy bez obsahu chloru. V dnešní době si lze již vybrat z hnojiv určených přímo pro borůvky, ať již granulovaných, či kapalných.“ „Všechny kanadské borůvky potřebují kyselou půdu s pH okolo 4,5. Měla by být humózní, úživná a s podílem písku, neustále vlhká, ale nikdy ne zavodněná,“ radí zkušená pěstitelka. Borůvkám vyhovuje slunné místo nebo mírný polostín, stanoviště by mělo být chráněné před silným větrem.Borůvku pravidelně zalévejte, 2x týdně větší dávkou dešťové vody (cca. 10 l na rostlinu), zejména v horkých měsících. Pokud máte pouze vodu ze studny, tak do 10 litrové konve s vodou můžete pravidelně přidávat 0,5dc obyčejného octa, snížíte tím pH vody na optimálních cca. 5,5 pH.
Čím Na jaře hnojit borůvky : Milují kyselou půdu s vysokým obsahem humusu. Tyto podmínky nejlépe splňuje rašelina, která je pro pěstování borůvek přímo ideální. Na druhou stranu ale platí, že rašelina je velmi chudá na živiny. Ty se musí borůvkám uměle dodat, jinak se nedá čekat v jejich pěstování žádný převratný úspěch.
Kdy se Přihnojuje
Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.
Jak rychle rostou kanadské borůvky : Na první plody si počkáme 3 roky – až za tři vegetační období po výsadbě získáme silné keře se schopností bohatě plodit chutné plody.
Železo (Fe) důležitý prvek ve výživě borůvek
Nedostatek železa se projevuje charakteristickou chlorózou – listy žloutnou a objevuje se zelené žilkování.
Při výsadbě borůvek je užitečné přihrnout o několik centimetrů rašelinu případně mulčovací kůru nad okolní terén. Borůvky koření mělce a budou tak odolnější proti přemokření. Po zasazení velmi vydatně zalijeme, více než obvykle, rašelina a substrát je suchý a musí se nejprve vodou dostatečně prosytit.
Jak dlouho vydrží keř kanadské borůvky
Jejich růst se zastavuje, borůvka neprospívá, kořenový systém se nevyvíjí. Borůvky na svém stanovišti vydrží 30 a více let (životnost keře se pohybuje od 20 až po 60 let v závislosti na péči), a po celou dobu bude borůvka náročná na zajištění dostatečné kyselosti a výživy půdy v oblasti kořenů.Popis PROFIPLANT® – hnojivo na kanadské borůvky 500 ml
Jedná se o tekuté vyvážené širokospektrální NPK hnojivo, které zabezpečí rostlinám optimální příjem makro i mikro prvků. Dávkování i použití je jednoduché, jako odměrka poslouží uzávěr (15ml), který se nalije do 3 l vody a aplikuje se zálivkou do půdy.Ideální dobou pro začátek přihnojování bývá obvykle první polovina května, poté ještě hnojení můžeme zopakovat přibližně ve dvoutýdenních intervalech tak, abychom hnojení ukončili v druhé polovině června. Od druhé poloviny léta však borůvky potřebují lehkou změnu „jídelníčku“.
Travní plochy hnojíme tři až čtyřikrát do roka. V dubnu, červnu, září a pokud je třeba, pak ještě koncem října. Důležité je i množství hnojiva v jednotlivých obdobích. V dubnu je to 25% roční potřeby, v červnu také 25%, v září ovšem 35% a v říjnu 15%.
Čím přihnojovat : Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.
Jaké hnojivo na borůvky : Pokud si kladete otázku, jakým hnojivem hnojit borůvky, máte na výběr. Zvolit můžete hnojivo přímo určené borůvkám či vřesovištním rostlinám. Zvolit však můžete i granulky s rohovinou bohaté na dusík a fosfor. Zásadní je ale vybrat takové, které neobsahuje chlor.
Proč zasychají borůvky
K nejčastějším patogenům, zejména za vlhkého počasí, patří Botrytis cinerea, napadající především květy. Následkem je jejich hnědnutí a opad, za příznivých podmínek mycelium prorůstá do výhonů, které hnědnou a zasychají.
„bílé baltské“ rašelině – dá se u nás na farmě zakoupit). Rašelina má pH od 3,5 až 4,5 (kyselost půdy) a to je ideální pro kyselomilné rostliny (nejen pro borůvky, ale např. brusinky, rododendrony, azalky atd). Lesní hrabanku, kterou doporučují různí prodejci rozhodně nedoporučuji já.Sklízejte je, až celé zčervenají, tedy i kolem stopky. Na sběr se vydejte ráno, dokud jsou plody chladné. Po sklizni lze bobule uchovat v chladničce až jeden týden. Kulturní borůvky můžete také zamrazit nebo zavařit.
Jak podporit růst borůvek : Kávová sedlina obsahuje dusík, fosfor a další živiny, které jsou pro rostliny nezbytné. Můžete ji jednoduše rozprostřít kolem keřů borůvek jako mulč, což pomáhá udržovat vlhkost a zabraňuje růstu plevelů. Kávová sedlina také pomáhá snižovat pH půdy, což je ideální pro borůvky, které preferují kyselé prostředí.