Jak často by se mělo chodit na krev?
Na základní vyšetření krve a moči má každý nárok jednou za dva roky v rámci preventivní prohlídky u svého praktického lékaře.Plná krev se dnes většinou dále zpracovává na jednotlivé složky (červené krvinky – krevní destičky – plazmu), nebo se jen doplní protisrážlivým roztokem a podává se pacientovi (tento způsob dříve převažoval). Trvanlivost tzv. krevní konzervy je až 35 dní, uchovává se při 2-6 st. C.Samotný odběr trvá obvykle méně než 10 minut. Odebraný objem krve u dárce se nahradí během několika hodin, plazmatické bílkoviny a krevní destičky během několika dnů, červené krvinky během 2-3 týdnů. Darování plné krve je omezeno pro muže na 4 odběry ročně (výjimečně 5) a pro ženy na 3 (výjimečně 4).

Proč nechodit na plazmu : KDO BY KREVNÍ PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí, pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu…

Co se dá zjistit z krve

Pomocí krevních testů se diagnostikují určité nemoci a stavy. Sleduje se průběh chronických onemocnění nebo stavů, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu. Zjišťuje se, zda je léčba nemoci účinná. Pozorují se hodnoty orgánů, jako jsou játra, ledviny, srdce a štítná žláza.

Kdy se chodi na krev : Pro většinu biochemických vyšetření se doporučuje odběr krve v ranních hodinách a nalačno. Není doporučeno provádět odběr po noční směně. Nalačno se rozumí, že pacient cca 10 hodin před odběrem nejí. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění jak 8 hodin je nedostatečné.

Mezi hlavní funkce patří přenos látek a to zejména kyslíku a oxidu uhličitého. Červené krvinky žijí v průměru 120 dnů, zanikající krvinky jsou plynule nahrazovány nově tvořenými krvinkami v kostní dřeni. Denně se nahrazuje asi 0,83 % červených krvinek, což znamená v praxi 50 ml krve.

U nás lékaři chodí darovat běžně. Zdravotní personál nedaruje, protože vidí jak se s krví plýtvá, také proto že to zatěžuje organismus a né proto že jsem v infekčním prostředí :D. Až budete podávat transfuzi polomrtvému člověku, která ani nestihne dokapat, protože člověk zemřel, bylo mu 90.

Kdy se mění krev

Červené krvinky žijí v průměru 120 dnů, zanikající krvinky jsou plynule nahrazovány nově tvořenými krvinkami v kostní dřeni. Denně se nahrazuje asi 0,83 % červených krvinek, což znamená v praxi 50 ml krve.Pokyny pro pacienta – příprava na odběr krve

Není doporučeno provádět odběr po noční směně. Nalačno se rozumí, že pacient cca 10 hodin před odběrem nejí. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění jak 8 hodin je nedostatečné.Krev putuje do plazmaferetického přístroje, kde se tekutá plazma odstředí v krevním separátoru. Plazma se pak shromažďuje ve sběrné nádobě, pevné součásti krve (červené a bílé krvinky a krevní destičky) se vrací během odběru zpět dárci. Tento proces je naprosto bezpečný a trvá zhruba 45-60 minut.

Plazmu můžete darovat 1× za 14 dní. Maximální rozestup je 6 měsíců. Pokud tento interval překročíte, je nutné přijít nejprve na odběr vzorku krve pro vyšetření infekčních markerů nebo darovat plnou krev a poté přejít zpět na plazmaferézy.

Jaké nemoci lze zjistit z krve : Ověříte:

  • krevní obraz, který slouží k přehledu o celkovém zdravotním stavu.
  • funkci ledvin.
  • funkci jater.
  • hladinu cukru v krvi (ohrožení diabetem)
  • riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění – hladinu cholesterolu (zdraví srdce a cév)
  • možné onemocnění močových cest.

Co vše ukáže krevní obraz : Krevní obraz obsahuje několik složek, konkrétně erytrocyty, červené krvinky, leukocyty, bílé krvinky, trombocyty, krevní destičky, hemoglobin neboli červené krevní barvivo a hematokrit, což je poměr objemu erytrocytů k celkovému objemu krve.

Kolik se platí za darování krve

Komu a na co

odběry max. výše příspěvku
za každý třetí odběr (plná krev i krevní složky) 500 Kč
při získání bronzové medaile prof. MUDr. Jana Janského za 10 odběrů 500 Kč
při získání stříbrné medaile prof. MUDr. Jana Janského za 20 odběrů 1 000 Kč
při získání zlaté medaile prof. MUDr. Jana Janského za 40 odběrů 1 500 Kč


Je potřeba bez otálení navštívit lékaře, a to i v případě, když tento stav velice rychle vymizí. Krev v moči může doprovázet pálení, řezání, kdy se zřejmě jedná o infekci močových cest, v takovém případě není důvod k panice. Je to velice častý jev. Potíže vyřeší obvykle předpis antibiotik a zvýšený příjem tekutin.Krev je nejdůležitější tělesnou tekutinou. V lidském těle se jí nachází přibližně 4,5 litru u žen a 5 litrů u mužů (při tělesné hmotnosti 70 kg). Zhruba 45 % objemu krve tvoří různé krevní buňky neboli krvinky, zbývajících 55 % připadá na krevní plazmu.

Jak casto se mění buňky v těle : Zhruba každých 80 dnů tak naše tělo vyprodukuje přibližně takové množství buněk, ze kterého je samo utvořené. Pokud jde o celkovou hmotnost, vygeneruje lidské tělo buněčný ekvivalent naší celkové hmotnosti zhruba za rok a půl. To je dáno především různou velikostí a rozdílnou frekvencí výměny jednotlivých buněk.