Jak často by se měl měnit kartáček na zuby?
Všeobecně platí, že zubní kartáček by měl být vyměněn za nový přibližně každé tři měsíce. Ale může se stát, že je nutné kartáček vyměnit i dříve – pokud kartáček jeví příznaky opotřebení v podobě roztřepených vláken, vyměňte ho ihned.Americká asociace zubních lékařů (ADA) doporučuje vyměňovat zubní kartáček přibližně po třech až čtyřech měsících nebo dříve, pokud se opotřebují jeho vlákna. Je to proto, že ať už používáte jakýkoliv typ zubního kartáčku, mohou se jeho vlákna roztřepit a opotřebovat, čímž ztratí svou účinnost.Jediná správná odpověď je: dvakrát denně, dokud nejsou zuby čisté. To lze zjistit pomocí různých barevných indikátorů zubního povlaku. Pokud ovšem i přesto chceme alespoň nějaký časový údaj, dá se říci, že minimální čas, který potřebujeme k vyčištění všech zubů, jsou 2 minuty.

Jak často se mění mezizubní kartáčky : Každá velikost má svoji odpovídající barvu pro lepší rozpoznání a zapamatování si Vaší konkrétní velikosti. Mezizubní kartáčekpři každodenním používání vydrží cca 3 týdny. Vyměnit je potřeba když se štětinky kartáčku opotřebují, roztřepí, případně se ohne drátek.

Jak čistit kartáček

Kartáček je nezbytné pod tekoucí vodou pečlivě očistit, ne ho jen opláchnout. Pro lepší desinfekci můžeme použít i antiseptickou ústní vodu. Připomenout nám výměnu zubního kartáčku za nový může např. změna ročního období.

Proč používat mezizubní kartáček : Důvodem používání mezizubního kartáčku je kompletní vyčištění celého zubu. Zub se skládá celkem z 5 plošek, přičemž i ten sebelepší zubní kartáček je schopný očistit a důkladně vyčistit maximálně 3 plošky a 2 zbývající (v mezizubí) jinak zůstávají bez povšimnutí.

Solo kartáček přiložíte k zubu tak, aby jeho štětiny směřovaly mezi zub a dáseň a také do prostoru mezi zuby. Na kartáček jemně zatlačte, aby se štětiny mírně rozprostřely do stran. Zuby čistěte jemnými vibračními pohyby kolem krčku zubu a podél jeho vnitřní a vnější plochy.

Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete jednosvazkový kartáček používat každý den, alespoň jednou denně – večer. Výhodou dočišťování jednosvazkovým kartáčkem je, že kartáček se používá suchý, a proto můžete tuto fází ústní hygieny provádět kdekoliv.

Co se stane když si nebudu čistit zuby

Zubní plak je měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne a je plný bakterií. Pokud se tento povlak nebude odstraňovat pravidelně zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem, díky slině povlak zmineralizuje, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Ten spolu s plakem dráždí dáseň, která je opuchlá, krvácí.Po konzumaci jídla je pro vyčištění zubů dostačující dvacetiminutový odstup. Je to z toho důvodu, že po jídle je sklovina na zubech měkčí a náchylná k poškození. Jídlo i pití totiž jemně zuby naleptává. Bezprostřední čištění chrupu zbytečně ztenčuje zubní sklovinu, což může vést k její citlivosti až přecitlivělosti.Jak správně čistit s mezizubním kartáčkem:

Lehkým tahem kartáček protáhněte mezi zuby směrem dovnitř a ven, opakujte 2–3x, stejným způsobem pokračujte ve všech mezizubních prostorech. Nezapomeňte, že kartáček nesmí být příliš tenký nebo velký. Zavádějte jej jemně bez použití síly.

Na dásně s citem

Uživatelé hodnotí nejlépe značky TrueLife a Oral-B. Nejlépe hodnoceným výrobkem je TrueLife AquaFloss Station Ústní sprcha. V případě, že jste si nezvolili v této kategorii žádný výrobek, podívejte se také na kategorie Cestovní ústní sprchy, Domácí ústní sprchy a Náhradní hlavice na ústní sprchy.

Jak si vyčistit zuby bez pasty : Čištění zubů bez použití pasty může zahrnovat několik alternativních metod, jako je suché čištění, používání ústní vody, nebo dokonce žvýkání žvýkačky. Právě tyto metody se stávají čím dál populárnějšími alternativami.

Jak čistit mezi zuby : Čištění mezizubním kartáčkem vyžaduje správnou techniku, aby nedošlo k poškození dásní. Mezizubní kartáček přiložte špičkou ke vstupu do mezizubního prostoru, šikmo k dásni, a následně jej pomalu zasuňte dovnitř. Držte se zásady jednou tam a jednou ven.

Čím nahradit mezizubní kartáček

Dentální nit – používá se na běžné čištění mezizubních prostor tam, kde se nevejdou mezizubní kartáčky. Nebo se s ní dočišťují přední horní a dolní zuby po vyčištění mezizubním kartáčkem. Dentální páska – používá se u velice těsných mezizubních prostor, kde se přes bod kontaktu zubů nevejde ani dentální nit.

Mimořádně dobře sonické kartáčky vyčistí i mezizubní prostory, a oproti oscilačně-rotačním kartáčkům je sonická technologie výrazně vhodnější pro osoby s citlivými dásněmi a zuby. Naopak ale sonické kartáčky nejsou tak účinné v boji s odstraněním skvrn od kávy, cigaret a vína.Solo kartáček přiložíte k zubu tak, aby jeho štětiny směřovaly mezi zub a dáseň a také do prostoru mezi zuby. Na kartáček jemně zatlačte, aby se štětiny mírně rozprostřely do stran. Zuby čistěte jemnými vibračními pohyby kolem krčku zubu a podél jeho vnitřní a vnější plochy.

Jak si čistit zuby bez pasty : Čištění zubů bez použití pasty může zahrnovat několik alternativních metod, jako je suché čištění, používání ústní vody, nebo dokonce žvýkání žvýkačky. Právě tyto metody se stávají čím dál populárnějšími alternativami.