Zelený čaj
Obsahuje totiž taniny, které ulpívají na zubech. Má jich v sobě sice méně, než černý čaj, ale přesto, pokud ho pijete často a ve velkém množství zuby zabarví. Nejméně zuby barví čaj bílý. Dobrou zprávou ale je, že pokud budete pravidelně chodit na dentální hygienu, skvrny se pískováním dají dobře odstranit.Zubní sklovinu, a obecně zuby, ovlivňuje strava. Velice škodlivé je působení cukru,protože cukr je vlastně lepkavý sacharid. Z tohoto důvodu zubům škodí umělé slazené nápoje. Nejhorší jsou nápoje typu cola, energetické nápoje a ovocné šťávy.První místo vyhrává KÁVA
Není žádným překvapením, že první místo na našem seznamu je káva. Kávová zrna obsahují přírodní sloučeninu známou jako taniny, tajnou složku, která jim dodává suchou hořkou chuť. Bohužel jsou taniny také viníkem za skvrny a zabarvení, které přicházejí s ranním šálkem.
Jak vyčistit zuby od čaje : Šálky, hrnky a konvice s hladkým povrchem (glazurou), mírně až středně znečištěné
- nanes na navlhčený hadřík či houbičku trochu soli nebo prášku na pečení a vytři špinavá místa.
- na místa, na která se nedostaneš rukou použij místo hadříku kartáček na zuby – opět s troškou soli či prášku na pečení
Co opravdu bělí zuby
Pro viditelný výsledek je zapotřebí bělit pomocí přípravků s vyšší koncentrací. Pro profesionální bělení zubů jsou dostupné gely s 6% peroxidem vodíku. Volně prodejné přípravky mohou obsahovat maximálně 0,1% peroxid vodíku, což není koncentrace, která by zuby vybělila.
Po čem žloutnou zuby : Z našeho pohledu je důležitější žloutnutí zubů v povrchové vrstvě skloviny, tu mohou barvit pigmenty nejrůznějších potravin a nápojů. Mezi ty, které jsou z tohoto pohledu nejagresivnější, patří káva, červené víno, čaj a některé výrazně kořeněné či dobarvované potraviny.
Pro zdravé zuby je důležitý vápník, který obsahují mléčné výrobky, vlašské ořechy, květák nebo mák. Aby se vápník v těle dobře vstřebal, nezapomeňte na vitamín D, ten najdete třeba v sardinkách. Vitamín C pak ocení vaše dásně.
Pokud se kývá jenom jeden zub, navlékne se na něj speciální ochranná destička nebo ortodontický korektor. Při onemocnění dásní lékař také doporučí vhodný hygienický prostředek — mast, zubní pastu. Když je žvýkací aparát ve stálém stresu, měli byste navštívit stomatoneurologii, kde vám poradí, jak uvolňovat tyto svaly.
Co je nejhorší na zuby
Mezi nejhorší sladkosti pro zuby tak patří karamely, gumoví medvídci, měkké ovocné bonbony, turecký med a podobné sladkosti. Tyto měkké bonbony se přilepí na zuby a do mezizubních prostor, kde se drží dlouhou dobu a umožňují tak bakteriím v ústech hodovat na dodaném cukru.Pokud chcete vědět, jak vybělit žluté zuby, nejúčinnější možností je ordinační bělení u vašeho zubního lékaře. Ošetření v ordinaci bělení se stalo velmi populární, protože výsledky můžete vidět během jediné nebo několika návštěv. Účinky vydrží déle než jakýkoliv produkt, který najdete na pultech.Odstranit povrchové zabarvení ze zubů není vždy snadné, ale kvůli tomu ještě není potřeba ničit si zuby. Proto raději sáhnete po některém z bělících produktů ověřených značek Opalescence, Swissdent nebo Yotuel. Výsledky sice neuvidíte hned, ale použití těchto produktů je bezpečné pro Vaši sklovinu.
Stačí vyjmout bělicí pásku z obalu a přitisknout ji na vyčištěné zuby stranou, na které je zubní gel. Kvalitní pásky na zubech nekloužou a po uplynutí stanovené doby je snadno sloupnete, vyhodíte a ústa propláchnete důkladně vodou. Celý proces podle návodu opakujete, dokud nebudete mít zuby jako perličky.
Co zubům prospiva : Vápník, hořčík, fluorid
Přítomný je v sardinkách, sójové mouce, máku, mandlích, vlašských a lískových ořeších. Vápník je také součástí mléčných výrobků jako jogurt, sýry a mléko, které obohacují zdraví zubní skloviny. Jogurt vytváří v ústní dutině prospěšné prostředí se zdravými bakteriemi.
Jak obnovit sklovinu na zubech : Bohužel ztrátu skloviny již plnohodnotně nahradit nelze. Pro domácí péči lze v lékárně pořídit přípravek Elmex Gelee, který díky zvýšenému obsahu fluoridů povrch zubu remineralizuje a zároveň pomáhá snížit citlivost. Tento přípravek je na doporučení zubnho lékaře.
Co je dobré na rostouci zuby
K odstranění bolesti skvěle poslouží ústní gely, které jsou určeny speciálně pro prořezávání zubů u dětí, vyzkoušejte například dentální gel Citrovital. S bolestí zatočí také čípky pro děti, například Nurofen. Opuchlým tvářím a dásním uleví obklad – postačí namočení kapesník ve studené vodě.
Asi nejefektivnější domácí způsob pro bělejší úsměv. Pravidelným čištěním zubů odstraňujete z povrchu zubů usazený zubní plak, který má sám nehezké zbarvení do žluta. Pro efektivní vybělení je však nejvhodnější použít bělící sady jako je například sada Toothy nebo si nechat zuby vybělit u lékaře.Kromě každodenní ústní hygieny obohacené o bělící zubní pasty a ústní vody můžete sáhnout také po speciálních přípravcích, které se používají jednou za čas. Řeč je o bělících perech, pudrech proužcích, páscích a dalších produktech. Jaké jsou jejich výhody a který zvolit Záleží čistě na vašich preferencích.
Co opravdu funguje na bělení zubů : Odstranit povrchové zabarvení ze zubů není vždy snadné, ale kvůli tomu ještě není potřeba ničit si zuby. Proto raději sáhnete po některém z bělících produktů ověřených značek Opalescence, Swissdent nebo Yotuel. Výsledky sice neuvidíte hned, ale použití těchto produktů je bezpečné pro Vaši sklovinu.