Nejlepší čaje pro zvýšení energie
- Zelený čaj. Zelený čaj může obsahovat vysoké množství kofeinu.
- Bílý čaj. I když je bílý čaj často popisován jako jemný a s nízkým obsahem kofeinu, není tomu tak vždy.
- Čaj Oolong.
- Čaj Pu'erh.
- Čaj Yerba Mate.
- Další bylinné čaje.
Obecně vzato se ví, že černý čaj obsahuje vzhledem k pokročilé oxidaci více kofeinu než čaj zelený. Provedené výzkumy došly k tomu, že zhruba 200 ml šálek černého čaje obsahuje 59 mg kofeinu, ovšem platí zde to, co u zelených čajů.Čajovník čínský (Camelia sinensis) nebo cesmína paraguayská (Ilex paraguariensis), to jsou dvě nejpopulárnější složky čajů na hubnutí.
Jaký čaj pít na večer : Večer. V pozdnějších denních hodinách se vyhýbejte čajům s obsahem teinu. Uvařte si raději pořádnou konvici ovocného nebo bylinného odvaru. Vnitřní pohodu před spaním přinese heřmánkový nebo šípkový čaj, případně rooibos s typickou sladko-oříškovou vůní.
Jak dodat tělu energii
10 rad, jak být stále plný energie
- Věnujte pozornost svému jídelníčku. Jedním z našich hlavních zdrojů energie je samozřejmě jídlo.
- Pijte hodně vody. Někdy se cítíme unavení jednoduše proto, že jsme dehydrovaní.
- Omezte množství kávy.
- Nepřejídejte se.
- Nevynechávejte jídla.
- Nepodceňujte spánek.
- Nekuřte.
- Zvyšte fyzickou aktivitu.
Jak zdravě doplnit energii : Zdravé doplnění energie: 6 tipů, jak se rychle „dobít“ bez kapky
- Začněte snídaní Snídejte. Každý den.
- Pijte dostatek vody.
- Přivoňte si.
- Hýbejte se. Namísto pauzy na kávu nazujte boty a vyrazte na krátkou procházku, třeba jen kolem bloku.
- Natáhněte se.
- Přehodnoťte své spánkové návyky.
Zelený čaj zvyšuje kyselost v žaludku. To může vést právě k bolestem břicha, nevolnosti, pálení žáhy, ale třeba také k zácpě. Čaj tedy nikdy nepijte nalačno, ideální je, jak už se píše výše, jeho konzumace mezi jídly, popř. po jídle.
Při výběru zvolte zelený nebo bílý čaj, který obsahuje vysoký podíl polyfenolů – antioxidantů, jež zvyšují imunitu a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň vážou volné radikály, a jsou tak v optimálním případě obranou proti stárnutí i rakovině. Po obědě navíc zelené a bílé čaje pomáhají s trávením.
Na co je dobrý zelený čaj
Díky bohatému obsahu kofeinu a EGCG zelený čaj urychluje metabolismus a tím podporuje spalovat tuky. Zároveň přitom odstraňuje únavu, podporuje kognitivní funkce (míru soustředění a pamět).Jak často se tedy zelený čaj má pít Doporučené množství je dvakrát až čtyřikrát denně, maximálně litr, což představuje zhruba pět šálků denně.Máta – kontraindikace
I když mátový nálev blahodárně působí na naše zdraví a pohodu, ne každý může těžit z jeho jedinečných léčivých účinků. Máta se nedoporučuje lidem s gastroezofageálním refluxem a těm, kteří trpí pálením žáhy, protože mentol v ní obsažený může potíže ještě zhoršit.
Mimo jiné ale kofein také ovlivňuje usínání – a to dost zásadně. Odborné zdroje přitom uvádí, že kofein může narušovat spánek klidně i po 6 hodinách od přijetí. Měli byste proto mít na paměti, že poslední šálek kávy nebo čaje byste měli vypít nejpozději těchto 6 zmiňovaných hodin před spaním.
Čím rychle doplnit energii : Existují potraviny, které na únavu zabírají:
- Ovesné vločky. S ovesnými vločkami je dobré začít hned po ránu, třeba ve formě ovesné kaše nebo müsli.
- Mandle.
- Brokolice.
- Čočka.
- Naklíčená semínka.
- Sezamová a slunečnicová semínka.
- Banány.
- Vejce.
Co pomaha na Unavene tělo : Vedle odpočinku a spánku pomůže také pravidelný pohyb (např. procházky, jóga, tanec), který vás bude bavit. Důležitá je také pestrá a vyvážená strava, bohatá na ovoce, zeleninu a bílkoviny a také dostatečný pitný režim.
Co rychle dodá energii
Existují potraviny, které na únavu zabírají:
- Ovesné vločky. S ovesnými vločkami je dobré začít hned po ránu, třeba ve formě ovesné kaše nebo müsli.
- Mandle.
- Brokolice.
- Čočka.
- Naklíčená semínka.
- Sezamová a slunečnicová semínka.
- Banány.
- Vejce.
Zajištění vyvážené stravy, dostatečného spánku, pravidelné fyzické aktivity, snížení stresu a správného příjmu vitamínů jsou klíčové pro podporu energie těla. Dodržováním těchto zásad můžete dosáhnout celkové vitality, zvýšené výkonnosti a dlouhodobého zdraví.Zelený čaj – kontraindikace
Zelený čaj obsahuje kofein – ačkoli ho není mnoho, lidé, kteří jsou na tuto látku citliví, mohou jeho účinky pocítit. Konzumaci kofeinu, a tedy i nadměrného množství zeleného čaje, by se měly vyhnout těhotné ženy, kojící ženy a malé děti. Ti, kteří trpí hypertenzí, mohou být naopak klidní.
Proč je dobré pít zelený čaj : Věděli jste, že zelený čaj pomáhá bojovat proti volným radikálům, zlepšuje zrak, funguje jako antioxidant a snižuje riziko výskytu srdečních onemocnění A to není zdaleka vše. Účinky zeleného čaje podporují produktivitu, spalování kalorií a pomáhají tvořit dopamin – hormon odměny.