Jak a čím zahustit guláš?
Jak a čím zahustit guláš

  1. Jíška – Gastronomicky ideální je připravit si bokem jíšku z tuku a hladké mouky nebo ji udělat už při tvoření základu guláše.
  2. Záklechtka – Tak trochu gastro zločin, ale u nás velmi oblíbený, je záklechtka.
  3. Chléb – Klasika a tradiční volba.
  4. Obilné kaše – Alternativní a u nás málo známá možnost.

Zahušťování guláše jíškou

Ta tmavá, světe, div se, do jídel tmavých – včetně guláše. Na másle se osmahne trocha mouky, z plotny se sundá, dokud je jíška světlá. Na másle se osmahne trocha mouky, z plotny se sundá, až když je jíška tmavá.Rozmícháte mouku s vodou a postupně za stálého míchání guláše přiléváte dokud není omáčka dostatečně hustá. Tento způsob je mezi kuchaři nejběžnější, ale je potřeba pamatovat na to, že po takovém zahuštění je nutné guláš ještě nejméně 10 nejlépe pak 20 minut provařit, aby se mouka dostatečně rozvařila.

Jak zdravě zahustit guláš : Do tmavých omáček a polévek, guláše nebo do šťávy k masu – vhodná je karamelizovaná cibule, chuťově neutrální cuketa, patison nebo máslo. Ale klidně můžete použít také parmazán. Je možné použít i jiné druhy zeleniny, například petržel, celer, pastinák nebo mrkev.

Čím srazit pálivou chuť guláše

Pokud to pokrm unese, je možné neutralizovat takto překořeněné jídlo přidáním jakékoliv sladší ingredience. Typickým pohlcovačem pálivého je pak mléko, popřípadě brambory či mrkev, které jsou známé pro svoji schopnost absorbovat přebytečné množství některých typů koření.

Jaké koření na kančí guláš : Kančí guláš na víně

  • Kmín český celý
  • Jalovec celý
  • Pepř černý celý
  • Nové koření celé
  • Pepř černý celý BIO.
  • Bobkový list celý
  • Bobkový list mletý

Měkký chleba zbavíme kůrky, nakrájíme na kostičky a přidáme k masu, lehce vaříme dokud se nerozpustí a tím omáčka zhoustne. V případě strouhaného vysušeného chleba, vaříme chvilku jen do zahuštění.

Jíška – elegantnější způsob, jak guláš zahustit pomocí mouky. Základní jíška se připravuje z 1 dílu mouku a 1 dílu másla. Jíška pro guláš se dělá tmavší (pozor, tmavší jíšky nezahušťují tak dobře, jako jíšky světlé!). Cibule – a to ve velkém množství (klidně v poměru co váží maso na guláš, tolik cibule!)

Kolik mouky na zahuštění omáčky

Jak zahustit polévku nebo omáčku

  1. jíškou: Jíšku připravíme z hladké mouky, na 1 dkg tuku použijeme 3 dkg mouky.
  2. záklechtkou: Na 1 litr polévky rozmícháme 1 lžíci hladké mouky ve studené vodě a přidáme do polévky, nejlépe přes malé sítko, abychom předešli vytvoření hrudek.

Na zahuštění si připravíme chléb, střídku natrháme na menší kousky a zalijeme vodou. Chléb necháme odstát a guláš vaříme za občasného míchání asi 2 hodiny. Guláš dochutíme česnekem a majoránkou, kterou protřeme v rukou, aby se rozvoněla. Opepříme, osolíme, přidáme kousky namočeného chleba a ještě 5 minut povaříme.Guláš je speciální směsí gulášové papriky, cibule a česneku, které dají guláši jeho typickou chuť, doplněná kmínem, pepřem a majoránkou.

Když je maso měkké tak ho vyndáme a šťávu zahustíme jíškou (moukou zpěněnou na sádle). Zahuštěnou omáčku provaříme a dochutíme kořením, červeným vínem, česnekem a solí.

Kdy se dává paprika do guláše : Další důležitou přísadou, která dělá guláš gulášem, je mletá paprika. Nejen že dodá pokrmu barvu, ale také chuť a říz. Snese-li váš jazýček ostřejší chutě, nebojte se přidat pálivou papriku nebo chilli papričku. Paprika se přidává k již opečenému masu a cibuli, nikdy ji nerestujte dlouho, jinak se vám spálí a zhořkne.

Jaké koření se přidává do guláše : Guláš je speciální směsí gulášové papriky, cibule a česneku, které dají guláši jeho typickou chuť, doplněná kmínem, pepřem a majoránkou.

Kdy dát papriku do guláše

Další důležitou přísadou, která dělá guláš gulášem, je mletá paprika. Nejen že dodá pokrmu barvu, ale také chuť a říz. Snese-li váš jazýček ostřejší chutě, nebojte se přidat pálivou papriku nebo chilli papričku. Paprika se přidává k již opečenému masu a cibuli, nikdy ji nerestujte dlouho, jinak se vám spálí a zhořkne.

Čím můžete zahustit omáčky

Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.Z bochníku chleba odkrojte vršky, vydlabejte střídu a místo ní nalijte guláš. Podávejte ozdobené zakysanou smetanou a bylinkami.

Jak udělat hodně tmavý guláš : Prozradíme, že viníkem je cibule. Barvu guláše ovlivňuje cibule, respektive to, jak moc je v začátku usmažená. Čím tmavší bude v základu, tím tmavší bude výsledný guláš. Jakmile nám začne v hrnci tmavnout, je třeba ji hlídat a míchat, protože by se rychle mohla spálit, a to už není žádoucí.