Co zvyšuje puls?
Srdeční frekvence je počet srdečních stahů za časovou jednotku, nejčastěji za minutu. Klidová srdeční frekvence u zdravého dospělého člověka je 60–90 tepů/min. Srdeční puls můžeme měřit několika způsoby. Puls je zřetelný více na tepnách, které jsou blíže k povrchu – krkavice, vřetenní, zápěstní, pažní a stehenní tepna.Vysoká srdeční frekvence

Příliš vysoký tep i v klidovém režimu může být příznakem srdečního onemocnění, ale může mít i jiné příčiny – na vině je často hormonální antikoncepce, stres, nevhodný životní styl nebo obezita. Neváhejte se proto poradit s lékařem, který nastaví odpovídající léčbu.Poraďte se se svým lékařem, pokud je vaše klidová tepová frekvence trvale vyšší než 100 úderů za minutu (tachykardie), nebo pokud nejste aktivní sportovec a Vaše klidová tepová frekvence je pod 60 tepů za minutu (bradykardie) – zvláště pokud máte jiné příznaky, jako jsou mdloby, závratě nebo dušnost.

Kolik BPM je infarkt : Srdeční frekvence vyšší než 76 tepů za minutu při odpočinku může být spojena s vyšším rizikem infarktu.

Co ovlivnuje puls

Srdeční pulz vzniká v samotném srdci, ovlivňuje ho však nervová soustava. Pro vytváření pulzu a stahy srdeční svaloviny jsou klíčové ionty draslíku, sodíku a vápníku.

Jaký tep je nebezpečný : Lékaři ze Švédska teď přišli se zjištěním, že život ohrožující může být už hodnota 75 úderů srdce za minutu. Každý další úder srdce znamená o tři procenta vyšší riziko předčasné smrti obecně a o jedno procento vyšší riziko, že daného člověka postihne kardiovaskulární onemocnění.

Okamžitou lékařskou pomoc vyhledejte v případě, že kromě bušení srdce pociťujete i bolest na hrudi, dušnost nebo závrať. Tyto příznaky totiž mohou signalizovat infarkt myokardu. Na lékaře se obraťte také tehdy, když vás bušení srdce trápí opakovaně.

Při infarktu se v oblasti za hrudní kostí objevuje bolest, leckdy i svírání a tlak. Tyto příznaky se obvykle šíří do krku, do mandlí, případně i do levé horní části ruky. Typické je, že bolest vznikne náhle a trvá nepřerušovaně pět, deset i více minut. Pacient se přitom cítí špatně, má strach o život.

Co způsobuje tachykardii

Tachykardie může vzniknout jako přirozená reakce těla na vysokou zátěž, jak tělesnou (sport), tak psychickou (obavy, zlost). Pokud se objevuje tachykardie v klidu bez zjevného důvodu může poukazovat na srdeční poruchu. V potaz se vždy bere věk a fyzická zdatnost, které mají významný vliv na hodnoty srdeční frekvence.Normální klidová tepová frekvence

věk Průměrná klidová tepová frekvence (bpm)
18 až 20 81,6
21 až 30 80,2
31 až 40 78,5
41 až 50 75,3

Velmi rychlý tep si můžete sami zkusit zpomalit tzv. vagovými manévry – masírováním krkavice, zadržením dechu, zatlačením na stolici, vypitím studeného nápoje. Pokud máte od svého lékaře k použití tablety při záchvatu, tak je zapijte, a pokud možno v klidu vyčkejte, až začnou působit (cca 30 minut).

Hlavním klinickým projevem infarktu myokardu je typicky klidová dlouhotrvající bolest na hrudníku, která se může šířit do krku, dolní čelisti, zubů, jedné nebo obou horních končetin, může být v zádech nebo v oblasti břicha. U části nemocných proběhne infarkt myokardu jako klinicky němá příhoda bez jakýchkoliv příznaků.

Co se děje před infarktem : Obvykle postižený nejprve ucítí tlak na prsou nebo pálivou bolest za prsní kostí tzv. stenokardii, která může vyzařovat do levé paže, krku, čelisti, zad, ale i do břicha. Je nezávislá na poloze těla a na dýchání a trvá zpravidla několik minut až hodin.

Jak zastavit tachykardie : K úpravě tachykardie slouží zařízení s elektrodami. Jedná se buď o externí zařízení nebo se defibrilátor (též kardiostimulátor) voperuje pod klíční kost. Tato zařízení v případě potřeby generují elektrický impuls, který vynuluje celé srdce a umožní obnovení normální elektrické činnosti srdce.

Jaký je normální tep u dospělého člověka

U dospělého člověka se normální klidová hodnota tepu nachází mezi 60 a 100 údery za minutu, u novorozenců může být tato hodnota až 160 úderů za minutu. Obvykle platí, že čím je člověk zdravější a v lepší fyzické kondici, tím je jeho tep pomalejší.

Přejídáte se, kouříte, chrápete, nepoužíváte zubní nit Pak i vy patříte do rizikové skupiny, které častěji hrozí srdeční onemocnění, infarkt či mrtvice. Přečtěte si, jakým zlozvykům byste se měli co nejdříve odnaučit, pokud si chcete udržet srdce zdravé co nejdéle.Silné bolesti: Bolesti často vyzařují ze srdce do jiných oblastí těla, např. do paží, horní části břicha, mezi lopatky, do zad, krku nebo čelistí a zubů. Pocit tíhy na hrudníku: Při infarktu myokardu mohou být bolesti vnímány i jako tlak – pacienti často popisují pocit, „jako by jim někdo seděl na hrudi“.

Jak se pozná prodělaný infarkt : Hlavním klinickým projevem infarktu myokardu je typicky klidová dlouhotrvající bolest na hrudníku, která se může šířit do krku, dolní čelisti, zubů, jedné nebo obou horních končetin, může být v zádech nebo v oblasti břicha. U části nemocných proběhne infarkt myokardu jako klinicky němá příhoda bez jakýchkoliv příznaků.