Se zvyšujícím se věkem se prostata zvětšuje a mění díky hormonálním vlivům (testosteron, estrogen). Dochází ke zvětšování oblasti žláznatých buněk okolo močové trubice v takzvané přechodné zóně a útlaku močové trubice či vyklenování zvětšené prostaty do močového měchýře.Ve většině případů se chirurgické odstranění nadbytečné prostatické tkáně provádí pomocí resektoskopu. Tento zákrok je označován jako transuretrální resekce prostaty (TURP) [4] a provádí se přes močovou trubici, ať již v celkové anestezii nebo ve spinální anestezii.Při potížích s prostatou se doporučuje vyhýbat se tabáku, alkoholickým nápojům, kofeinu, kořeněným a konzervovaným jídlům. Omezit byste měli také konzumaci masa, mléčných výrobků a cukru. Strava by měla být bohatá na čerstvou zeleninu a vlákninu, vitamín E, B, zinek, Omega 3 esenciální masté kyseliny a lněné semínko.
Jak zastavit růst prostaty : Základem jsou dvě skupiny léků:
- alfa-blokátory (např.
- blokátory 5 – alfa reduktázy (účinná látka finasterid, dutasterid) – ty ovlivňují činnost pohlavních hormonů, zejména testosteronu, potlačují nepřiměřený růst buněk prostaty, ke zmenšení prostaty dochází zhruba po půl roce léčby.
Co zabírá na prostatu
Na udržení normální funkce prostaty se užívají také čaje s obsahem vrbovky malokvěté a potravinové doplňky z naší široké nabídky. Uživatelé hodnotí nejlépe značky Prostamol a Prostakan. Nejlépe hodnoceným výrobkem je Prostamol Uno 320mg 90 měkkých tobolek.
Jaké jsou příznaky zvětšené prostaty : Mezi typické příznaky patří mj.:
- opožděný začátek při močení,
- slabý a přerušovaný proud moči,
- neustálé odkapávání moči a s tím spojený vznik zápachu,
- pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře,
- nutkání na močení, časté močení během dne a zejména v noci,
- retence moči.
Nádory a zbytnění prostaty se léčí pomocí chirurgické nebo hormonální léčby. Výběr vhodné metody léčby karcinomu je závislý na velikosti a umístění nádoru, na věku a také na celkovém stavu nemocného. V léčbě zánětů se používají antibiotika, hormonální léčba a protizánětlivé léky.
Bolí zvětšená prostata Při zbytnělé prostatě můžete pociťovat bolesti v podbřišku. Taktéž močení může být namáhavé až bolestivé.
Co skodi na prostatu
Nebezpečí rakoviny prostaty zvyšuje kouření a konzumace živočišných tuků. Tedy hlavně tučného masa a tučných mléčných výrobků. Ale velkou roli hraje i zděděná dispozice. Proto ji mohou dostat i lidé, kteří žijí relativně velice zdravě.Bohužel problém spočívá v tom, že v počáteční fázi onemocnění se neprojevují žádné příznaky. Ty se začnou objevovat, až když je nádor pokročilý a prorůstá mimo prostatu, nebo dokonce vytvoří metastázy. „Obecně platí, že riziko rakoviny prostaty narůstá po 50. roce života.Jaké jsou příznaky karcinomu prostaty Hlavní příznaky: potřeba nočního močení, • časté nucení na močení, • slabý proud moči, • obtížný začátek močení, • zdlouhavé močení, • přerušované močení, • nechtěný únik moči, • nedokonalé vyprázdnění močového měchýře, • krev v moči (hematurie), • krev v ejakulátu (hemospermie) .
Dodržujte dostatečný pitný režim (minimálně 2 l denně, ale po menších dávkách). Nepijte větší množství tekutin krátce před spaním. Dejte přednost vyvážené stravě bohaté na vitaminy a minerály. Minimalizujte kořeněná a pálivá jídla i silnou kávu a tvrdé alkoholické nápoje.
Jak vyčistit prostatu : Nová laserová metoda ale dokáže odstranit prostatu až o hmotnosti 250 gramů. Operace se provádí většinou ve spinální anestézii, trvá kolem hodiny a polovina pacientů opouští sál už bez močové cévky, zbývajícím je cévka odstraněna maximálně do 18 až 24 hodin. S použitím jiné operativní metody to trvá i několik dní.
Jak se poznají problémy s prostatou : Jaké jsou nejčastější příznaky prostaty
- častější močení
- urgentní nucení na močení, které lze jej těžko oddálit.
- časté noční močení
- bolestivé či namáhavé močení
- pocit neúplně vyprázdněného měchýře.
- lehká inkontinence.
Jak poznám že mám rakovinu prostaty
Příznaky rakoviny prostaty
- Potíže při močení Obtížné při zahajování močení Slabý a přerušovaný proud. Pocit nedokonalého vyprázdnění Nutkání na močení Časté močení ve dne i v noci.
- Krev v moči nebo ejakulátu.
- Otoky dolních končetin.
- Bolesti zad či zlomeniny kostí při výskytu kostních metastáz v páteři.
Existuje mnoho příčin nezhoubného zvětšení prostaty neboli benigní hyperplazie prostaty. Na vzniku tohoto onemocnění se pravděpodobně do značné míry podílejí neovlivnitelné faktory, je jako věk a mužské pohlavní hormony (androgeny, zejména testosteron).Mezi typické příznaky patří mj.:
- opožděný začátek při močení,
- slabý a přerušovaný proud moči,
- neustálé odkapávání moči a s tím spojený vznik zápachu,
- pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře,
- nutkání na močení, časté močení během dne a zejména v noci,
- retence moči.
Co má vliv na prostatu : Pravidelné a časté milování totiž velmi prospívá mužské prostatě. Ale ani pánové bez partnerky se nemusejí bát zhoubného nádoru předstojné žlázy, stačí, když budou pravidelně denně ejakulovat při masturbaci. A také především denně cvičit. Pravidelný pohyb totiž zvyšuje šanci na přežití rakoviny prostaty dvakrát.