Příznaky otravy oxidem uhelnatým jako je úzkost, mírné bolesti hlavy, závratě, nevolnost, únava se vyskytují v raném stádiu a jsou charakteristické i pro otravu jídlem či chřipku, z tohoto důvodu mohou být příčinou špatné diagnostiky a nesprávné léčby! Oxid uhelnatý je jed hromadící se v těle!Oxid uhelnatý je silně jedovatý plyn, který se uvolňuje při nedokonalém spalování a jehož nebezpečí je v tom, že je neviditelný a bez zápachu. Prvními příznaky otravy je obvykle zčervenání (cihlově červený obličej), bolest hlavy, nevolnost, závrať, malátnost a zmatenost.V přirozeném prostředí se jeho koncentrace pohybuje okolo 400 ppm, ve vyšších koncentracích může v uzavřených místnostech vést ke vzniku takzvaného vydýchaného vzduchu a způsobovat bolesti hlavy, závratě a únavu. Velmi vysoká koncentrace může způsobit křeče, kóma a dokonce i smrt.
Jak se projevuje Otrava oxidem uhličitým : První příznaky účinku na tělo CO2 i CO jsou nespecifické – mezi ty nejčastější patří malátnost, bolest hlavy, nevolnost, únava a zmatenost. Toto může vést až k úmrtí nebo k nezvratnému poškození životně důležitých orgánů. První příznaky otravy plynem jsou nespecifické, patří mezi ně například únava a bolest hlavy.
Kde se hromadi oxid uhelnatý
Oxid uhelnatý vzniká často nedokonalým spalováním v domácích spotřebičích jako jsou plynová topidla (např. tzv. karmy), plynové bojlery a sporáky, krby či kotle. Ke vzniku oxidu uhelnatého, dochází například při zanesení komínu, kdy se spaliny hromadí u spotřebiče.
Jak probíhá otrava oxidem uhelnatým : Obvyklé jsou mírnější příznaky jako nevolnost, zvracení, bolesti hlavy nebo na hrudi, závratě, palpitace, slabost, psychické příznaky. Při závažnějším stupni přistupují neurologické příznaky a dochází k poruše vědomí různého stupně až ke smrti.
Oxid uhelnatý je nebezpečný tím, že jej nedokážete rozpoznat svými smysly – je totiž bezbarvý a nemá žádný zápach ani chuť. Ačkoliv otrava často nastává do několika minut po vdechnutí vysoké koncentrace oxidu uhelnatého, může se zpočátku projevovat i zcela nenápadně a udeřit s časovou prodlevou.
Oxid uhelnatý – nebezpečný únik čichem nepoznáte
Při nedokonalém spalování plynu zároveň vzniká oxid uhelnatý, který není nijak cítit. Způsobí-li otravu organismu, dochází k velice rychlému postupu fyzických problémů, je proto nebezpečnější než samotný zemní plyn.
Proč je oxid uhličitý nebezpečný
Oxid uhličitý je nedýchatelný a ve vyšších koncentracích může způsobit ztrátu vědomí a smrt. V krvi se totiž váže na hemoglobin a vytěsňuje tak kyslík, který se pak z plic obtížněji dostává do mozku a tkání těla.Zdrojem oxidu uhelnatého je ve vnitřním prostředí každé zařízení spalující uhlí, dřevo, zemní plyn nebo benzin a další paliva; je obsažen také v cigaretovém kouři … Při otravě oxidu uhelnatému bývají vždy nejprve pociťovány bolesti hlavy.Zemní plyn sice sám o sobě nezapáchá, přesto jeho únik spolehlivě poznáte po čichu. Ještě předtím než se dostane do vaší domácnosti, je totiž obohacen o sloučeniny síry, tzv. sirné alkoholy, které svým zápachem připomínají zkažená vejce.
Pokud se při hoření plyn dokonale nespaluje, vzniká oxid uhelnatý. Protože je lehčí než vzduch, hromadí se v horních vrstvách. Člověk, který se například delší dobu koupe ve vaně a pak se najednou postaví, se ve větší výšce nadýchá koncentrovaného oxidu uhelnatého.
Jak říct člověku že smrdí : Pět rad, jak sdělit kolegovi, že cítíte zápach z jeho úst
- načasování
- místo, kde budete sami.
- empatický přístup.
- úvod – rozhodně to kolegovi nechcete vyčítat, chcete ho pouze upozornit, což je dobré zdůraznit.
- ponechte dotyčnému právo na jeho (jakoukoli) reakci.
Co muze zpusobit únik plynu : Únik plynu: Jak jej poznat a co může způsobit Podle druhu plynu hrozí při jeho úniku výbuch, otrava nebo udušení.
Jak zjistit jestli mi smrdí z úst
Zatímco krátkodobý zápach z úst je způsoben především zápachem příslušné potraviny (např. česneku) nebo příslušného stimulantu (např. cigaret, piva), chronický zápach z úst je charakterizován velmi nepříjemným zápachem podobným síře. Míra zápachu z úst se u jednotlivých osob značně liší.
Pot sám skutečně nezapáchá, těmi pravými původci zápachu jsou bakterie a kvasinky, které se množí ve vlhkém a teplém prostředí s vyšším pH. Za ostrý pach potu potom může především bakterie Brevibacterium epidermis, která má na starost rozklad tukových složek pokožky.Hlavní příznaky otravy
- bolesti hlavy.
- nevolnost a závratě
- malátnost a zmatenost.
- otupělost a ospalost.
- třešňové zabarvení kůže, nehtů, rtů, jazyka a sliznice.
- větší pocit sebejistoty (paradoxní euforie)
- zrychlené dýchání a zrychlený srdeční tep.
- šok a bezvědomí
Jak vypada otrava plynem : Mohou se projevovat jako bolest hlavy, závratě, hučení v uších, nevolnost, nucení na zvracení, zvracení, porucha koncentrace, rozostřené vidění, slabost, psychické příznakyjako je zvýšený neklid a pohyb (agitovanost) nebo naopak otupělost (deprese).