Co zpusobuje kolaps?
Většina lidí se z omdlení rychle a zcela vzpamatuje. Obvykle k tomu dochází, když vám náhle klesne krevní tlak, v důsledku čehož se zmenší proudění krve do mozku. Omdlít můžete také v případě, že se do mozku s krví nedostává dostatek kyslíku.Mezi běžné příčiny tedy patří různé poruchy vnitřního ucha, neurologické stavy, reakce na léky a dokonce i stres. K dalším příčinám mohou patřit anémie, kardiovaskulární problémy nebo problémy s psychikou, jako jsou úzkost a zmiňovaný stres.Člověk, který omdlí, je často během chvíle v pořádku. Položte ho na záda a podložte mu nohy. Tím se začne rychleji prokrvovat mozek a mdloby odezní. Zbavte dotyčného těsné kravaty nebo příliš utažených knoflíčků u krku, aby mohl snadno dýchat.

Jak vzniká kolaps : V praxi jde nejčastěji o snížený přítok krve do srdce při poruše nervové kontroly srdce a cév. Méně často jde o pokles krevního tlaku při poruše průtoku krve srdcem nebo v důsledku srdečních arytmií. Vzácně může jít o krátkou poruchu prokrvení mozku při postižení cév, zásobujících horní končetinu a mozek.

Co dělat při kolapsu

V případě kolapsu se snažte zaklonit postiženému hlavu, případně vyčistit dutinu ústní. . Pokud pacient dýchá těžce ale pravidelně, pomozte mu zaujmout vhodnou polohu pro ulehčení dýchání (polosed, při bezvědomí zotavovací poloha na boku – nutná je ale trvalá kontrola stavu dýchání!

Jak vypadá když člověk omdlí : Mezi nejčastější známky možné mdloby patří „motání" hlavy, zatmění či mžitky před očima, slabost celková či slabost dolních končetin, bušení srdce, apod. Někdy ale dochází k náhlé ztrátě vědomí bez předchozího varování. Příznaky opět závisí na příčině kolapsu.

Ztráta vědomí může být následkem většího množství příčin, například traumatického zranění mozku, nedostatku kyslíku (ztráta vědomí při potápění) nebo cukru v krvi. Bezvědomí je i projevem vážného předávkování látkami tlumícími činnost centrální nervové soustavy (např. alkohol) nebo jinými drogami.

Mezi nejčastější známky možné mdloby patří „motání" hlavy, zatmění či mžitky před očima, slabost celková či slabost dolních končetin, bušení srdce, apod.

Jak dlouho trva nizky tlak

Pokles krevního tlaku obvykle trvá jen několik sekund nebo minut a rychle se vrátí k normálu. Ortostatická hypotenze se může objevit ve všech věkových skupinách, ale častější je u starších lidí, zejména u lidí s podlomeným zdravím.Psychický kolaps je stav, pro který je typická zvýšená únava, podrážděnost, problémy se spánkem, ale i deprese, apatie a frustrace. Příznaky psychického kolapsu se vyplatí nepodceňovat a začít je včas řešit.Projevuje se slabostí, nejistou chůzí, zástavou pocení, horkou a suchou kůží, může dojít až k mdlobě, např. v přeplněném dopravním prostředku. Postižený může mít pocit obluzení, zmatenosti, úzkosti, mohou se dostavit i křeče.

„Jde o obranou reakci organismu, často je spojena s pádem, který přivede tělo do horizontální polohy – tím dojde opět k lepšímu prokrvení mozku. Kolapsový stav trvá krátce, často jen několik sekund, a postižený se spontánně probírá k plnému vědomí.

Jak vypadá kolaps : Kolaps se projevuje většinou jako náhlé zhoršení či ztráta vědomí pacienta. Postižený je netečný, vnímá zhoršeně či vůbec. Stav je často doprovázen i jeho tělesnou slabostí či úplnou bezvládností.

Co kdyz mám cerno před ocima : Sklivcové zákalky se mohou objevit i po úrazu oka, zánětu či ošetření oka laserem při druhotném šedém zákalu. Je nutné vyhledat lékaře Pokud se u vás jakýkoli problém s očima objeví náhle, případně je velmi intenzivní a značně ovlivňuje kvalitu vašeho zraku, měli byste vyhledat očního lékaře co nejdříve.

Jak poznat kolaps organismu

Mezi nejčastější příznaky, které jsou typické pro psychický kolaps, patří:

  1. problémy se spánkem.
  2. podrážděnost.
  3. nadměrná únava.
  4. potíže se soustředěním.
  5. apatie.
  6. výkyvy nálad.
  7. přejídání se nebo naopak nechutenství


Mezi běžné příčiny patří dehydratace, nedostatečný spánek, dlouhodobý stres nebo nedostatek vitamínů a minerálů. V některých případech může malátnost signalizovat infekční onemocnění, hormonální dysbalance, poruchy metabolismu, kardiovaskulární problémy nebo dokonce onkologické procesy.Z potravin doporučuji častěji zařadit mandle, mají hodně hořčíku a draslíku, který hraje důležitou roli v udržování krevního tlaku. Také cizrna, fazole, fazolové lusky, hrášek a červená čočka krevní tlak přirozeně zvyšují.

Co signalizuje nízký tlak : O hypotenzi mluvíme v případě naměření hodnot nižších než 90/60 mmHg. Při nízkém krevním tlaku mohou být nedostatečně prokrveny některé důležité orgány, například mozek nebo ledviny. Nízký tlak může pořádně znepříjemnit život, způsobuje totiž závratě, mžitky před očima, hučení v uších nebo zimomřivost.