Co způsobuje zvuk?
Zdrojem zvuku mohou být kromě těles kmitajících vlastními kmity i tělesa kmitající kmity vynucenými. K nim patří např. ozvučnice mnohých hudebních nástrojů, reproduktory, sluchátka a další zařízení pro generování nebo reprodukci zvuku.Rychlost šíření zvukové vlny

Rychlost závisí na druhu prostředí a také na okamžitých podmínkách, jako je teplota, tlak, u vzduchu vlhkost. Rychlost zvuku ve vzduchu nepatrně roste i se stoupající vlhkostí vzduchu. Při 100% vlhkosti vzduchu je rychlost asi o 0,2 % vyšší než u suchého vzduchu téže teploty.Zvuk je mechanické vlnění látkového prostředí, šíří se tedy v plynech, kapalinách i pevných látkách (ve vakuu se zvuk nešíří). Zdroje zvuku jsou tělesa, ve kterých vzniká chvění, které se přenáší na okolní prostředí a v něm se dále šíří jako postupná vlna mechanického vlnění.

Na čem závisí hlasitost zvuku : Intenzita zvuku je přímo úměrná energii kmitání, které zvukové vlnění v daném bodě vzbuzuje. Tato energie pak závisí na druhé mocnině amplitudy výchylky a na druhé mocnině frekvence. Intenzitu zvuku tedy určují nejen změny tlaku vzduchu v daném místě, ale také výška tónu.

Jak se tvori zvuk

Vzduch, který kmitá v uchu, se pohybuje. Má tedy kinetickou energii a tuto energii předá ušnímu bubínku a tento pohyb ušního bubínku vnímáme jako zvuk. Takže tento reproduktor umí přenášet energii skrze vzduch a to bez toho, aby se přesouvaly samotné částice vzduchu.

Co je to zvuk : Zvuk je mechanické (akustické) vlnění šířící se pružným prostředím. Je vymezeno konvenčním frekvenčním rozsahem lidského ucha, tedy 16 Hz–20 kHz. Akustické vlnění s nižší frekvencí se nazývá infrazvuk, s vyšší pak ultrazvuk.

V praxi se odrážejí zvukové vlny vždy se zmenšenou energií, takže část zvukové energie je pohlcena. Nejvíce zvukové energie odráží tvrdé a hladké povrchy, které nemohou kmitat, zatím co povrchy měkčí a pórovité zvuk pohlcují.

Hlasitost zvuku (označovaná také jako intenzita nebo akustický výkon zvuku) se udává v jednotkách zvaných decibely. Decibely (dB) jsou pojmenovány na počest Alexandra Grahama Bella, vynálezce telefonu a audiometru. Audiometr je přístroj, který měří, jak dobře člověk slyší, a jeho moderní verze se používá dodnes.

Kde se zvuk nešíří

Zvuk se šíří jen v pružném látkovém prostředí (vzduch, voda, ocel, …). Ve vakuu se zvuk nešíří. V některých látkách se zvuk šíří velmi dobře (beton, ocel, sklo, …). V látkách, které nejsou dostatečně pružné (plsť, polystyren, …), se zvuk šíří špatně.Odraz zvuku

Avšak pokud zvuková vlna dopadá na členitý povrch, odráží se zvuk dále rozptýleným (difusním) způsobem. Odraz je v tomto případě roztříštěn na mnoho odrazů s menší intenzitou, které jsou rozptýleny pod širokým úhlem a vytvářejí jednotné zvukové pole, ve kterém dosáhneme toho nejlepšího poslechového zážitku.Sluchové pole (nebo oblast slyšitelnosti) je rozsah všech zvuků, které dokáže lidské ucho vnímat. Vnímání zvuku je u člověka omezeno slyšitelnými frekvencemi (přibližně 16–20 000 Hz). U každé frekvence je odlišný rozdíl intenzit, jež slyšíme. Lidský sluchový orgán je nejcitlivější v oblasti frekvencí 1–5 kHz.

Akustické hedvábí a bavlna

Patří mezi nejuniverzálnější materiály pohlcující zvuk. Oba jsou schopni díky svému speciálnímu navržení absorbovat zvuky značné intenzity. Základní materiály slouží nejen pro přímou izolaci stěn, ale také pro výrobu různých izolačních panelů a tlumičů zvuku.

Jaký zvuk slyší člověk : Sluchové pole (nebo oblast slyšitelnosti) je rozsah všech zvuků, které dokáže lidské ucho vnímat. Vnímání zvuku je u člověka omezeno slyšitelnými frekvencemi (přibližně 16–20 000 Hz). U každé frekvence je odlišný rozdíl intenzit, jež slyšíme. Lidský sluchový orgán je nejcitlivější v oblasti frekvencí 1–5 kHz.

Co nejlépe tlumí zvuk : Základním tlumicím materiálem je akustická tlumící pěna. Akustická (nebo chcete-li tlumicí) pěna je polyuretanová hmota, která je specifická svým tvarem a vnitřní strukturou. Obě tyto vlastnosti se totiž významně podílejí na akustické izolaci.

Co nejvíce pohlcuje zvuk

Látky hodně pohlcující zvuky: měkké látky, které snadno tlumí vibrace – různé typy vaty, pěny, … Zvukové izolanty by měl velmi dobře tlumit zvuk ⇒ například vata (obsahuje velké množství tenkých vláken, která se o sebe třou a tak ztrácí energii, kterou získala při přenášení zvuku).