Co způsobuje změnu osobnosti?
Přehled poruch osobnosti dle MKN-10

  • Paranoidní porucha osobnosti (F60.
  • Schizoidní porucha osobnosti (F60.
  • Disociální porucha osobnosti (F60.
  • Emočně nestabilní porucha osobnosti (F60.
  • Histrionská porucha osobnosti (F60.
  • Anankastická porucha osobnosti (F60.
  • Anxiózní porucha osobnosti (F60.
  • Závislá porucha osobnosti (F60.

Poruchy osobnosti často vznikají souhrou různých faktorů. Se vší pravděpodobností vede k rozvoji poruchy osobnosti kombinace genetických vlivů („dědičné faktory“) a negativních zkušeností z raného dětství (např. problémy ve výchově a vývoji, zkušenosti s násilím, sexuální zneužívání, traumata, zanedbávání).Přírodní, klimatické podmínky, ve kterých člověk žije. Kvalita životního prostředí. Změny životního prostředí, způsobené činností člověka – rozvoj průmyslu, techniky, ozónová díra. Sociální prostředí, kde jedinec vyrůstá, zaměstnanost rodičů, rozvod, úmrtí v rodině, vliv vrstevníků – rapeři, sprayeři.

Jak se projevuje rozdvojená osobnost : Schizofrenie je duševní onemocnění řadící se mezi psychotické poruchy. Často bývá mylně označována jako rozdvojená osobnost, čímž se mělo původně zdůraznit rozštěpení mezi myšlením, emocemi a chováním. Nemoc se projevuje poruchami myšlení (bludy), poruchami vnímání (halucinacemi) a poruchami jednání.

Co zpusobuje hranicni poruchu osobnosti

Biopsychosociální teorie přičítají vznik hraniční poruchy osobnosti interakcím mezi vrozenou citovou zranitelností a špatným prostředím v dětství. Podle Látalové a kol. se jedná o nejčastější poruchu osobnosti, která se objeví v psychiatrické péči.

Jak se léčí porucha osobnosti : Léčba je založena na několika základních pilířích: psychoterapie (včetně psychoedukace, tzn. postižený se učí lépe porozumět své poruše a žít s ní), socioterapie, (znovu)osvojení sociálních dovedností, zajištění základních sociálních potřeb a rehabilitace.

Příznaky a symptomy

  1. Strach z opuštění Obrovský strach z toho, že jste navždy opuštěná se může nastartovat i při úplně nevinném víkendu vašeho partnera s kamarády.
  2. Nestabilní vztahy.
  3. Nejistý sebeobraz.
  4. Impulzivní chování
  5. Sebepoškozování
  6. Výrazné změny nálad.
  7. Chronický pocit prázdnoty.
  8. Výbušnost.


Eysenck (1960) z tohoto úhlu pohledu vystihuje osobnost jako víceméně stabilní a trvalou organizací charakteru, temperamentu, intelektu a těla osoby, určující jedinečné přizpůsobení okolí. Biosociální pohled vymezuje osobnost jako něco existujícího ve vědomí pozorovatele.

Jak se vyvíjí osobnost

V průběhu dětství a dospívání se osobnost jedince teprve utváří a prochází tudíž celou řadou změn. V dospělosti však považujeme osobnost za relativně stabilní. I dospělí jedinci se však celý svůj život vyvíjí, získávají určité zkušenosti, prožívají stres v různých podobách, a to vše i nadále utváří jejich osobnost.Lidé s hraniční poruchou osobnosti jsou velmi citliví na změny v okolí, mohou na ně reagovat velmi prudce a neadekvátně. Mohou se například obávat, že někdo blízký je začne opomíjet. Když se někdo opozdí, byť o několik minut, zahrnou ho nevraživostí a zlobou.Hraniční porucha osobnosti se vyznačuje různými symptomy, jako je například emoční labilita, impulzivní chování nebo problémy s vlastní identitou. Častým symptomem je i sebepoškozování, sebedestruktivní chování, pokusy o sebevraždu, disociativní stavy či poruchy přijmu potravy a sklon k užívání návykových látek.

Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.

  • Potíže se spánkem.
  • Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
  • Všechno vás rozčiluje.
  • Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
  • Vaše chutě se výrazně změnily.
  • Pociťujete nadměrnou únavu.
  • Neschopnost se soustředit.

Jak se zbavit poruchy osobnosti : Léčba je založena na několika základních pilířích: psychoterapie (včetně psychoedukace, tzn. postižený se učí lépe porozumět své poruše a žít s ní), socioterapie, (znovu)osvojení sociálních dovedností, zajištění základních sociálních potřeb a rehabilitace.

Co ovlivňuje vývoj osobnosti člověka : Hlavními biologickými činitely vývoje osobnosti jsou nervová soustava, endokrinní systém a tělesná konstituce. Nervová soustava je významný činitel vývoje osobnosti z toho důvodu, že se funkčně prolíná s dědičnými a získanými dispozicemi člověka.

Co to jsou rysy osobnosti

Osobnostní rysy (personality traits) nebo také dispozice (dispositions) jsou nejčastěji chápány jako vrozené nebo získané připravenosti chovat se, jednat nebo prožívat situace určitým způsobem. Usuzujeme na ně při vysvětlování určitého typu chování, jednání či prožitku osobnosti.

Za hlavní činitele psychického vývoje jedince jsou považovány dědičnost a vliv vnitřního (prenatální období) a vnějšího prostředí (jeho kvalita, intenzita a doba působení). vliv prostředí – obecné sociokulturní vlivy (normy a hodnoty dané doby, způsoby uvažování a chování) jsou jedinci interpretovány tzv.HPO zahrnuje celou řadu symptomů

„Lidé s HPO mají všeobecně problémy s důvěrou k lidem, sami si připadají bezcenní, a proto raději utíkají do samoty nebo k různým závislostem. Mají pocit, že je nemůže mít nikdo rád a nikdo o ně nestojí. Vlastně sami sobě nerozumí, neví, kdo jsou, kam směřují, proč se vůbec narodili.

Jak se chová psychicky nemocný člověk : Duševní nemoc či porucha se u dětí i dospělých projevuje problémy v oblasti nálad a emocí, v oblasti myšlení, pozornosti a paměti a také v chování, sebekontrole. Tyto potíže se často kombinují, komplikují či přímo znemožňují zapojení nemocného do běžného života a přinášejí pocit utrpení pro něho samotného.