Ultrafialové (zkratka UV, z anglického ultraviolet) záření je elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než má viditelné světlo, avšak delší než má rentgenové záření. Pro člověka je neviditelné, existují však živočichové (ptáci, plazi, některý hmyz), kteří jej dokážou vnímat. Jeho přirozeným zdrojem je Slunce.UVA paprsky pronikají do pokožky hlouběji než paprsky UVB, poškozují kolagenová vlákna, a vedou tedy k předčasnému stárnutí pleti i pokožky celého těla. Můžete se těšit na expresní nástup vrásek a pigmentových skvrn. Také mohou způsobit sluneční alergii a vést k rakovině kůže.UVB záření (280 – 315 nm) – záření je škodlivé pro živé organismy, protože je schopné rozkládat a narušovat bílkoviny, nebo měnit jiné organické sloučeniny, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu. Za normálním okolností by toto záření mělo být pohlcováno ozonem.
Kdy nechodit na Slunce : V létě vstřebáme asi 20–30 % z celkového denního množství UV záření mezi 11:00 a 13:00 hod. a 75 % mezi 9:00 a 15:00 hod. (slunečního, nikoli místního času). V mírném pásmu jsou sezónní odchylky v množství UV záření, které dopadne na zemský povrch, značné, ale v oblastech blíže rovníku se zmenšují.
Co nás před zářením chrání
Přirozenou ochranu kůže proti UV záření (fotoprotekci) tvoří celistvá rohová vrstva kůže a melanin. Rohová vrstva dopadající záření částečně rozptyluje, odráží a pohlcuje. Melanin je pigment, který záření pohlcuje a rozptyluje, a současně vychytává volné radikály.
Co je UV-C záření : UV-C Je nejagresivnější UV záření, jehož vlnová délka je nižší než 280 nm, tj. nižší jak UV-A i UV-B záření (viz obrázek níže). UV-C záření se na Zemi běžně nevyskytuje, jelikož je kompletně pohlceno zemskou atmosférou. UV-C záření ničí 99,99% virů a bakterií na ozařovaném povrchu v dosahu germicidního zářiče.
UVA záření způsobuje předčasné stárnutí pleti, zatímco UVB záření je zodpovědné za spáleniny a opálení.
Gama záření často vzniká spolu s alfa či beta zářením při radioaktivním rozpadu jader. Když jádro vyzáří částici alfa nebo β, nové jádro může být v excitovaném stavu. Do nižšího energetického stavu může přejít vyzářením fotonu gama záření podobně jako elektron v obalu atomu vyzářením kvanta ultrafialového záření.
V čem spočívá nebezpečí při ozáření lidského organismů rentgenovým zářením
Vzhledem k tomu, že energie rentgenového záření klesá se čtvercem vzdálenosti, je při zobrazování oblastí neležících v blízkém okolí dělohy možný negativní dopad na plod zanedbatelný (dávka obdržená přímo v děloze je velmi nízká).Článek
Fototyp | Barva pleti | Přirozená ochrana |
---|---|---|
I | velmi světlá | 5 – 10 minut |
II | světlá | 10 – 20 minut |
III | tmavší | 20 – 30 minut |
IV | tmavá | až 45 minut |
13. 6. 2013Taková barva je pak příjemná pro naše oči a může dokonce přinášet určitý pocit chládku. Jistě vás nebude překvapovat, že barva, která sluneční světlo odráží nejvíce, je bílá. Bílá barva je vlastně odrazem všech barev spektra, které, když se spojí, vytvoří právě bílé světlo.
Způsoby ochrany před radiací
Před zářením alfa i beta se ochráníte pomocí speciálního jednorázového antiradiačního obleku a dýchací masky. To je však nutné pouze v případech, že budete vstupovat do zóny zamořené radiací, případně do radiační laboratoře.
Co nás chrání před gama zářením : Ochrana před gama zářením
stíněním – mezi sebe a zdroj vložit bariéry obtížněji průchodné pro gama záření, vhodné jsou materiály s vyšším atomovým číslem a s vysokou hustotou. Například záření γ, jehož intenzitu 1 cm olova zredukuje na 50 %, bude mít poloviční intenzitu také po průchodu 6 cm betonu.
Co dělá UV světlo : UV záření působí na buňky živých organismů mnoha mechanismy. Ozáření UV paprsky vyvolává inaktivaci nitrobuněčných enzymů, zpomaluje dělení buněk a navozuje vznik mutací. Některé živočichy jsou na něj citlivější než jiné, například pro některé (žížaly – Lumbricidae) má až smrtelné účinky.
Co všechno svítí pod UV
Fluorescentní, reflexní, nebo infra jsou označovány barvy, které jsou aktivní pod UV světlem. Jedná se o velice výrazné-reflexní odstíny, které při nasvícení UV lampou svítí a vytvářejí fluo efekt.
Pokud se slunci, respektive UV záření, vystavíte na krátkou dobu, aktivujete tím melanocyty, které začnou produkovat melanin. Ten je schopen UV záření absorbovat, čímž chrání buňky před jeho působením a možným poškozením. Problém nastává v okamžiku, kdy dobu strávenou na slunci neodhadnete.Způsobuje podobná poškození jako rentgenové záření: popáleniny, rakovinu a genové mutace. Proto je nutno se před jeho účinky chránit. Záření γ z nukleárního spadu by pravděpodobně způsobilo nejvíce úmrtí a zranění v případě použití jaderných zbraní. Účinný protiatomový kryt však sníží ohrožení lidí tisíckrát.
Co dělá radiace s tělem : Byli vystaveni příliš silné dávce radiace, čímž onemocněli na akutní radiační syndrom (ARS). Lidí při takto vysokých dávkách téměř okamžitě propadnou zvracení, nesnesitelné bolesti hlavy, obvykle nedokáží zadržovat své výkaly, dostanou horečku, zimnici a nedokáží ovládat některé ze svých svalů.