Co způsobuje průjem u novorozence?
Příznaky průjmu u dětí

Pokud je tekutá, vodnatá nebo častější a objemnější, může se jednat o průjmové onemocnění. Podle Světové zdravotnické organizace je průjem definován jako tři nebo více tekutých stolic denně, nebo častější stolice, než je běžné (Reference: WHO).Základem léčby je rehydratační roztok, probiotika a dieta při průjmu u dětí. Pravidlo zní, nic mastného, pouze dietní jídelníček při průjmu. Může rýži, banán, strouhané jablko, brambory, kuřecí a krůtí maso, starší pečivo a to vše v malých porcích. Dobrý je i černý čaj bez kofeinu, mírně slazený.Na lékaře se obraťte vždy, pokud: průjem trvá déle než pět dní a provází jej horečky a zvracení

Jak poznat infekční průjem : Změna zbarvení stolice (zelený průjem, žlutý průjem) Hlen nebo krev ve stolici. Nevolnost, zvracení Zvýšená teplota, horečka a zimnice – zpravidla upozorňuje na infekční původ průjmu.

Co na průjem při kojení

Průjem. Bez obav se podává diosmektit (Smecta®, Tammex®) a aktivní uhlí (Carbosorb®, Carbo medicinalis®). K obnovení přirozeného osídlení střeva se využívá Hylak® Forte. Během kojení se doporučuje užívání probiotik a to i z důvodu prevence kolik u kojeného dítěte.

Jak se projevuje dehydratace u miminka : Dehydratace u kojenců a batolat

  1. suché, popraskané rty.
  2. méně časté močení (méně než šest mokrých plen denně)
  3. suchý jazyk.
  4. hluboké dýchání
  5. propadlá fontanela na hlavičce.
  6. vznik šedých kruhů kolem očí (tzv. halonované oči)
  7. dítě při pláči neprodukuje slzy.

Průjem u kojeného dítěte je charakterizován především změnou hustoty a barvy stolice (ne četností). Průjem kojených dětí je obvykle zelenohnědé barvy, zapáchá a objevuje se příměs hlenu.

Kdy kontaktovat lékaře:

pokud průjmovitá stolice obsahuje příměs krve, hlenu, hnisu. pokud je počet stolic vysoký (u kojence již při více než 3 průjmovitých stolic za den) pokud je stolice vodnatá a dítě navíc zvrací nebo má horečku.

Co se nesmí při kojení

Co nejíst při kojení

  • nepasterizované mléčné výrobky.
  • plísňové sýry.
  • syrové maso a vejce.
  • nadýmavou zeleninu (květák, zelí, kapustu, cibuli)
  • příliš kořeněná a slaná jídla.
  • kávu a silný černý čaj ve větším množství, alkohol, další nápoje s kofeinem a chininem.

Kojení klade na tělo ženy určité nároky – denně byste tedy měla přijmout zhruba o 500 kcal více než žena, která nekojí. Proto je důležité pravidelně jíst a nezapomínat ani na zdravé svačinky, které vám pomohou doplnit energii.Přehřáté miminko má zarudlé tvářičky, potí se a je neklidné. Nezapomeňte proto na pitný režim či častější kojení a dítě nechte ve stínu přikryté pouze bavlněnou plenou. Z horka se mohou na zádech a hrudníčku objevit i potničky a zadeček miminka je náchylnější k opruzeninám.

Mírná dehydratace:

  1. žízeň
  2. sucho v ústech.
  3. snížená sekrece slin.
  4. suché rty.
  5. únava.
  6. bolest hlavy.
  7. zácpa.
  8. lehká závrať při rychlém vstávání

Kdy jet na pohotovost s průjmem : Kdy je třeba zajistit hospitalizaci:

Pokud je zjevné, že průjem či zvracení jsou takové intensity, že ztráty tekutin jsou větší, než jejich příjem. Pokud se u dítěte rozvíjí některé z příznaků dehydratace: malátnost až apatie. dítě je halonované – má kruhy pod očima, oči jsou jakoby zapadlé

Jak dlouho trva než se jidlo dostane do mléka : Za jak dlouho se živiny dostanou do mléka Pokud máte zálusk na potraviny nebo nápoje, které miminku nechcete naservírovat „v plné palbě“, dopřejte si je těsně po kojení. Nejvyšší koncentrace vstřebaných živin se totiž v mateřském mléce objeví 30 až 60 minut po jejich konzumaci.

Co jíst aby miminko nemělo Prdíky

Vyhněte se nadýmavým potravinám, tedy některé čerstvé zelenině, cibuli, květáku, zelí, luštěninám, ale také čerstvému pečivu. Některým miminkům může vadit i čokoláda, káva nebo džusy z citrusů.

Termoregulace miminka

Termoregulace u malých miminek není zcela vyvinuta, a proto je velmi důležité je vhodně oblékat do každého počasí. Správná teplota se začne pomalu regulovat v těle dítěte nejdříve po jeho půl roce života. Dítě je do té doby náchylné na mrazivé teploty a může se lehce prochladit nebo přehřívat.36,5 – 37 °C je ideální teplota miminka. Méně než 36,5 nebo dokonce 34 °C signalizuje podchlazení. Děťátko zkuste zahřát suchým teplem (oblečení, deka, přivinutí na své tělo) a pokud by se vám to nepodařilo, kontaktujte lékaře. 37 – 37,9 °C představuje zvýšenou teplotu.

Jak poznat dehydrataci u novorozence : Dehydratace u kojenců a batolat

  1. suché, popraskané rty.
  2. méně časté močení (méně než šest mokrých plen denně)
  3. suchý jazyk.
  4. hluboké dýchání
  5. propadlá fontanela na hlavičce.
  6. vznik šedých kruhů kolem očí (tzv. halonované oči)
  7. dítě při pláči neprodukuje slzy.