Co způsobuje patní ostruhy?
Příčiny vzniku bolesti při patní ostruze

nevhodná obuv (úzká špička, tvrdá stélka, nepružnost podešve, nevhodný tvar stélky…) deformity nohy (plochá noha v podélné ose, propad příčné klenby, tvarové deformity kostí…) úrazy chodidla, paty a Achillovy šlachy. revmatická onemocněníZánět je charakteristický svým otokem, bolestí nebo zčervenáním. V případě, že přetížení, které zánět způsobilo, přetrvává delší dobu, začnou se v postiženém místě ukládat vápenaté soli a vzniká patní ostruha. Tento proces může trvat i několik měsíců.Pokud vás trápí bolesti na ploše paty nebo na jejím vnitřním okraji, které se objevují nejen při chůzi, sportu, ráno po probuzení, ale mnohdy i během spánku, je dost pravděpodobné, že máte takzvanou patní ostruhu.

Co může znamenat bolest paty : Bolest paty, jakoby jste došlápli na ostrý předmět, způsobuje nejčastěji patní ostruha. Jde o zvápenatělou šlachu, která začíná u patní kosti a pokračuje přes celé chodidlo až k prstům. Ostruha se vytváří blízko místa, které se nazývá Achillova pata. Patní ostruha vzniká postupně.

Jak se zbavit patní ostruhy

Praktické rady. * Pořiďte si gelové nebo pěnové stélky do bot, které tlumí nárazy paty na podložku při chůzi. * Noste ortopedicky vhodnou obuv s měkkou, dobře ohebnou stélkou a dostatečným prostorem pro chodidlo. * Upravte si optimálním způsobem hmotnost a celkovou životosprávu.

Čím rozpustit patní ostruhu : Ztuhlé tkáně nám mohou pomoci uvolnit byliny, které mají schopnost rozpouštět, například pýr, lopuch nebo přípravky z pupenů jasanu či buku. Protizánětlivě působí také olše a třezalka, k zacelení narušené tkáně potom využijeme svídu krvavou,“ dodává bylinkářka. Základem prevence je v první řadě výběr vhodné obuvi.

Stačí lehce naboso “pošlapat” oběma nohama po nerovném terénu, stimulovat chodidlo míčkem s výstupky (“ježek”) a nebo Vám postačí koupit pytlík fazolí a ideálně několikrát denně po nich šlapat. Celé chodidlo se tak prokrví a receptory opět “probudí” ke své činnosti.

Ztuhlé tkáně nám mohou pomoci uvolnit byliny, které mají schopnost rozpouštět, například pýr, lopuch nebo přípravky z pupenů jasanu či buku. Protizánětlivě působí také olše a třezalka, k zacelení narušené tkáně potom využijeme svídu krvavou,“ dodává bylinkářka. Základem prevence je v první řadě výběr vhodné obuvi.

Jak bolí patní ostruha

Mezi běžné symptomy patní ostruhy patří bolest v patě, často popisovaná jako bodavá nebo pálivá a zhoršení bolesti po dlouhém období odpočinku nebo ráno po probuzení i po dlouhodobém stání. Mnohdy omezuje až znemožňuje chůzi.Patní zánět

Ten se projeví bolestí v zadní části paty a cítíte ji při každém našlápnutí, ať jste sebeopatrnější. Bolest se může přesouvat i do okolí nártu a do přední části chodila.Následující podrážky s vysokým stupněm odpružení jsou vhodné zejména pro chodidla s ostruhou patní kosti: podrážka Swing, podrážka SoftRunning, podrážka SuperSoft a podrážka SoftMove. Se správnou přirozenou obuví můžete zmírnit bolestivý tlak na patní ostruhu a podpořit regeneraci namáhané tkáně resp.

Při léčbě je důležité se zaměřit na odlehčení paty, na trhu existují různé speciální podpatěnky. Poté se přechází na fyzikální terapii jako je laser nebo rázové vlny. V případě, že se stav nelepší, se volí operace patní ostruhy. “

Čím mazat patní ostruhu : Vyzkoušejte Konopku nebo Kostivalovou mast, obě zvláčňují pokožku, kostival ulevuje od namožení. U patních ostruh pravidelně cvičte nohu, aby povolila napnutá kůže. Zakupte si volnou ortopedickou obuv a do obuvi používejte speciální ortopedickou pomůcku z gelu, nebo silikonu zvanou podpatěnka.

Jak vypadají ostruhy na patě : Patní ostruha (odborně také calcarcalcanei) je kostěný výrůstek na patě. Vytváří se buď na vnitřní straně plosky nohy, kde jsou úpony vazů k patní kosti, nebo na zadní straně patní kosti, kde jsou úpony Achillovy šlachy. Na rentgenu vypadá jako výčnělek nebo malý zahnutý roh, který roste směrem k chodidlu.

Co pomaha na ostruhy na patě

Možnosti léčby ostruhy na patě

  1. Užívání protizánětlivých léků a analgetik.
  2. Obstřiky bolestivého místa.
  3. Fyzioterapie a cvičení na posílení svalů nohy a podpory flexibility.
  4. Aplikace chladivých obkladů na postiženou oblast k snížení otoku.
  5. Nošení ortopedických vložek nebo speciální obuvi pro zmírnění tlaku na patu.


První možností je terapie v kombinaci s protizánětlivými léky. To pomůže s méně závažnějšími bolestmi paty. Nejčastěji jde o masáže plosky a kotníku, terapeut se zaměří na uvolnění měkkých tkání a na ošetření svalu a vaziv.