Většinou se anémie z nedostatku železa rozvíjí pomalu a postupně se objeví příznaky jako je únava a nedostatek energie, zimomřivost, zadýchávání se při námaze, bolesti hlavy, bledost kůže a sliznic, vypadávání vlasů, hučení v uších, riziko pádu pro náhlé snížení krevního tlaku, nepravidelnosti srdečního rytmu.Mezi nejlepší zdroje železa patří živočišné potraviny obsahující hemové železo (játra, červené maso, ryby). Z rostlinných zdrojů patří mezi velmi bohaté zdroje luštěniny, hořká čokoláda, dýňová semínka nebo kešu ořechy. Zapomínat bychom neměli ani na tofu, listový špenát nebo sušené ovoce.Železo je v těle snižováno pitím kávy, mléka a černého čaje. Nedoporučují se potraviny obsahující třísloviny, bránící absorpci železa do organismu. Naopak čaje z kopřivy dvoudomé, vojtěšky, pampelišky a žlutého čaje je žádané.
Jak se v těle projevuje nadbytek a nedostatek železa : Mezi příznaky otravy železem patří bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Přebytečné železo se hromadí v orgánech a v krajních případech může způsobit vážné poškození jater, srdce a dalších orgánů. Přetížení železem může také vyvolávat rakovinu (6).
Jak poznam že mi chybí železo
První signály mohou být nenápadné a snadno nad nimi mávnete rukou. Patří mezi ně například: brnění v lýtkách, nevolnost, celková slabost, průjmy či naopak zácpa, nadýmání, plynatost, nápadná bledost i zimomřivost.
Čím zapíjet železo : Asi nejjednodušší pak je zapít jídlo sklenkou pomerančového džusu. Některé potraviny vstřebatelnost železa naopak snižují. Patří k nim káva a čaj obsahující tanin, ale i jídlo bohaté na vápník. S těmi je tedy lepší počkat alespoň půl hodiny po konzumaci cenných zdrojů železa.
Co zhoršuje vstřebávání Fe Současná konzumace mléčných výrobků, vlákniny, polyfenolů obsažených v kávě, čaji a červeném víně. Pro příklad: 1 šálek čaje sníží vstřebávání o 70-80%.
Mezi příznaky nízké hladiny železa a chudokrevnosti patří:
- pokles tělesné kondice.
- únava.
- slabost.
- apatie.
- bušení srdce při zátěži.
- bledá pokožka.
- lámání nehtů a vypadávání vlasů
- popraskané koutky úst nebo jiné záněty sliznice dutiny ústní
Co pít při nedostatku železa
Trpíte-li chudokrevností, vhodné je zařadit do jídelníčku některé bylinky, například echinacea (třapatka nachová), ale také kopřiva, hořec, jetel nebo pampeliška, které obsahují vitamín C pro lepší využití železa z potravy. Při anémii konzumujte také čerstvou nastrouhanou mrkev nebo mrkvovou šťávu.Co zhoršuje vstřebávání Fe Současná konzumace mléčných výrobků, vlákniny, polyfenolů obsažených v kávě, čaji a červeném víně. Pro příklad: 1 šálek čaje sníží vstřebávání o 70-80%.Do skupiny rostlinných produktů obsahujících nejvyšší koncentraci železa patří také ořechy; brokolice; řeřicha; červená řepa; Botwinka; dýňová semínka; datle a sušené ovoce, včetně: meruněk; rozinky a švestky. Borůvky jsou také bohaté na železo.
Do skupiny rostlinných produktů obsahujících nejvyšší koncentraci železa patří také ořechy; brokolice; řeřicha; červená řepa; Botwinka; dýňová semínka; datle a sušené ovoce, včetně: meruněk; rozinky a švestky. Borůvky jsou také bohaté na železo.
Co jíst při nedostatku železa : Hlavními zdroji železa v potravě jsou maso, masné výrobky, vnitřnosti (játra, slezina), vaječný žloutek, listová zelenina.
Které jídlo obsahuje nejvíc železa : K nejvýznamnějším zdrojům železa se řadí především hovězí maso, jehněčí maso a vnitřnosti – játra. Železo však najdeme i v rostlinných zdrojích, k těm nejbohatším zdrojům se řadí obiloviny, luštěniny, listová zelenina a zelené potraviny, sója, droždí, ořechy, sušené ovoce (meruňky, švestky, rozinky) nebo sušené houby.