Co způsobuje myom v děloze?
Myomy postihují téměř 40 procent žen fertilního věku. Nejsou život ohrožující, problémy však způsobit. Vyskytují se více u kuřaček a v černošské populaci, bývají spojovány s častou konzumací masa a alkoholu. Častější výskyt je také spojován s obezitou a nedostatkem vitamínu D.Myomy, které nezpůsobují obtíže a nerostou, mohou být jen sledovány a ponechány bez léčby. Pokud však myomy činí ženě obtíže, nebo se zvětšují do velikosti nad 5 cm nebo způsobují celkové zvětšení dělohy do velikosti těhotenství III. lunárního měsíce, je léčba již vhodná.Nejčastějším obdobím vzniku myomů je období po třicátém roce. Myomy nevzniknou ze dne na den, tento proces je pomalý a postupný. Rostou rychlostí zhruba 1 až 2 centimetry za rok, po 35. roce věku je jejich růst pomalejší.

Jak se zbavit myomů bez operace : Na určitou dobu může růst myomů zastavit hormonální antikoncepce, žena díky ní i méně krvácí při menstruaci. Dočasným řešením jsou nejrůznější hormonální léky, ať už v injekcích nebo v tabletkách. Zmírňují příznaky myomů, zabraňují velkým ztrátám krve, bolestem a mohou myomy i dočasně zmenšit.

Proč rostou myomy

Myomy jsou nezhoubné nádory, které vznikly z děložní svaloviny. Mohou se objevovat buď ojediněle nebo se jich může vytvořit i více najednou. Důvody vzniku nejsou zcela jasné, ale jejich růst je vázán na plodné období žen. Nejčastěji se myomy vyskytují po třicátém roce věku.

Jak bolí myom v děloze : Myom v děloze – obtíže

Nejčastějším příznakem je bolestivost v podbřišku a krvácení. Menstruace může být výrazně prodloužená a poměrně silná, což po delší době může zapříčinit změny hodnot krevního obrazu a tudíž i zvýšenou únavu.

Cysty nebo myomy bývají většinou nezhoubné a leckdy zmizí samy od sebe. Pokud však rostou, způsobují spoustu nepříjemných potíží, kterým někdy zamezí až operace. Té lze ale předejít.

Pokud je myom velký, pak ho většinou gynekolog nahmatá už při běžné kontrole, nicméně mnohem větší službu při odhalování myomů prokazuje vyšetření ultrazvukem. Jen výjimečně je pak nutné k upřesnění nádoru provést endoskopické vyšetření dělohy (hysteroskopii).

Jak poznam že mám myomy

Symptomy myomu

  • Bolest v podbřišku nebo dolní části zad.
  • Těžká nebo bolestivá menstruace.
  • Prodloužená menstruace.
  • Nepravidelné krvácení
  • Bolest při pohlavním styku.
  • Pocit tlaku v pánvi a oblasti močového měchýře.

Naopak jíst hodně potravin s vysokým obsahem vitamínu C, E a selenu. Jsou to antioxidanty a pomáhají zvyšovat detoxifikaci estrogenu. Do vašeho jídelníčku přidejte dostatek celozrnné potravy, zelenou listovaou zeleninu, ryby, přírodně krmená kuřata, čerstvé ovoce a bylinné čaje.Myomy do velikosti 2 cm se mohou rozpustit, a to pomocí čínských bylinných směsí, diety a akupunktury, u větších myomů pak je léčba směřována k udržení stabilizovaného stavu, aby myom nebolel a aby nedocházelo ke krvácení z dělohy a to až do přechodu, kdy myom v drtivé většině případů sám zmizí nebo se podstatně zmenší …

Přestože se v poslední době objevily některé nové léčebné postupy (agonisté gonadoliberinu, nitroděložní tělísko s gestagenem, embolizace děložních tepen, aj.), představuje odstranění myomu (myomektomie) či celé dělohy (hysterektomie) stále řešení zajišťujicí největší šanci na dlouhodobý efekt. S přáním hezkého dne.