Co způsobuje mononukleóza?
Mononukleóza postihuje zejména dospívající a mladé dospělé. Přenáší se především slinami, a proto se jí také říká nemoc z líbání nebo studentská nemoc. Jedná se o onemocnění nepříjemné a zdlouhavé, ve většině případů však samo postupně odeznívá bez jakýchkoliv následků.To proto, že přenos mononukleózy probíhá většinou slinami při blízkém kontaktu osob, ovšem může proběhnout i transfuzí krve. Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo zdravý nosič viru, přičemž přenašečem může být i rekonvalescent. Inkubační doba mononukleózy je 4 dny až 4 týdny.Infekční mononukleóza

Inkubační doba 4 dny až 4 týdny
Klinický obraz pseudomembranózní angína, horečka, hepatosplenomegalie
Diagnostika krevní obraz, jaterní testy, průkaz heterofilních protilátek
Léčba ATB, jaterní dieta, hepatoprotektiva, vitaminy, antipyretika
Klasifikace a odkazy

Co Nedelat při mononukleóze : Potraviny vařte ve vodě nebo duste v páře. Z masa je vhodnější bílé – ryby, kuře, králík. Vyhněte se ostrým, smaženým či hodně tučným jídlům a polotovarům. Omezte sladkosti, uzeniny, majonézy a tatarky a alespoň na 6 měsíců zcela vynechte alkohol.

Jak poznám že jsem prodělala Mononukleozu

V praxi se tak jedná především o četné bolesti břicha nebo hlavy, svalové bolesti, bolesti v krku, výraznou únavu a horečky s nadměrným pocením. U dětí horečka může růst až ke 40 stupňům. Již v samotném průběhu většinou také nastupuje zvětšení lymfatických uzlin, jater i sleziny.

Jak se pozná angína od mononukleózy : Zásadní je vyšetření krve a jaterní testy

Od angíny se dá mononukleóza rozpoznat také tak, že po antibiotikách horečka neklesá. U výrazněji probíhající nemoci bývá rovněž časté zvětšení jater a sleziny. Lékař je obvykle může snadno nahmatat při pečlivém vyšetření břicha. Mononukleózu prokáže laboratorní vyšetření krve.

V praxi se tak jedná především o četné bolesti břicha nebo hlavy, svalové bolesti, bolesti v krku, výraznou únavu a horečky s nadměrným pocením. U dětí horečka může růst až ke 40 stupňům. Již v samotném průběhu většinou také nastupuje zvětšení lymfatických uzlin, jater i sleziny.

Kromě medikamentů jsou potřebná i určitá režimová opatření: Klid na lůžku hlavně v akutní fázi. Ale ten není ani nutné doporučovat, protože únava nemocného donutí si ho dopřát. Necvičit! To je užitečná rada na několik měsíců.

Jak zjistit že mám Mononukleozu

Příznaky mononukleózy

  1. bolest v krku.
  2. čepy na mandlích.
  3. oteklé mízní uzliny (hlavně krční a podpažní lymfatické uzliny, může jít ale i o uzliny v tříslech nebo v podpaží)
  4. horečka (obzvláště horečka u dětí bývá vysoká a přetrvává i několik dní v kuse)
  5. silná únava, vyčerpání
  6. zvětšená játra a slezina (hepatosplenomegalie)

obecně se udává, že je vhodné vynechat alkohol alespoň na 6 měsíců.Jak dlouho se léčí angína Antibiotická léčba (penicilin) zpravidla trvá 7–10 dní. Ještě nejméně týden po ukončení ATB léčby ale dodržujte klidový režim a také podpořte rekonvalescenci pestrou stravou bohatou na vitaminy a minerály. Celkově tedy při angíně počítejte se 2–3 týdny k úplnému uzdravení.

Příznaky nejčastěji vymizí asi po 2–4 týdnech. Únava a celkový pocit nevolnosti (malátnost) však mohou někdy trvat měsíce. Asi ve 28 % případů únava trvá déle než jeden měsíc. Mírná horečka, zvětšené krční uzliny a bolesti těla mohou také přetrvávat déle než 4 týdny.

Jak dlouho trvá unava po mononukleóze : Příznaky nejčastěji vymizí asi po 2–4 týdnech. Únava a celkový pocit nevolnosti (malátnost) však mohou někdy trvat měsíce. Asi ve 28 % případů únava trvá déle než jeden měsíc. Mírná horečka, zvětšené krční uzliny a bolesti těla mohou také přetrvávat déle než 4 týdny.

Co nedělat při angíně : Odpočinek je nutný Rekonvalescenti by se měli vyhnout aktivnímu i pasivnímu kouření, které dráždí krční sliznici, a po nějakou dobu omezit sport a namáhavé činnosti. V případě, že se jedná o chronickou angínu, která se několikrát ročně opakuje, řeší se většinou chirurgicky.

Jak se co nejrychleji zbavit angíny

Základem léčby bakteriální angíny jsou antibiotika předepsaná lékařem. Zmírnit silnou bolest a zvýšenou teplotu pomohou přípravky s obsahem ibuprofenu či paracetamolu. Bolest v krku pomohou zmírnit lokální přípravky ve formě pastilek, sprejů či kloktadel.

Příznaky mononukleózy mohou být:

  1. slabost, vyčerpanost, velká únava.
  2. horečka či zimnice.
  3. silné bolesti v krku a obtížné polykání
  4. potažené a zvětšené mandle.
  5. zvětšené a bolestivé uzliny na krku či v podpaží
  6. bolesti hlavy.
  7. vyrážka na měkkém patře.
  8. bolesti břicha.

Pacienti si stěžují na bolest v pravém podžebří. Může se vyskytnout i vysoká horečka, která dosahuje až 40˚C. Ve vzácných případech se objevuje vyrážka ve formě flíčků nebo větších skvrnkách. Někdy však probíhá zcela bez příznaků a lékař vám infekční mononukleózu zjistí z krevních testů i o několik let později.

Kdy je angína nebezpecna : Absces je dutina vyplněná hnisem, který může mít v tomto případě podobu bolestivé a teplé boule na krku. Odtud se může zánět dále šířit do hlubších struktur krku a dále do mediastina (mezihrudí) za vzniku smrtelně nebezpečné akutní mediastinitídy. Druhou vážnou potenciální komplikací je pak revmatická horečka.