Primární (esenciální) hypertenze jednoznačná příčina vysokého krevního tlaku není známá. Jedná se o soubor dědičných předpokladů a dalších faktorů (obezita, alkohol, kouření, stres, nedostatek pohybu, diabetes, metabolický syndrom, nezdravé stravování, vysoký příjem soli).Jaké jsou příznaky vysokého krevního tlaku
- několikadenní únava,
- závratě,
- vnitřní neklid, nervozita,
- bolesti hlavy, obzvláště ráno,
- zvonění v uších,
- poruchy spánku,
- dušnost při námaze,
- palpitace (bušení srdce).
Hypertenze 2. stupně: Hodnota krevního tlaku je 160–179/100–109 mmHg. Hypertenze 3. stupně: Hodnota krevního tlaku je ≥ 180/110 mmHg.
Co nedělat při vysokém tlaku :
- Užívejte své léky podle pokynů Snižte svůj vysoký krevní tlak na normální hodnoty a chraňte tak své srdce a cévy.
- Hýbejte se. K takzvané nefarmakologické léčbě patří zvýšený aerobní pohyb.
- Skoncujte s kouřením.
- Omezte příjem soli.
- Snižte míru stresu.
- Snižte množství alkoholu.
Jaký tlak je smrtelný
Krevní tlak vyšší než 130/85 mmHg se považuje za významné srdečně-cévní riziko. Znamená to, že u pacientů s vysokým krevním tlakem se zvyšuje riziko infarktu myokardu, srdečního selhání nebo cévní mozkové příhody. Vysoký krevní tlak, který se neléčí, vede k postupnému poškození ledvin, srdeční komory a oční sítnice.
Co škodí vysokému tlaku : Bohužel je často vysoký krevní tlak bagatelizován, protože příznaky nemusí být viditelné mnoho let. Pokud se však hypertenze neléčí, může tento stav vést k infarktu, mrtvici, ischemické chorobě srdeční, onemocnění ledvin a dalším vážným problémům, včetně zvýšeného rizika demence.
Hodnoty systolického krevního tlaku („horní“ tlak), u lidí nad 40 let jsou důležitější než hodnoty diastolického krevního tlaku („dolní“ tlak), protože jsou lepším ukazatelem možné mrtvice či srdečního infarktu. O vysokém krevním tlaku mluvíme tehdy, je-li jedna z těchto dvou hodnot vyšší.
Krevní tlak u dospělého
U dospělého by se krevní tlak měl pohybovat kolem hodnoty 120/80 mmHg. Pokud jsou hodnoty vyšší než 140/90 mmHg, je dobré mít se na pozoru a raději vyhledat lékaře – vysoký tlak je nebezpečný a nelze jej podceňovat, může poškodit cévy do té míry, že mohou vyústit v mrtvici, nebo infarkt.
Jak snížit vysoký tlak doma
Protože nám tlak může často jednorázově „vylítnout“ kvůli stresu či nervozitě, snažte se v první řadě uklidnit – zavřít oči, zklidnit dýchání, popřípadě si lehnout. Dalšími tipy, jak okamžitě snížit krevní tlak, je například masáž hlavy, studený obklad nebo doplnění tekutin (doporučuje se studená voda).Krevní tlak u nemocných
Normální tlak | Vysoký tlak | |
---|---|---|
Kojenec | 80/45 | > 85/50 |
Větší dítě | 110/70 | > 120/80 |
Dospělý muž | 120/80 | > 140/90 |
Dospělá žena | 120/80 | > 140/90 |
Mezi takové symptomy patří: Nevolnost, zvracení, dušnost a bolest v horní části břicha: tyto „nespecifické příznaky“ se vyskytují o něco častěji u žen než u mužů a je nutné brát je vážně. Především by měla být v případě, že se tyto obtíže vyskytnou v rozsahu, který nikdy předtím nebyl, vždy přivolána záchranná služba.
Hlavním klinickým projevem infarktu myokardu je typicky klidová dlouhotrvající bolest na hrudníku, která se může šířit do krku, dolní čelisti, zubů, jedné nebo obou horních končetin, může být v zádech nebo v oblasti břicha. U části nemocných proběhne infarkt myokardu jako klinicky němá příhoda bez jakýchkoliv příznaků.
Co může vyvolat infarkt : Pozor na vydatný oběd i sex. Obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, kouření a sedavý způsob života patří mezi nejznámější faktory, které zvyšují riziko infarktu myokardu.
Co všechno zatěžuje srdce : Přejídáte se, kouříte, chrápete, nepoužíváte zubní nit Pak i vy patříte do rizikové skupiny, které častěji hrozí srdeční onemocnění, infarkt či mrtvice. Přečtěte si, jakým zlozvykům byste se měli co nejdříve odnaučit, pokud si chcete udržet srdce zdravé co nejdéle.
Jak se pozna slabe srdce
Jaké příznaky se mohou vyskytnout
- silnější zadýchávání nebo dušnost, která se nejprve objevuje pouze při námaze, později i při běžných činnostech jako chůze, případně i v klidu,
- kašel, případně sípání, zvláště vleže,
- přibírání na váze,
- oteklé kotníky,
- snížená fyzická výkonnost a výdrž, silná únava a vyčerpání,
EKG srdce se provádí při podezření na různé nemoci nebo jen na celkovou prevenci zdraví. Pokud pacient pociťuje některé z těchto příznaků, jako například bušení srdce, bolest nebo tlak v hrudníku, potíže s dýcháním či slabost je vhodný pro EKG vyšetření.U člověka v klidu je srdeční frekvence 70–80 stahů za minutu.
Jak se poznají problémy se srdcem : Rozlišujeme 7 základních příznaků při onemocnění srdce, patří sem bolest na hrudi, dušnost, kašel, palpitace, synkopa, cyanóza, otoky a hemoptýza. Mezi další příznaky patří také únava, nechutenství, kachexie, bolest břicha, nauzea, zvracení, atd.