Co způsobuje hepatitidy?
Nejčastější příčinou akutní hepatitidy je alkoholové poškození a dále virové hepatitidy. Častou příčinou akutních hepatitid je i toxické poškození, v tomto kontextu často zmiňované léky paracetamol a halotan, a mnoho dalších příčin.Akutní hepatitida E většinou samovolně odezní po 6–7 týdnech. Těžší průběh má infekce v těhotenství (mortalita matky 15–25 %) a u osob s těžkým chronický jaterním onemocněním (zejména u alkoholiků, kde mortalita dosahuje 60–70 %). Mnohdy probíhá infekce asymptomaticky zaznamenaná jen vzestupem hodnot jaterních enzymů.Jaké jsou její příznaky Nespecifické příznaky jako je únava, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem, teploty, nadýmání, pocit špatného trávení. Příznakem, který většinou nakažené přivede k lékaři je žloutnutí očí (sklér) a následně i kůže. Moč má také tmavší barvu.

Kdy se projevi hepatitida : Inkubační doba virových žloutenek

hepatitidy A může uběhnout 15 – 50 dní, u hepatitidy B dokonce 1-6 měsíců, u hepatitidy C se dlouhou dobu nemusí projevit příznaky žádné a nemocný vůbec netuší, že hepatitidu typu C má. Nemocný bývá infekční už předtím, než se příznaky projeví.

Jak se leci hepatitida

Akutní hepatitida se většinou léčí klidem na lůžku, mírní se příznaky onemocnění (teplota, zvracení), jaterní dietou, vitamíny, ve výjimečných případech se podávají antivirotika. Léčba trvá asi 2 týdny. Chronická virová hepatitida B a C se léčí antivirotiky. U virové hepatitidy C trvá léčba obvykle 2 až 3 měsíce.

Jak se přenáší hepatitida : Onemocnění se přenáší krví od nakaženého člověka, pohlavním stykem (nízké riziko) a při porodu z nakažené matky na dítě. V současné době je největší riziko nákazy při nitrožilní aplikaci drog, sdílení společných jehel.

Hepatitida C se přenáší kontaktem s nakaženou krví, narušenou kůží či sliznicí a způsobuje zánětlivé onemocnění jater s pomalým rozvojem, proti němuž neexistuje očkování. Infekce se zpravidla neprojevuje žádnými příznaky a nejčastěji je objevena až ve stadiu jaterní cirhózy nebo nádoru jater.

Na vzniku žloutenky se podílí porucha jaterních buněk i porucha průtoku krve játry. Zvýšený zánik červených krvinek. Mnoho chorob krevních buněk způsobuje zvýšený rozpad červených krvinek. Jaterní buňky si nedokážou poradit se zvýšenou nabídkou bilirubinu v krvi, jehož hladiny stoupají a způsobují vznik žloutenky.

Jak se projevuje hepatitida B

Příznaky akutní infekce mohou připomínat jiná virová onemocnění: typické je nechutenství, nevolnost, zvýšená teplota, bolesti kloubů, vyrážka. U dospělých následně dojde k zežloutnutí, v dětském věku může infekce probíhat s minimem příznaků a bez žloutenky, takže si ani nemusíme být vědomi nákazy.Onemocnění probíhá zpravidla bez trvalých následků, jen vzácně může dojít ke komplikacím a ke vzniku akutního jaterního selhání. Léčba nekomplikované hepatitidy A je symptomatická, kdy jsou tišeny pouze příznaky onemocnění. Pacient musí dodržovat klidový režim na lůžku, konzumuje pouze šetřící dietu bez tuků.Hepatitida B je infekční zánět jater vyvolané virem hepatitidy B (HBV), dříve se často označovala jako tzv. „sérová žloutenka“. Celosvětově se jedná o nejčastější virové onemocnění jater, ve světě žije asi 343 milionů lidí s HBV infekcí, z nichž nejvíce v oblastech subsaharské Afriky a jihovýchodní Asie.

Doba se pohybuje od několika týdnů až po několik měsíců. Regenerační schopnost jater bohužel není neomezená a alkohol je pro ně velmi zatěžující, proto pravidelná konzumace alkoholu může způsobit až nevratný stav, jaterní cirhózu.

Jak se léčí hepatitida : Akutní hepatitida se většinou léčí klidem na lůžku, mírní se příznaky onemocnění (teplota, zvracení), jaterní dietou, vitamíny, ve výjimečných případech se podávají antivirotika. Léčba trvá asi 2 týdny. Chronická virová hepatitida B a C se léčí antivirotiky. U virové hepatitidy C trvá léčba obvykle 2 až 3 měsíce.

Jak se šíří hepatitida B : Hepatitida B je infekce jater způsobená virem hepatitidy B, která se šíří kontaktem s infikovanými tělními tekutinami. K většině infekcí dojde v důsledku kontaktu s infikovanou krví, ale infekční může být i sperma, sliny a vaginální tekutiny.

Co je hepatitida typu C

Virová hepatitida C je infekce jater, kterou způsobuje virus hepatitidy C (HCV). Infekce HCV může vést k poškození jater a následné chronické infekci. Až u 30 % pacientů s chronickou infekcí se může vyvinout těžké postižení jater, u menšího počtu může končit cirhózou až rakovinou jater.

Při onemocnění virovou hepatitidou B se akutní infekce projeví chřipkovitými příznaky, nevolností, zvracením, nadýmáním či neurčitými bolestmi břicha. Může se objevit „zežloutnutí“ kůže, tmavá moč a světlá stolice. Stejně tak mohou být přítomny bolesti drobných kloubů rukou a nohou.Jak poznat, že vaše játra nejsou v pořádku

Mezi nejčastější patří zabarvení pokožky a bělma do žluta (tzv. žloutenka), únava, nechutenství, úbytek na váze, neobvyklé bolesti břicha nebo opuchnutí. Dalšími mohou být tmavě zbarvená moč a neobvyklá změna stolice.

Co se nesmí jíst při jaterní dietě : Ideální tepelnou úpravou při jaterní dietě je vaření nebo dušení. Hotová jídla by měla být především dobře stravitelná. Důraz je kladen na vyšší obsah bílkovin, proto doporučuji konzumovat především libové maso a mléčné výrobky. Vyhněte se alkoholu, tučným jídlům, kynutému těstu, nadýmavé zelenině a čerstvému pečivu.