Šeroslepost se projevuje zhoršeným nebo zaniklým viděním za šera. Šeroslepost neboli nyktalopie či hemeralopie je zvláštním případem poruchy vidění projevující se zhoršeným nebo zaniklým viděním za šera. Šeroslepý člověk má potíže jak při řízení auta v noci nebo za deště či mlhy, ale také s orientací v tmavých místech.Příznaky astigmatismu
- rozmazané nebo zkreslené vidění na všechny vzdálenosti.
- únava nebo nepříjemné pocity očí (pálení, řezání)
- bolesti hlavy, závratě
- šeroslepost, snížená kvalita zraku za šera a tmy.
- zhoršené vnímání detailů a kontrastů
- mžourání nebo šilhání
- odlišné vnímání barev.
Světelné paprsky dopadající do oka se několikrát lámou, vychylují a nakonec se setkávají na sítnici. Tam jsou světelnými paprsky zasaženy speciální buňky, které jsou rovněž důležité pro vnímání světla. Informace pak pronikají dále do mozku, kde jsou zpracovány tak, aby vytvořily „obrázek“.
Jak vidí lidé s astigmatismem : Lidé trpící astigmatismem popisují vidění jako pohled do zvlněného zrcadla. Nekorigovaný astigmatismus může zapříčinit bolesti hlavy a závratě. Ve většině případů je astigmatismus spojen s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.
Proč Šilhám
Šilhání (strabismus, heterotropie) je funkční porucha vidění, která je navenek provázená asymetrickým postavením očí. Příčinou šilhání je nespolupráce očí daná různými překážkami. Vzniká u dioptrických vad, především vysoké dalekozrakosti, astigmatismu a rozdílných dioptrických hodnot obou očí.
Co způsobuje zánět spojivek : Co způsobuje zánět spojivek Zánět spojivek se odborně nazývá konjunktivitida. Původcem zánětu mohou být bakterie, viry, chlamydie, a také alergická reakce těla na přítomnost alergenů nebo jen suchý povrch oka. Příznaky jsou vždy podobné – zarudnutí, slzení, svědění, pocit cizího tělesa a citlivost na světlo.
Člověk s astigmatismem vidí rozostřený, zamlžený a deformovaný obraz na všechny vzdálenosti. Astigmatická vada významně zhoršuje kvalitu vidění a to jak do dálky, tak do blízka. Tato vada je označována přídavnou dioptrií tak zvaným cylindrem.
Astigmatismus je oční vada, která je způsobena asymetrickým zakřivením rohovky nebo méně často zakřivením přirozených nitroočních čoček. Astigmatismus ovlivňuje vidění na blízko i do dálky. Ačkoli tato refrakční vada snižuje zrakovou ostrost a znemožňuje rozeznávání různých detailů, často o ní vůbec nevíme.
Jak kůň vidí člověka
Barevné vidění koní je od trichromatického vidění člověka také rozdílné. Svět koně je z našeho pohledu bledý, koně nevidí červenou barvu, respektive odstíny červené a oranžové se koním jeví hnědě, béžově nebo šedě. Ale rozeznávají odstíny modré, žluté a zelené. Na druhou stranu ve tmě vidí koně výrazně lépe, než lidé.Když kýchne člověk za volantem, ujede při běžné městské rychlosti 14 metrů poslepu. Zdravé lidské oči dovedou odlišit drobné předměty na vzdálenost asi 80 metrů. Světlo svíčky je možné vidět na vzdálenost až 30 km.Při šilhavosti se jedno oko dívá přímo dopředu a druhé do strany, ať už do vnitřní nebo vnější. Situace, kdy je jedno oko vychýlené směrem dovnitř, se odborně nazývá esotropie nebo esoforie. Když oko naopak směřuje spíše ven, jde o exotropii (exoforie).
Příčiny šilhání
Existuje mnoho faktorů, které vedou k vývoji šilhání. Mezi hlavní příčiny patří dioptrické vady, poruchy inervace okohybných svalů, genetické predispozice nebo vrozené oční nemoci. Dalšími mohou být nervové choroby nebo psychické vlivy ovlivňující zrakovou dráhu v mozku.
Jak napravit šilhání : Jak lze léčit šilhavost
- Nápravné kontaktní čočky nebo brýle: Pokud jsou příznaky šilhavosti jen mírné, lze dosáhnout zlepšení zraku jednoduše změnou brýlí nebo kontaktních čoček.
- Použití prizmatických čoček: Jedná se o speciální čočky, které se používají na nápravu šilhavosti.
Jak lecit zánět spojivek doma : Jako podpůrná léčba se doporučují průplachy očí borovou vodou nebo ve vodě rozpuštěnými přípravky s dezinfekčními účinky. Virové záněty spojivek zklidní studené obklady, klid očím, případně virostatika v kapkách nebo očních mastičkách. Zkuste výplach a kapky Opthalmo Septonex.
Jak dlouho se léčí zánět v oku
Příznaky jsou typické, zarudnutí, svědění, slzení a typická je i světloplachost. Kromě aplikace léků se doporučuje i nošení tmavých slunečních brýlí, aby se snížila podrážděnost sliznice světlem. Postižené bývají většinou obě oči. Zánět se projeví náhle a léčba trvá 2-3 týdny.
Člověk postižený šedým zákalem vidí čím dál rozmazaněji a méně ostře, jako kdyby měl před očima závoj. Barvy vnímá matněji a reaguje citlivěji na jasné světlo. K poruchám vidění, resp. zakalenému zraku, však mohou vést i jiné příčiny.Nejčastější korekce se pohybují v rozsahu cca do 3 dioptrií oběma směry. Pro tzv. střední krátkozrakost (myopia modica) je typická korekce –3 až –6 dioptrií, jako vysoká (gravis) se hodnotí –6 až –10. Těžká myopie může nabývat hodnot korekce okolo –15 nebo –20 dioptrií, výjimečně ještě více.
Jak se zbavit astigmatismu : Astigmatismus lze řešit nejen optickými pomůckami – brýlemi a kontaktními čočkami, ale také pomocí laserových a nitroočních zákroků. Zdánlivě nejjednodušším způsobem korekce jsou brýle, ve kterých se používají torické čočky. Ty ovlivňují směr dopadu světelných paprsků, a tak korigují asymetrické zakřivení rohovky.