Co způsobilo rozmanitost organismů na Zemi?
Biologická rozmanitost – neboli různorodost všech živých organismů na naší planetě – klesá v posledních letech alarmující rychlostí. Významným viníkem je lidská činnost, jako jsou změny ve využívání půdy, znečištění a změna klimatu.Diverzita (v některých oblastech používán český výraz rozmanitost; z angl. diversity) je vlastností systémů, vyjadřující rozrůzněnost jejich prvků (elementů).Biodiverzita (neboli biologická rozmanitost) označuje pestrost živého světa – tedy všechny živočichy, rostliny, houby a mikroorganismy, kteří společně žijí na nějakém místě a jsou navzájem propojeni nejrůznějšími vztahy – každý z nich přitom podporuje rovnováhu celého systému a pokračování života v něm.

Jaký je význam biodiverzity : Biologická rozmanitost má základní význam pro udržení světa v nám známé podobě. Historicky biodiverzitu ovlivňují přírodní jevy, které způsobují i hromadná vymírání. Biodiverzita na Zemi také koreluje s blízkými výbuchy supernov.

Co je biologická rozmanitost

Biologickou rozmanitostí se rozumí pestrost ekosystémů (přírodního kapitálu), druhů a genů na celém světě či v určitém stanovišti. Biologická rozmanitost je nepostradatelná pro život člověka a je zásadní pro ekosystémovou stabilitu.

Proč ubývá biodiverzita : Ubývání biodiverzity, tedy rozmanitosti živých organismů, je jedním z nejvážnějších globálních problémů současnosti. Příčinou je zejména narušování a destrukce přirozeného prostředí, klimatická změna a také šíření invazních druhů.

Ubývání biotopů – především v důsledku intenzivního zemědělství a s ním spojených změn v krajině (například kácení pralesů kvůli novým polím a plantážím). Nadměrná exploatace, tedy intenzivní lov savců, ryb a dalších živočichů – mnohé druhy jsou proto dnes v ohrožení.

Se ztrátou biodiverzity tedy ztrácíme nejen krásu a bohatost přírody, ale také destabilizujeme ekologické procesy. Přitom na zdravých ekosystémech závisí budoucnost lidstva. Snižováním biodiverzity tedy ohrožujeme především sami sebe.

Kde je největší biodiverzita

Například u tropických deštných pralesů se předpokládá, že obsahují 50-70 % všech rostlin a zvířat na naší planetě. Pouze v Brazílii lze přitom nalézt asi 56 000 různých druhů rostlin. V Brazílii lze nalézt přibližně 56 000 různých druhů rostlin.Biologická rozmanitost je důležitá k udržení zdravého ekosystému, který je nepostradatelný pro nespočet lidských činností a přírodních cyklů, jako je přeměna energie ze slunce rostlinami, rozklad organické hmoty na živiny různými organismy, opylovači opylující květy rostlin a stromů, oceány a rostliny pohlcující uhlík.Nejjednodušším řešením, jak dostat do měst velké množství zeleně, jsou vertikální zahrady. Ty dokážou pokrýt obrovské radiační plochy a zároveň vytváří vhodné podmínky pro existenci nejrůznějších živočišných druhů.

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace vepřového masa jsou největšími hříchy průměrného Čecha vůči životnímu prostředí. Zjistila to nejnovější studie vědců z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Co nám dává příroda : Dává nám vše, co potřebujeme k žití na této planetě – vodu a potraviny, jež nám dodávají energii, materiály, abychom z nich vytvořili obydlí a další předměty pro velmi komfortní život, prostor, který můžeme obývat, vzduch, který dýcháme. Matka Země je v nás – pocházíme z ní a zase se do ní vracíme.

Proč je třeba chránit životní prostředí : S přírodou jsme sžití, je naší matkou, naším domovem, bez přírody by nebyl život na Zemi, je důležité zachovat ji pro další generace a hlavně umožnit žít také ostatním živým organismům nejen lidské populaci. Z přírody čerpáme energii, sílu, dává nám pocit krásy.

Jak chránit biodiverzitu

Bez biodiverzity nebude zemědělství. Zemědělství svými praktikami často ohrožuje ekosystémy i neprodukční druhy – nižší používání pesticidů a umělých hnojiv je klíčové pro zachování biodiverzity. Principy ekologického zemědělství mohou sloužit jako dobrý příklad.

Problematické je zejména spalování uhlí, ale také materiálů, které nejsou pro vytápění vůbec určeny, říká Zpráva o životním prostředí za rok 2021, kterou dnes projednala vláda. „Emise z vytápění domácností mají zásadní vliv na kvalitu ovzduší v sídlech.Mezi typické znečišťující látky patří oxid uhelnatý, oxid uhličitý, oxid siřičitý, freony, polyaromatické uhlovodíky nebo oxidy dusíku. Mezi zdroje znečištění patří průmysl (bodové zdroje), lidská sídla (plošné zdroje) a dopravní prostředky (liniové zdroje).

Co poskytuje neživá příroda : Bez neživé přírody by nebyla možná existence života na Zemi. Neživá příroda poskytuje přírodě živé základní podmínky nezbytné pro život – teplo a světlo, vzduch nezbytný k dýchání, vodu a anorganické látky, které se postupným rozpadem hornin dostávají do půdy a rostliny je posléze přijímají svými kořeny jako živiny.