Co zobrazuje elektroměr?
Elektroměr je přístroj, který měří množství odebrané elektrické energie. Najdete jej v elektroměrových rozvaděčích na odběrném místě. Hodnotíme dle něj spotřebovanou elektřinu a následné vyúčtování. Číselníky vedle sebe – vlevo vysoký tarif (označený I.), vpravo nízký tarif (označený II.)Z elektroměru se odečítají pouze celá čísla bez desetinných míst. Elektroměr po 8 vteřinách přepíná zobrazení Vysokého tarifu (T1) a Nízkého tarifu (T2). Šipka vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí právě zobrazovaný tarif na displeji.Samoodečty a odhady spotřeby lze použit jen v případě, že v minulých letech již nebyl opakovaně použit odhad nebo samoodečet 3x po sobě. V opačném případě je u nepřístupných míst zákazníkovi zaslána/zanechána výzva s termínem pro provedení reálného odečtu odečítačem.

Jak poznat svůj elektroměr : Číslo elektroměru naleznete na štítku elektroměru nebo na každé faktuře (strana č. 2, v části “Údaje o měřícím zařízení”). Číslo elektroměru se skládá ze zkratky PRE a kódu obsahujícího písmena a číslice.

Jak se dělá odečet elektroměru

Máte-li starší elektromechanický model, budete mít na elektroměru dva číselníky nad sebou nebo vedle sebe. Vysoký tarif bude počítán na číselníku umístěném nahoře, respektive vlevo. Pokud je označen, pak nejčastěji jako VT nebo I. Nízký tarif odečtete na číselníku, který je spodní, nebo vpravo.

Co měří elektroměr : Elektroměr je elektrický měřicí přístroj, který měří množství odebrané elektrické energie. Je instalován na rozhraní sítě distributora elektřiny a odběratele a na základě jeho měření je účtována spotřebovaná elektrická energie.

Platí tedy, že cena elektřiny ČEZ za 1 kWh musí být vždy stejná nebo nižší než vládou zastropované ceny platné po celý rok 2023. Jde tedy maximálně o 5 Kč/kWh bez DPH nebo 6,05/kWh s DPH.

Jedná se o záznam spotřebované energie. Samoodečet vám pomůže, když potřebujete vystavit konečné vyúčtování, třeba při přepisu či ukončení smlouvy nebo při změně produktu. Samoodečet je ideální ve chvílích, kdy chcete mít svou spotřebu pod kontrolou.

Jak často dělat Samoodečet

Samoodečet nesmí být starší než 30 dní

Kontrolu elektroměru včetně nahlášení údajů můžete udělat až 10× za rok. Díky pravidelným kontrolám budete mít stále přehled o tom, jakou máte doma spotřebu. Pokud za nějaké období odhalíte výkyv, můžete tak například zjistit, že vám zlobí některý spotřebič, a zjednat nápravu.Lhůta platnosti ověření elektroměru, která v případě indukčních elektroměrů vyrobených do 31.12.1989 činí 10 roků, v případě indukčních elektroměrů vyrobených po 1.1.1990 je to 16 roků, v případě statických elektroměrů 12 roků, se počítá od 1. ledna roku následujícího po roce ověření.Díky samoodečtu získáte přesné vyúčtování vaší spotřeby. Vyhnete se tak případným nesrovnalostem a nežádoucím odhadům. Zvláště v případech, kdy dochází k navýšení ceny je samoodečet skvělým nástrojem, díky kterému se spotřeba rozdělí naprosto přesně – spotřeba do 31.

Aktuální stav spotřeby ze svého elektroměru či plynoměru zvládnou zákazníci zadat v on-line aplikaci MŮJ ČEZ během pár minut. Případně mohou samoodečet nahlásit na zákaznickém centru, na některé z více než 70 poboček České Pošty s přepážkou ČEZ, nebo na bezplatné zákaznické lince.

Co umí chytré elektroměry : Chytrý elektroměr má jednu hlavní funkci – měřit spotřebu elektřiny, stejně jako klasický elektroměr. Jenže chytré elektroměry kromě toho zaznamenávají spotřebu elektřiny na dálku, všechny naměřené hodnoty se pečlivě ukládají a vy jejich kompletní přehled získáte každý měsíc spolu s fakturou za elektřinu.

Kolik se platí měsíčně za elektroměr : Nejčastěji vás vyjde kolem 80 až 95 korun za měsíc, ale některé menší energetické firmy si účtují i částky od 140 do 180 Kč. Platba za jistič a odběrné místo: Kolik zaplatíte, i když neodeberete ani 1 kWh elektřiny

Kolik se platí za elektroměr

U tradičních dodavatelů se poplatek za odběrné místo pohybuje kolem 80 až 100 Kč měsíčně (tzn. ročně přibližně 1000 Kč). Přičemž platí, že menší a méně známí dodavatelé stanovují mnohonásobně vyšší sazby než léty prověřené společnosti.

U 15 procent domácností se průměrné měsíční náklady na energie pohybují mezi tisícem až 1500 korunami. Více než čtvrtina domácností za energie každý měsíc vydá 1500 a 2500 korun.Samoodečet můžete zadat kterýkoliv den v roce, ale vždy nejpozději do 30 dnů po jeho provedení. Odečty můžete zadávat bez ohledu na to, kdo je vaším dodavatelem elektřiny. Doporučujeme odečty sledovat a zaznamenávat pravidelně, nejlépe měsíčně nebo čtvrtletně.

Proč nahlásit samoodečet : Pravidelným zadáváním samoodečtů získáte ucelený přehled o svojí spotřebě elektřiny a můžete sledovat její vývoj kdykoli během roku. Samoodečet můžete zadat kterýkoliv den v roce, ale vždy nejpozději do 30 dnů po jeho provedení. Odečty můžete zadávat bez ohledu na to, kdo je vaším dodavatelem elektřiny.