Co znamenají červánky na obloze?
Ranní červánky přitáhnou moldánky, říká stará česká pranostika. Podobné pranostiky mají také ve Francii, Itálii, Velké Británii, Spojených státech, Dánsku, Norsku a mnoha dalších zemích.Jako červánky se označuje zbarvení oblohy do červené, růžové, oranžové nebo i žluté barvy. Tento jev nastává především v létě za západu slunce. Hlavně po větrném dni se v atmosféře nachází velké množství zvířeného prachu. Při stmívání dochází k ochlazení atmosféry.Červánky při východu nebo západu slunce má na svědomí červené světlo, které na mraky dopadá. Do růžova se díky němu zabarvují i kondenzační čáry za tryskáči či pára vycházející z chladicích věží elektráren.

Kdy se objevují červánky : ℹ️ „Červánky se objevují hlavně v létě, především po větrném dni, kdy je v atmosféře více zvířeného prachu a na jeho částečkách se pak kvůli poklesu teploty soustřeďují vodní páry, které se zhustí do podoby ledových krystalků.

Co znamenají červánky v zimě

Určitě jste také někdy slyšeli někoho říkat, že když jsou na obloze červánky, změní se počasí. Může to být pravda, ale není to pravidlem. Většinou se tak děje, pokud lze vidět červánky ráno. Znamená to totiž, že byla větrná noc, přibylo oblačnosti a přichází studená fronta, která zhorší počasí.

Co znamenají červánky na východě : “ Není to jen letitá babská povídačka, podle meteorologa Jana Pavlíka červánky skutečně mohou být indikátorem počasí: „Jestliže jsou na obloze při východu slunce červánky, znamená to, že dorazí mraky a bude pršet. Pokud se naopak objeví večer, jsou předzvěstí krásně jasné oblohy.

„Červánky můžeme zjednodušeně charakterizovat jako neobvyklou barvu oblohy a zabarvení oblačnosti, která je způsobena vysokým obsahem vodní páry v ovzduší. Z meteorologického hlediska řadíme červánky do optických jevů, které se vytváří v ovzduší pří východu a západu Slunce,“ vysvětluje meteoroložka Dagmar Honsová.