Co znamenají bílé dásně?
Příčiny vzniku bulky na dásni

Absces je způsoben infekcí, která se šíří do kořene zubu nebo okolních tkání. Tyto bakterie způsobující infekci vytvoří hnisavou kapsu v tkáni kolem zubu. Gingivitida a parodontitida: Zánět dásní, který může být způsoben špatnou ústní hygienou a hromaděním zubního plaku.Oteklé dásně mohou signalizovat špatnou dentální hygienu či zánět. Oteklá dáseň je symptomem několika závažných onemocnění ústní dutiny. Ne vždy se však jedná o problém spojený se závěsným aparátem, ačkoliv ve většině případů je příčinou gingivitida nebo parodontitida – zánět dásně.Zásadními ukazateli zánětu jsou:

  1. krvácení dásní při čištění zubů,
  2. citlivost, zarudnutí a otok dásní,
  3. ustupující dásně v oblasti zubních krčků,
  4. neustálý zápach z úst (halitóza),
  5. a usazování zubního kamene.

Co znamená kdyz mám bílé patro : Kvasinkové infekce (orální kandidóza): Přemnožení kvasinek v ústech může způsobit bílé povlaky a bolestivé pocity, obvykle u osob se sníženou imunitou nebo užívajících antibiotika. Zánět dásní nebo parodontitida: Infekce nebo zánět dásní může postihnout i oblast horního patra, což může způsobovat bolest a otoky.

Jak mají vypadat zdravé dásně

Zdravé dásně jsou světle růžové, pevné na dotek a zajišťují bezpečné usazení zubů v ústech. Nezdravé dásně však často okamžitě poznáte podle jejich barvy – obvykle jsou červené, tmavě červené nebo dokonce fialové.

Jak poznat zánět pod zubem : Mezi hlavní příznaky zánětu zubu patří:

  1. bolest zubu.
  2. zánět v daném místě
  3. citlivost na horké a studené nápoje/jídla.
  4. zápach z úst.
  5. nepříjemná chuť v ústech.
  6. horečka.
  7. zduřelé lymfatické uzliny.

Symptomy zánětu okostice

Bolest: Obvykle je lokalizovaná v místě postižení a může být ostrá nebo tupá. Bolest se často zhoršuje při fyzické aktivitě. Otok: Zánětlivá reakce může způsobit otok v oblasti postižené okostice. Zčervenání: Kůže nad postiženou oblastí může být červená a teplá na dotek.

Do akutních projevů patří bolest zubu, pocit povystouplého zubu z lůžka a nemožnost na zub dokousnout. Při chronických obtížích nemusí být výrazná bolestivost, zub může být pouze citlivý na skus nebo vůbec, občas se u zubu vytvoří píštěl (kanálek, kterým z váčku vytéká hnis na povrch sliznice).

Jak rychle vyléčit zánět dásní

Na bolestivý zánět dásní jsou vhodné ústní vody, gely nebo masážní roztoky buď na čistě bylinné bázi nebo navíc s obsahem chlorhexidinu, který má silnější antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vynikající je například šalvějová ústní voda. Šalvěj totiž působí antisepticky a má stahující účinek.Příznaky a symptomy

Hlavním projevem leukoplakie jsou již zmiňovanébílé skvrny na sliznicích úst. Tyto skvrny mohou být rovnoměrné nebo nerovnoměrné, ploché nebo vystouplé. Mohou mít hladký, hrubý nebo zrnitý povrch. Zatímco některé skvrny mohou být malé a nepříliš nápadné, jiné mohou zabírat větší plochu sliznice.Nejčastěji se afty objevují v ústech na vnitřní straně rtů nebo tváří. Mívají bílou, někdy lehce nažloutlou barvu. Jejich příčinou může být kousnutí do rtu či do tváře, zvýšený stres, poranění při čištění zubů či špatně sedící zubní protézou.

Dásně jsou teplejší než obvykle, oteklé a přecitlivělé na dotek. Zmíněné příznaky se mohou objevovat v různé skladbě a různé intenzitě. Některé děti tímto obdobím proklouznou lehce jen se zvýšenou teplotou, u jiných je průběh těžší i s horečkami.

Co jíst pro zdravé dásně : Mezi výživou a parodontitidou existuje vědecky prokázaná souvislost. K prevenci onemocnění dásní a parodontu doporučujeme jíst 2 až 3 jídla denně, tři porce zeleniny a dvě porce ovoce s nízším obsahem cukru, hodně bílkovin a omega-3 mastných kyselin. Také byste měli vypít alespoň 2 litry vody nebo nápojů bez cukru.

Jak zastavit zánět dásní : Na bolestivý zánět dásní jsou vhodné ústní vody, gely nebo masážní roztoky buď na čistě bylinné bázi nebo navíc s obsahem chlorhexidinu, který má silnější antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vynikající je například šalvějová ústní voda. Šalvěj totiž působí antisepticky a má stahující účinek.

Jak poznat že mám v těle zánět

Zvýšená hladina bílých krvinek, CRP (C-reaktivní protein) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) dokáže ukázat na přítomnost zánětu v těle. Mezi další zobrazovací metody pak patří ultrazvuk, MRI nebo CT, které mohou odhalit známky zánětu v konkrétních orgánech nebo tkáních.

Akutní zánět dásní je na rozdíl od chronického zánětu bolestivý. Pokud je i přes bolestivost prováděno dobře čištění zubů, trvá akutní zánět gingivy 7-10 dní. Mnohdy ale bolestivost dásně omezuje čištění zubů.Na bolestivý zánět dásní jsou vhodné ústní vody, gely nebo masážní roztoky buď na čistě bylinné bázi nebo navíc s obsahem chlorhexidinu, který má silnější antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vynikající je například šalvějová ústní voda. Šalvěj totiž působí antisepticky a má stahující účinek.

Jak poznat že je v zubu zánět : Mezi hlavní příznaky zánětu zubu patří:

  1. bolest zubu.
  2. zánět v daném místě
  3. citlivost na horké a studené nápoje/jídla.
  4. zápach z úst.
  5. nepříjemná chuť v ústech.
  6. horečka.
  7. zduřelé lymfatické uzliny.