Co znamená značka DPP?
DPP – dohoda o provedení práce

Rozsah práce nesmí přesáhnout 300 hod/kalendářní rok, přičemž různá DPP u stejného zaměstnavatele se v daném roce sčítají. U DPP není smluvně stanovený týdenní rozsah práce.pro zaměstnance, který pracuje na DPP pouze u jednoho zaměstnavatele, platí limit ve výši 25 % vyhlašované průměrné mzdy (tj. 10 500 Kč v roce 2024); u zaměstnance, který bude mít uzavřeno více DPP souběžně, se uplatní limit ve výši 40 % vyhlašované průměrné mzdy (tj. 17 500 Kč v roce 2024).2024 s limitem 10 000 Kč měsíčně u jednoho zaměstnavatele. Od července se tento limit rozdvojí a začne se počítat z aktuální průměrné mzdy v ČR. Z odměny zaměstnance na DPP do limitu 10 000 Kč se odvádí pouze srážková daň ve výši 15 % (pokud nepodepsal prohlášení poplatníka k dani, tzv. růžový formulář).

Kdy použít DPP a kdy DPČ : OD DPP se liší rozsahem, na který je možné ji uzavřít. Na DPČ můžete pracovat v průměru až polovinu týdenní pracovní doby (tzn. poloviční pracovní úvazek – do 20 hodin/týdně). Dohoda o provedení práce se oproti tomu sjednává spíše na činnosti jednorázového charakteru.

Na co má nárok zaměstnanec na DPP

Jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel platí zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec má nárok na nemocenské dávky v případě nemoci. A zaměstnavateli plynou všechny registrační povinnosti. Stejně jako u DPČ, ani u DPP zaměstnanec nemá nárok na dovolenou a jiné výhody jako u klasického pracovního poměru.

Kolik hodin týdně může pracovat na DPP : Shrnutí hlavních rozdílů

DPP DPČ
Forma uzavření/ukončení stejná stejná
Maximální rozsah práce 300 hodin za rok 20 hodin týdně (polovina pracovních hodin pro daný měsíc)
Daň z příjmu 15 % 15 %
Hranice výdělku pro odvody 10 000 Kč 4 000 Kč

17. 7. 2023

Rozsah práce však může na rozdíl od dohody o provedení práce přesáhnout 300 hodin v témže kalendářním roce. V případě překročení výše uvedeného limitu, může být orgánem inspekce práce, stejně jako je tomu u DPP, uložena zaměstnavateli pokuta až do výše 2 000 000,- Kč.

Limit pro odvody sociálního a zdravotního pojištění

Do určité výše měsíční odměny nemusí zaměstnanec ani zaměstnavatel odvádět sociální a zdravotní pojištění. Pro DPP je to 10 000 Kč, pro DPČ pak maximálně 3 999 Kč měsíčně.

Kdo plati zdravotni na DPP

Nad tento limit dohoda o provedení práce podléhá zákonným odvodům pojistného a zaměstnavatel by musel platit zdravotní pojištění. Zaměstnanec si musí dát pozor na situaci, kdy by pracoval pouze pro jednoho zaměstnavatele na dohodu o provedení práce s měsíčním výdělkem do 10 000 Kč a není státním pojištěncem (např.Na jakou placenou dovolenou máte nárok

Jak vidíme, záleží také na pojmech. Zákonodárci chápou jako týdenní pracovní dobu na DPP a DPČ pouhých 20 hodin. Výměru stanovují minimálně na 4 normální týdny, ačkoli zaměstnavatel může být velkorysejší.V situaci, kdy nebylo podepsáno prohlášení, a dosáhli jste na dohodu o provedení práce (DPP) příjmů v maximální výši 10 000 korun za měsíc, bude vám z příjmu odečtena srážková daň ve výši 15 procent. Pokud toto splněno nebude, uplatní se daň zálohová, a to rovněž ve výši 15 procent.

Srážková daň je daň, která se nejčastěji používá ke zdaňování menších příjmů z dohod o provedení práce nebo dohod o pracovní činnosti (podívejte se na tabulku). Její sazba činí 15 % a odvádí ji ten, kdo odměnu vyplácí – příjemce odměny už dostává peníze zdaněné.

Co odvádí zaměstnavatel z DPP : Dohoda o provedení práce neukládá povinnost odvodu na sociální a zdravotní pojištění, ale pouze do limitu měsíční výplaty 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele. Nad tento limit dohoda o provedení práce podléhá zákonným odvodům pojistného a zaměstnavatel by musel platit zdravotní pojištění.

Kde se hlásí dohoda o provedení práce : Zaměstnanci na dohodu o provedení práce (DPP) se budou nově evidovat v centrálním registru. Nově budou také zavedena dvě pásma pro překročení rozhodného příjmu. V současné době je příjem na DPP osvobozen od placení pojistných odvodů, pokud odměna nepřekročí za daný kalendářní měsíc částku 10 000 Kč.