Dítě pije příliš předního mléka a mléčný cukr, který ve střevech kvasí a způsobuje zelené zabarvení (zvláště v létě je to časté, kdy děti pijí na žízeň hlavně přední mléko). Konzumujete příliš mléka a mléčných výrobků nebo jste jedla nějakou zelenou potravinu obsahující hodně železa.Zelená barva stolice může být způsobena konzumací velkého množství zelené zeleniny nebo potravin s určitými barvivy. Může také signalizovat rychlý průchod potravy trávicím traktem, kde žluč, která se normálně rozkládá a ztrácí svou zelenou barvu, nebyla plně zpracována.hladová stolice, kterou dítě vylučuje při hladovění. A nezáleží na tom, zda je nedostatek potravy ve střevě vyvolán malým množstvím stravy nebo zvracením při jinak dostatečném příjmu potravy. Vzhled stolice je podobný různě řídkému špenátu. Četnost stolice je různá, spíše menší.
Co znamená hodně světlá stolice : Světlá stolice (až šedá) – vyskytuje se u zánětů žlučníku, žlučníkových kamenů, cirhózy jater. Může jít ale také o nedostatečnou činnost ledvin. Někdy může jít jen o důsledek užívání léků, které obsahují hydroxid hliníku, případně po vyšetření, při kterém se používá bariový test.
Co způsobuje zelený průjem
Při průjmu je vhodné si všímat barvy stolice žlutý průjem (a plovoucí stolice) ukazuje na zvýšený obsah tuku, zelený průjem bývá přítomen při infekčním průjmu bakteriálního původu nebo při užívaní antibiotik. Zelené zbarvení stolice však může mít na svědomí i konzumace velkého množství listové zeleniny.
Co znamená zelený průjem : Zelená stolice: Signalizuje infekční průjem způsobený bakteriemi, onemocnění žlučníku nebo jater. Tuto barvu může zapříčinit i užívaní antibiotik nebo projímadel. Překvapivým důvodem však může být i nadměrná konzumace listové zeleniny.
Pokud však zelená barva stolice přetrvává déle než dva až tři dny, může signalizovat otravu nebo vážnější nemoc, jako jsou Crohnova nemoc, celiakie či rakovina.
Při rakovině tlustého střeva bývá jedním z nejtypičtějších příznaků změna stolice. Ta může výrazně zapáchat, může být tmavá/černá, s příměsí hlenu a nebo krve na povrchu či uvnitř.
Jak vypada stolice po Bananu
A taková perlička, jestliže jíte banán, mohou se ve stolici Vašeho dítěte objevit sražené struktury, hnědé nitky, KLID, jedná se o nestrávenou vlákninu a je to úplně v pořádku. Pokud dáváte banán na příkrm, je téměř 100% šance, že takové nitky ve stolici najdete, není třeba se děsit, vše je v pořádku.Typ 4: Stolice je ve tvaru klobásy s hladkým povrchem. Jde o ideální zdravý typ stolice. Typ 5: Stolice je ve formě hladkých měkkých kuliček s jasně oddělenými okraji (snadná pasáž). Naznačuje mírný průjem, kdy stolice prochází trávicím traktem rychleji, než by měla.Světlá stolice / šedá stolice
Značí nepřítomnost či nízké množství žluči ve stolici, může značit špatné trávení tuků. Bývá u obstrukce žlučových cest, v případě žlučníkových kamenů. Světlou stolici mohou způsobit i některé léky.
Pokud je ale stolice zelená, řídká a s příměsí hlenu, může to být příznak střevní infekce. V tomto případě je nutné navštívit lékaře. Ve většině případů odezní průjem do několika málo dní zcela sám.
Jak poznat infekční průjem : Za průjem můžeme označit 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den. Doprovodným příznakem průjmového onemocnění mohou být křeče v břiše, které většinou předcházejí odchodu stolice, někdy nevolnost a zvracení, horečka, objevit se může ve vážných případech i krev a hlen ve stolici.
Jak léčit zelený průjem : Pokud je ale stolice zelená, řídká a s příměsí hlenu, může to být příznak střevní infekce. V tomto případě je nutné navštívit lékaře. Ve většině případů odezní průjem do několika málo dní zcela sám. Řídká stolice dráždí kůži v okolí konečníku a snadno vznikne opruzenina.
Jak poznat nemoc podle stolice
Problém může věstit bledá bílá nebo žlutá barva stolice, která může ukazovat na špatnou činnost slinivky břišní, dále na rakovinu žlučovodu nebo hepatitidu. Zelená stolice obvykle naznačuje, že strava prošla trávicím traktem příliš rychle, nebo jste snědli velké množství potravy obsahující chlorofyl (např.
Rakovina tlustého střeva, její příznaky a léčba
- změna pravidelnosti stolice.
- průjem nebo zácpa (nebo střídavě oboje)
- krev ve stolici.
- stolice odchází v úzkém proužku.
- nadýmání, pocit plnosti, křeče, zvracení
- bolestivý odchod větrů
- pocit nedokonalého vyprázdnění střeva.
- ztráta hmotnosti.
Nejvhodnější je použití laktulózy, která zvyšuje vylučování vody a elektrolytů do střeva. Tím podporuje nejen střevní pohyby, ale navíc změkčuje stolici. Pokud toto řešení nezabere, může lékař provést klyzma (výplach konečníku) nebo manuálně stolici odstranit.
Jak poznat špatnou stolici : Pro vypuzení stolice byste neměli vynakládat velké úsilí, většinu práce má vykonat střevo svou peristaltikou. A nakonec je důležitý pocit po. Měli byste se cítit příjemně vyprázdněni. Příliš malé množství stolice, přetrvávající pocit plnosti, obtíže při vyprazdňování – to všechno signalizuje zácpu.