Co znamená vyšší pH moči?
Kyselost či zásaditost vodných roztoků vyjadřujeme hodnotou pH. Pro praxi chemického ošetřování vody stačí vědět, že pH se pohybuje v rozsahu 1-14. pH = 7 má roztok přesně neutrální. Hodnoty nižší než 7 charakterizují zvyšující se kyselost a hodnoty vyšší než 7 naopak zásaditost.Děkuji za odpověď. Dobrý den. To shrnují pěkně wikiskripta. Fyziologické pH moči je v rozmezí 5,0–6,5, krajní hodnoty jsou 4,5–8,0.Hodnota pH 7 se považuje za neutrální. Hodnotu pH ovlivňuje množství rozpuštěného oxidu uhličitého a minerálů ve vodě: Vysoký obsah oxid uhličitého způsobuje překyselení. Rozpuštěné minerály způsobují zásaditost.

Co znamená zásadité pH : Tato hodnota pH 7 je důležitá, protože ukazuje neutrální roztok, přičemž všechny ostatní látky jsou porovnány s tímto neutrálním bodem. Jakýkoli roztok, který má hodnotu pH nižší než 7, se považuje za kyselý a cokoli vyšší než hodnota pH 7 je zásadité.

Co zpusobuje vysoke pH moči

PH moči je závislé hlavně na stravě a stavu acidobazické rovnováhy. S tím, že zásadité pH („vysoké“) může být v důsledku vegetariánské stravy, bakteriální zánět močových cest nebo metabolická dysbalance. Kyselé pH („nízké“) může být v důsledku dehydratace, zvýšeného příjmu bílkovin, hladovění, při diabetu a další.

Co zvyšuje pH : V případě, že nemáte doma specializovanou chemii, můžete použít uhličitan sodný ve formě těžké sody.. Tu koupíte v koncentraci 31% běžně v drogerii. Jedna taková lahev o objemu jednoho litru zvýší hodnotu pH o jeden stupeň, když ji nalejete do 20 metrů krychlových vody.

Snižte konzumaci bílého pečiva a dalších produktů z bílé mouky. Zařaďte do jídelníčku zásadité potraviny jako jsou brambory, pohanka, sója. Omezte na minimum konzumaci alkoholu, kofeinu, jednoduchých cukrů a perlivých nápojů. Pijte neperlivou vodu, zelené čaje, bylinné čaje a zeleninové šťávy.

Trvale alkalické pH moči může signalizovat: Infekci ledvin či močových cest bakteriemi, produkujícími ureázu. Enzymovou hydrolýzou močoviny vzniká amoniak, který moč alkalizuje. Podobná situace je i u bakteriálně kontaminované moči, v níž došlo při delší době skladování k přemnožení bakterií.

Jak snížit pH v moči

Jedním z opatření, jímž je možno bojovat proti infekcím močových cest, je střídání kyselé a zásadité reakce moči. Mění se tím prostředí, ve kterém bakterie přežívají a rozmnožují se. Změny reakce moči je možné dosáhnout podáváním solí některých látek (např. chloridu amonného či bikarbonátu sodného).Vznik moči

Moč nesmí obsahovat – bílkoviny, krev, cukry. Za 24 h se vytvoří asi 150 litrů prvotní moči, ze kterých vznikne 1,5 – 2 litry definitivní moči. Začínají ledvinovými kalichy, rozšiřují se do ledvinové pánvičky.Nejvíce pH ovlivňujeme zpracováním půdy, využíváním minerálních hnojiv s převahou amonného (DASA, kejda, dig.) nebo amidického dusíku (močovina, DAM, SAM). Nejsnažším způsobem, jak pH zvýšit, je vápnění, zásobní hnojení fosforem, draslíkem a pěstování meziplodin.

PH moči je závislé hlavně na stravě a stavu acidobazické rovnováhy. S tím, že zásadité pH („vysoké“) může být v důsledku vegetariánské stravy, bakteriální zánět močových cest nebo metabolická dysbalance. Kyselé pH („nízké“) může být v důsledku dehydratace, zvýšeného příjmu bílkovin, hladovění, při diabetu a další.

Jak se pozná překyselení organismu : Pokud vůbec nevíte, jestli se ve stavu acidózy, tedy překyselení organismu nacházíte, je třeba změřit hodnotu pH ve vašem těle. Slouží k tomu jediná pomůcka, a to lakmusový indikační pH papírek. Ten si můžete pořídit v lékárně nebo v mnoha e-shopech.

Co ukazuje pH moči : PH moči je závislé hlavně na stravě a stavu acidobazické rovnováhy. S tím, že zásadité pH („vysoké“) může být v důsledku vegetariánské stravy, bakteriální zánět močových cest nebo metabolická dysbalance. Kyselé pH („nízké“) může být v důsledku dehydratace, zvýšeného příjmu bílkovin, hladovění, při diabetu a další.

Co ukáže rozbor moči

Moč se odesílá na rozbor do laboratoře, ale přímo v ordinaci může lékař otestovat některé parametry indikátorovými papírky. Ze vzorku moči lze poznat například zánět močových cest, cukrovku, onemocnění ledvin, žloutenku, těhotenství či užívání drog.

Nejsnazším způsobem je vápnění, zásobní hnojení fosforem, draslíkem a pěstování meziplodin. Vápněním zvýšíme přijatelnost živin, výnos a snížíme náchylnost rostlin ke stresům. Zvýšení obsahu vápníku v půdě je totiž zásadní pro správný růst a vývoj rostliny a pro dobrý zdravotní stav půdy.Zakončit jídlo potravinou bohatou na vápník a fosfáty – mléko, sýry a tuky. Omezit konzumaci ovocných džusů a citrusových plodů těsně před spaním. V případě refluxu nebo častého zvracení vždy vypláchnout dutinu ústní pouze vodou – nikdy nečistit zuby zubní pastou. Používat žvýkačku bez cukru.

Co nejíst při překyselení organismu : Snižte konzumaci bílého pečiva a dalších produktů z bílé mouky. Zařaďte do jídelníčku zásadité potraviny jako jsou brambory, pohanka, sója. Omezte na minimum konzumaci alkoholu, kofeinu, jednoduchých cukrů a perlivých nápojů. Pijte neperlivou vodu, zelené čaje, bylinné čaje a zeleninové šťávy.