Nejměkčí tuha je 8B- 9B už je přírodní grafit, nejtvrdší tuha je 10H. Tužky HB a F se pohybují někde uprostřed stupnice tvrdosti a jsou nejprodávanější. Dále platí, že čím tvrdší tužka, tím světlejší zanechává stopu, naopak čím měkčí, tím je stopa tmavší.Nejčastěji se řeší tvrdosti tužek u školáků, kdy se používají tužky měkké na kreslení a psaní – č. 1 (B) a č. 2 (HB) a tvrdé č. 3 (H) na rýsování.Pro skicování se hodí pro začátek střední tvrdost tužky (kolem HB), postupně při kresbě můžeme brát měkčí gradace (od 2B dále). Když potřebujeme kreslit velké plochy, hodí se sáhnout po Versatilkách, u kterých lze tuhu snadno vysunout a kreslit celým jejím povrchem. Na nejmenší detaily naopak slouží mikrotužky.
Na co je tužka 2 : Jednička a dvojka jsou určeny na psaní a kreslení, trojka je „rýsovací“ tužkou.
Co znamená HB na tužce
Evropský systém užívá kombinace písmen H (hard – tvrdý), F (firm – pevný) a B (black – černý). Nejměkčí tuha je 8B (9B už je přírodní grafit), tužky s označením 1 (= B), 2 (= HB/F) nebo 3 (= H) jsou uprostřed stupnice tvrdosti a patří (zejména ve škole) mezi nejpoužívanější, nejtvrdší tuha je 10H.
Jakou tužkou se rysuje : tužka tvrdosti 2B. Pro dosažení kompletní škály odstínů je však lepší použít tužky různé tvrdosti, vyzkoušejte postupně, jaký odstín vyčarujete pomocí tužek dalších tvrdostí. Doporučená škála tužek na kreslení zahrnuje tvrdost 2B, 4B, 8B. Tvrdší tužky jsou pak vhodné na tenké linky např.
Pro sjednocování kresby se doporučuje tužka s gradací F. Tužky stupnice B jsou vhodné pro kreslení a skicování. Čím měkčí tuha, tím tmavší kresba. Velmi záleží na tom, jaký tlak na tužku vyvinete.
Tvrdá tužka (stupnice H) se tolik nerozmazává, hodí se proto na rýsování, její stopa je tenká. Při kreslení se z této řady nejčastěji používají tužky H a 2H pro podkresbu nebo jemné stínování, právě proto, že se nerozmazávají.
Jak správně držet tužku při kreslení
špetkovitý úchop je podstatné uvolnění paže, zápěstí a ruky. Tužka je položena na prostředníčku, palec ji přidržuje. Ukazováček je seshora jen položený, aby jím bylo možné poťukat. Tužka směřuje k papíru šikmo, nikoli kolmo, protože leží v prohlubni mezi palcem a ukazovákem.Školáci si pak vystačí s měkkými tužkami na kreslení a psaní – tužka č. 1 (B) a č. 2 (HB) a tvrdou tužkou č. 3 (H) na rýsování.Nasaďte tužku k začátku stínování a lehkým pohybem veďte tužku po směru tahu, kdy na konci tahu ji mírně zvedněte nad papír. Tím se tah čáry zúží do ztracena. Pro vyplnění plných stínovaných ploch, je nutné se naučit klást tahy těsně vedle sebe tak, aby mezi jednotlivými tahy nevznikaly mezery a neprůsvital papír.
Na rýsování jsou nejvhodnější středně tvrdé a tvrdší tužky (2H=4, 3H=4 1/2, 4H=5), na kreslení se hodí spíše měkčí tužky, které lépe kloužou po papíru (2B=1 1/2, 3B=1, 4B=0). Stabilo může nabídnout klasické tenké tužky s tvrdou, střední i měkkou tuhou ve škále od 4H (= 5) až po 4B (= 0) v sérii Othello nebo Schwan.
Jak se naučit stínovat tužkou : Nasaďte tužku k začátku stínování a lehkým pohybem veďte tužku po směru tahu, kdy na konci tahu ji mírně zvedněte nad papír. Tím se tah čáry zúží do ztracena. Pro vyplnění plných stínovaných ploch, je nutné se naučit klást tahy těsně vedle sebe tak, aby mezi jednotlivými tahy nevznikaly mezery a neprůsvital papír.
Jakou tužku do skoly : Nejvhodnější pro děti předškolního a školního věku je trojhranná tužka s hranou stěny 9 mm. Ideálně sedne do dětské ruky a navíc přirozeně vybízí dítě, aby tužku drželo správně. Nebude ji všemožně kroutit, otáčet a ohýbat. Také je důležité, aby měla správnou měkkost tuhy.
Jaká je nejlepší tužka na kreslení
Na rýsování jsou nejvhodnější středně tvrdé a tvrdší tužky (2H=4, 3H=4 1/2, 4H=5), na kreslení se hodí spíše měkčí tužky, které lépe kloužou po papíru (2B=1 1/2, 3B=1, 4B=0). Stabilo může nabídnout klasické tenké tužky s tvrdou, střední i měkkou tuhou ve škále od 4H (= 5) až po 4B (= 0) v sérii Othello nebo Schwan.
Použijete-li tužku, pastelku nebo uhel, nejlepší je kreslit na silný papír s hladkým povrchem. Pro zkoušku tužky či pastelky a rozvržení kresby jsou ideální náčrtníky. Pro kreslení, kdy máte jasno v technice a námětu, můžete použít papíry s gramáží od 150 g/m².Chcete-li začít malovat, vyberte si mezi akvarelem, akrylem, olejem nebo pastelem, jsou to nejrozšířenější malířská média. Pastely a akvarelové pastelky jsou navíc použitelné jak pro malování, tak pro kresbu. Můžete zkusit i temperu.
Co můžu kreslit : Odpověď Vás možná překvapí – kreslit můžete cokoliv, a kdekoliv.