Co znamená Třísezonní spacák?
Třísezonní spací pytle kombinují přijatelnou hmotnost, kompaktnost a zároveň zaručují potřebnou tepelnou izolaci. Třísezónní spacáky jsou nejlepší volba pro univerzální využití od jara do podzimu. Do mrazů a pro zimomřivé máme zimní spacáky.KOMFORT – teplota pokožky trupu standardní ženy, kdy ještě nepociťuje nepříjemný chlad. Norma udává, že teplota pokožky trupu nepoklesne pod 32,8°C, ve skutečnosti počítá s teplotou 32,2°C.Nikdy nepoužívejte běžné přípravky, které obsahují agresivní rozpouštědla. Nepřidávejte bělidla, ani aviváže, které by zničily izolační vlastnosti peří i dutých vláken. Nastavte jemný program a teplotu vody maximálně na 40 °C. V prádelně můžete po praní využít i sušičku.

Jakou zvolit délku spacáku : Spacák vybírejte dle výšky postavy. Ideální délka spacáku je taková, která přesahuje výšku postavy o 10 – 20 cm. V takovém případě je spacák dlouhý tak akorát, aby byl pohodlný a zároveň udržoval chodidla v teple.

Jak vybrat spacák na zimu

PODLE VELIKOSTI SPACÍHO PYTLE

Spacák nesmí být příliš těsný ani příliš volný. Měl by ti umožňovat trochu volného pohybu. Pokud je prostor příliš malý, dochází ke stlačení izolační vrstvy a zhoršení izolační schopnosti. Pokud máš ve spacáku hodně místa, musí tvoje tělo vyhřívat příliš velký prostor.

Jaký spacák na zimu : Rozdělení spacáků podle tvaru

Jde o dekový tvar, oválný tvar a mumiový tvar. Na zimu doporučujeme mumiové spacáky, které dokonale kopírují tvar těla. Dekový tvar spacáku – Spacáky ve tvaru deky jsou ideální do nenáročných podmínek.

Ideální teplota na spaní

Pokojová teplota by v noci měla být nižší, tedy mezi 16 až 18 °C, maximálně do výše 20 °C. Tělo zakryté přikrývkou uchovává tělesnou teplotu, ale hlava je vystavena chladu, čímž dochází k lepšímu prokrvení mozku a urychlení regeneračních procesů v těle.

Kde zajistit nižší pokojovou teplotu

Místnost Ideální pokojová teplota
Obývací pokoj 20–21 °C
Kuchyně 18 °C
Ložnice 16–18 °C
Chodba a schodiště 10–15 °C

Jak prát spacák

Nastavte jemný program a teplotu vody maximálně 40 °C. V prádelně můžete po praní využít i sušičku, opět si vyberte sušičku s velkým bubnem, pokud perete péřový spacák, přidejte do bubnu dva tenisáky, které zabrání shlukování peří do chumlů. Nastavte nejnižší tepelný systém, abyste neroztavili syntetická vlákna.Spacák do obalu napěchujte bez předešlého skládaní. Při pečlivém skládaní se materiál na zlomených místech víc namáhá, a tak se snižuje jeho životnost. Nejlepší je spacák do obalu nacpat halabala a po návratu domů ho okamžitě rozložit.PODLE VELIKOSTI SPACÍHO PYTLE

Spacák nesmí být příliš těsný ani příliš volný. Měl by ti umožňovat trochu volného pohybu. Pokud je prostor příliš malý, dochází ke stlačení izolační vrstvy a zhoršení izolační schopnosti. Pokud máš ve spacáku hodně místa, musí tvoje tělo vyhřívat příliš velký prostor.

Obecně platí, že husí peří je kvalitnější a lépe izoluje. Spacák čistě s kachním peřím dnes už na trhu asi nenajdete, ale stále lze zakoupit levnější spacáky se směsí kachního a husího peří. Kachní peří ale méně izoluje a při navlhnutí vydává specifický zápach podobný čpavku, proto se kachnímu peří raději vyhněte.

Jak zvýšit tepelný komfort spacáku : Vložky do spacích pytlů mají za úkol zvýšit váš tepelný komfort při spaní ve spacáku. Pokud si hřejivou vložku dáte do spacáku, budete si navíc pochvalovat, jak je její vnější materiál měkký a příjemný na dotek. Potěší rovněž vysoká prodyšnost vložky, díky čemuž se ve spacáku jen tak nezapaříte.

Jaký spacák pro děti : Obecné pravidlo říká 10 až 15 cm delší spacák než je výška uživatele. S tempem, kterým děti rostou, to ale znamená každou chvíli kupovat větší a větší kousek. Samozřejmě, že na to myslí i někteří výrobci a přišli s modely, které je možné zkrátit, a to jak odepnutím spodní části nebo jejím zapnutím do vnitřku pytle.

Jak vybrat zip na spacáku

Jak se pozná spacák s pravým nebo levým zipem a který je ten správný pro praváka nebo leváka Vleže ve spacáku na zádech máte po levé ruce levý zip nebo po pravé ruce pravý zip. Obecně je pro praváka myšlen zip levý a pro leváka zip pravý, ale záleží i na zvyku z předchozího spacáku nebo individuálním přání uživatele.

Zatímco v obýváku a v dětském pokoji preferujeme teplotu vyšší, v ložnici nám bude stačit o 2–3 °C méně, lépe se tak spí. Kuchyně se přirozeně zateplí, když vaříme a pečeme, takže ani tady nepotřebujeme přetápět topením. Odborníci doporučují držet se přibližně těchto hodnot: obývací pokoj 20–22 °C.Pokud dítěti naměříte 37 °C až 38 °C, jde o subfebrilii, neboli zvýšenou teplotu, ta je při infekci žádoucí a neměli byste se ji snažit srazit nebo tlumit léky. Teplotu nad 38 °C považujeme u dětí za horečku, zde jsou pak léky namístě.

Kolik stupňů v obýváku : Kde zajistit nižší pokojovou teplotu

Místnost Ideální pokojová teplota
Obývací pokoj 20–21 °C
Kuchyně 18 °C
Ložnice 16–18 °C
Chodba a schodiště 10–15 °C