„Spotřebujte do“ znamená, že potravinu lze bezpečně konzumovat pouze do té doby – tedy po tomto datu potravinu nepoužívejte, mohlo by dojít k ohrožení vašeho zdraví. Pojem „Spotřebujte do” je třeba mít na paměti z důvodů bezpečnosti potravin.Datum spotřeby (někdy se mu také říká datum použitelnosti nebo expirace, zkratka EXP) značí den, měsíc a rok, do kterého by měla být potravina spotřebována. Potraviny, které se rychle kazí, například maso, ryby, mléčné výrobky a pomazánky, mají toto označení, aby se spotřebovaly včas, než se stanou zdravotně závadnými.Označení „spotřebujte do“ se používá u potravin, které snadno podléhají zkáze. Musejí se proto rychle zpracovat, jinak mohou pro spotřebitele představovat zdravotní riziko. Typickými příklady jsou mléčné výrobky, chlazené maso, ryby nebo výrobky studené kuchyně.
Jak dlouho po minimalni trvanlivosti : Datum minimální trvanlivosti je datum, dokdy by potravina měla zůstat kvalitní Nejčastěji se uvádí na sušených, zmrazených, konzervovaných a jiných trvanlivých potravinách. Potraviny po datu minimální trvanlivosti můžete sníst, pokud jste je skladovali tak, jak je uvedeno na obalu a obal není poškozen.
Jaký je rozdíl mezi datem spotřeby a datem minimální trvanlivosti
„Minimální trvanlivost do“ označuje datum, do kterého si potravina uchová svoji deklarovanou kvalitu. „Spotřebujte do“ označuje datum, do kterého může být potravina konzumována bezpečně. > Nekonzumujte žádné potraviny po uplynutí data „Spotřebujte do“.
Jak dlouho vydrží vejce po minimální trvanlivosti : Vejce mají dobu minimální trvanlivosti 28 dnů. Spotřebujte do… znamená, že po uvedeném datu by se potraviny již neměly konzumovat.
Označení data spotřeby se na vybraných potravinách uvádí slovy „Spotřebujte do…“, za nimiž bezprostředně následuje buď vlastní datum, nebo odkaz na místo, kde lze toto datum dohledat na etiketě nebo obalu potraviny.
Máslo se musí skladovat při teplotách 4 až 8 °C. Pokud ho ponecháte delší dobu na světle při pokojové teplotě, může dojít k oxidaci tuků, tzv. žluknutí. Žluklé, tedy zkažené máslo se pozná podle nevábné vůně a natrpklé chuti.
Co nemá Datum spotřeby
Existuje i určitá množina potravin, u nichž není potřeba označovat je datem minimální trvanlivosti nebo datem spotřeby. Typicky se bude jednat o ovoce a zeleninu v čerstvém stavu, houby, lihoviny, víno, pekařské výrobky, které jsou spotřebovány do 24 hodin po výrobě a podobně.Hlavně neomývat a nedávat do dveří lednice
Ani do obchodu nesmí jít omyté. Mají totiž přirozenou ochrannou vrstvu, která chrání vejce před tím, aby se do něj nic nedostalo. Zároveň zajišťuje, že vydrží déle a nezkazí se,“ popisuje chovatel.Co se stane, když sním zkažené vejce
V tomto případě by se vám nic nemělo stát. Prošlo-li vejce dostatečnou tepelnou úpravou, následky by neměly být horší než bolest žaludku, případně mírný průjem. Horší je, pokud byste snědli syrové vejce nakažené salmonelózou.
Pozor, mohou je i zabít! Žluklé máslo zapáchá a podle odborníků je vlastně zkažené. Zvláště oxidační žluknutí vede k tvorbě chemických látek, které jsou z hlediska lidského zdraví nežádoucí. Dovozci ale trvají na tom, že jejich másla celoročně kontroluje například veterinární správa a tyto testy vždy dopadly dobře.
Proč je máslo žluté : Barva másla souvisí s krmivem
Nebarvené máslo má přirozeně smetanově lehce nažloutlou barvu. Jestliže je výrazně žluté, mohlo být dobarvené. Smetana se přibarvuje např. přírodním barvivem červenožluté, až oranžové barvy z rostliny Bixa orellana (E160b), nebo karoteny.
Jak dlouho vařit vejce z lednice : Vložte z lednice studená vejce do vroucí vody a odpočítejte:
- 3 minuty pro pošírované vajíčko.
- 5 minut pro vejce naměkko s velmi tekutým středem.
- 7 minut pro vejce naměkko s méně tekutým středem.
- 10 minut pro vejce nahniličko se spíše tekutým středem.
- 12 minut pro vejce mezi nahniličko a natvrdo.
- 16 minut pro vejce natvrdo.
Proč se nesmí mýt vejce
Skladování vajec
Vyhýbání se mytí vajec až těsně před jejich použitím prodlouží jejich trvanlivost a čerstvost. Vejce mají přirozený květ neboli vnější ochrannou vrstvu, která brání přístupu vzduchu a škodlivých bakterií. Mytím vajec odstraníte ochranný květ a vejce bude zranitelnější vůči bakteriím a zkažení.
– vydrží neomezeně dlouho. Je to proto, že se sterilují již uzavřené konzervy a všechno živé, všechny patogenní látky v nich jsou tak zničeny. Uvnitř konzervy nic, co by "pracovalo", není. Pokud není konzerva poškozená, nemají se do ní jak tyto látky dostat a její obsah je tak stálý a nezávadný.Vejce se dá deformovat – ne ale prosím velkou silou, vejce se může snadno protrhnout. Vysvětlení: Působením kyseliny octové, obsažené v octu, se skořápka tvořená uhličitanem vápenatým (CaCO3) rozpustí. Bublinky (oxidu uhličitého), které jsou po celou dobu rozpouštění skořápky vidět jsou vlastně důkazem o této reakci.
Jak vypadá žluklé máslo : Pokud ho ponecháte delší dobu na světle při pokojové teplotě, může dojít k oxidaci tuků, tzv. žluknutí. Žluklé, tedy zkažené máslo se pozná podle nevábné vůně a natrpklé chuti.