DOSPĚLÍ – hodnoty krevního obrazu u dospělých (15 – 120 let) | ||
---|---|---|
Parametry KO – analyzátor | Jednotky | Ženy |
Hematokrit (HCT) | l/l | 0,350 – 0,470 |
Střední objem erytrocytů (MCV) | fl | 82,0 – 98,0 |
Střední množství hemoglobinu v erytrocytu (MCH) | pg | 28 – 34 |
Protože červených krvinek je nejvíce (krevních destiček a leukocytů je zanedbatelné množství), hodnota hematokritu závisí na poměru červených krvinek a krevní plazmy. Hematokrit je také možné stanovit průtokovou cytometrií, využívanou při zjišťování krevního obrazu a dalších imunologických vyšetřeních.Mezi hlavní příčiny tedy patří nedostatek železa ve stravě, ztráta krve při menstruaci, chronická ztráta krve, zvýšená potřeba železa v těhotenství nebo jeho snížené vstřebávání při nemoci tenkého střeva či po odebrání žaludku.
Co způsobuje rozpad červených krvinek : Poškození může být způsobeno silnými kyselinami nebo zásadami, povrchově aktivními látkami, či tukovými rozpouštědly. Toxická hemolýza nastává při působení některých bakteriálních toxinů. Dále může jít o reakci na přítomnost zvířecích (hadích), nebo rostlinných jedů.
Na co je hematokrit
Hematokrit patří mezi základní parametry červené krvinky a udává poměr objemu erytrocytů k celkovému objemu krve. Hematokrit můžeme zjistit buď centrifugací nesrážlivé krve, nebo na analyzátorech krvinek.
Co je to hematokrit : Hematokrit znamená poměr červených krvinek k plazmě a je vyjadřován v arbitrálních jednotkách (resp. procentech) celkového objemu krve. je poměr mezi objemem červených krvinek a plné krve. Jedná se tedy o procentuální vyjádření objemu erytrocytů v jednotce krve.
Chudokrevnosti předejdeme pestrou stravou obsahující optimální množství železa, dále kyseliny listové, vitaminů B12, B2 (riboflavin) a B6 (pyridoxin). Udržovat krvinky zdravé pomáhají i vyšší dávky vitaminu C, který přispívá také ke snížení únavy a je univerzálním klíčem k odolnosti organizmu.
Mezi nejlepší zdroje železa patří živočišné potraviny obsahující hemové železo (játra, červené maso, ryby). Z rostlinných zdrojů patří mezi velmi bohaté zdroje luštěniny, hořká čokoláda, dýňová semínka nebo kešu ořechy. Zapomínat bychom neměli ani na tofu, listový špenát nebo sušené ovoce.
Co podporuje tvorbu hemoglobinu
V prvé řadě díky železu. To pomáhá při tvorbě krevního barviva čili hemoglobinu. K lepšímu vstřebávání přispívá vitamin C, jehož najdete v kapustě také velkou spoustu. Kapusta patří k bohatému zdroji chlorofylu okysličujícím krev, fosforu, draslíku, manganu nebo mědi.Zdrojem železa je maso, vsaďte na červené a hlavně na vnitřnosti, především játra. Ve stravě živočišného původu také najdete dostatek vitaminu B12. Železo dále doplní i ovoce a zelenina, zejména červené a fialové druhy, jako jsou jahody, švestky, rozinky, rybíz, borůvky, řepa anebo červené zelí.Chudokrevnosti předejdeme pestrou stravou obsahující optimální množství železa, dále kyseliny listové, vitaminů B12, B2 (riboflavin) a B6 (pyridoxin). Udržovat krvinky zdravé pomáhají i vyšší dávky vitaminu C, který přispívá také ke snížení únavy a je univerzálním klíčem k odolnosti organizmu.
Pokud v těle obíhá menší počet červených krvinek či je nižší hladina hemoglobinu, pak se na místa určení dostane méně kyslíku, než by mělo. Navíc se v nich hromadí větší množství oxidu uhličitého. Srdce se snaží tento nedostatek nahradit rychlejší frekvencí a zrychlí se také dýchání.
Jak se vypočítá hematokrit : Hematokrit je podíl erytrocytů na celkovém objemu krve. Stanovuje se pomocí centrifugace nesrážlivé krve. Během odstředění dojde k oddělení erytrocytů od plazmy.
Jak podpořit tvorbu krevních destiček : Omega-3 mastné kyseliny pomáhají zlepšovat imunitu a stimulují tvorbu krevních destiček. Chlorofyl – výzkum naznačuje, že i on může podpořit tvorbu krevních destiček. Je to antioxidant a nachází se například v pšeničné trávě. Velké množství chlorofylu obsahují také špenát, kapusta, hlávkový salát, zelí, petržel a kopr.
Čím se zvednout hemoglobin
Pyridoxin – vitamin B6 plní různé funkce v organizmu, a to zejména produkci červených krvinek a zvýšení hladiny hemoglobinu. Mezi potraviny bohaté na vitamin B6 patří: ryby (losos, tuňák), vepřové a kuřecí maso, banány, fazole, arašídové máslo, obohacené snídaňové cereálie, zelenina.
Trpíte-li chudokrevností, vhodné je zařadit do jídelníčku některé bylinky, například echinacea (třapatka nachová), ale také kopřiva, hořec, jetel nebo pampeliška, které obsahují vitamín C pro lepší využití železa z potravy. Při anémii konzumujte také čerstvou nastrouhanou mrkev nebo mrkvovou šťávu.Nedostatek železa v krvi může být způsoben několika faktory, jako je nedostatečný příjem železa v potravě, snížená schopnost těla absorbovat železo, zvýšená potřeba železa kvůli růstu nebo těhotenství, ztráta krve nebo některé zdravotní problémy, jako je celiakie nebo Crohnova choroba.
Jak se léčí nedostatek krevních destiček : Terapie se zahajuje až na výjimky při krvácení a/nebo hodnotě trombocytů pod 20–30 × 109/l. Stále zůstávají první volbou terapie kortikosteroidy a do žíly podávané imunoglobuliny. Pokud vlivem krvácení dojde k poklesu červených krvinek a chudokrevnosti, jsou potřebné i transfuze trombocytů.