Co znamená slovo radikál?
Radikalismus můžeme definovat jako kritické zpochybňování existujících okolností a hlásání reformy nebo zrušení těchto okolností. Nelze být vnímán jako plnohodnotné politické přesvědčení, jde spíše o postoj, jehož obsah i forma se mění podle politické kultury a politických okolností, v nichž se radikálové nacházejí.Volné radikály jsou reaktivní částice vznikající jako vedlejší produkt látkové výměny přímo v našem organismu – ať už kvůli znečištěnému ovzduší, stresu či špatné stravě. Jsou to právě volné radikály, které stojí na počátku mnoha vážných onemocnění včetně nádorových, kardiovaskulárních, plicních a imunitních.Oxidační stres je stav, který může nastat, když je v těle příliš mnoho nestabilních molekul označovaných jako volné radikály – a zároveň není dostatek antioxidantů, které by jich dokázaly tělo zbavit. Oxidační stres může vést k poškození buněk a tkání.

Co to je radikálová substituce : Radikálová substituce

Dochází při ní k homolytickému štěpení vazeb, při kterém vznikají radikály, velmi reaktivní částice s nepárovým elektronem. Ty reagují s radikály v substituované sloučenině. Radikály jsou vysoce reaktivní, protože obsahují ve valenční vrstvě atom s lichým počtem elektronů (obvykle 7).

Proč radikály poškozují buňky

Volné radikály jsou nestabilní molekuly, což znamená, že nemají kompletní sadu elektronů, a v důsledku toho se snaží „ukrást“ elektrony z jiných molekul. V těle kradou z buněčných membrán, a tím poškozují buňky.

Co je to radikál chemie : Radikál – částice, které mají ve svém vnějším orbitalu alespoň jeden nepárový elektron, tj. elektron který nemá vykompenzován svůj spin jiným elektronem opačného spinu ve stejném orbitalu. Vyznačují se velkou reaktivitou, a proto také krátkou dobou života. Výrazně ovlivňují složení plazmatu.

Oxidace povrchů začne ve chvíli, kdy se zkombinuje kyslík společně s vlhkostí. Pokud vyšší stupeň vlhkosti působí na nestabilní materiály po delší dobu, začne se snižovat jejich pevnost, snižuje se i celková trvanlivost a objevuje se koroze. U železa se setkáváme se rzí, která ovlivňuje jeho konstrukční zatížení.

Oxidace je děj, při kterém dochází ke zvyšování oxidačního čísla prvku. Oxidovaný prvek odevzdává elektrony jinému atomu. Redukce je děj, při kterém dochází ke snižování oxidačního čísla prvku. Redukovaný prvek přijímá elektrony od jiného atomu.

Jak vznikne radikál

Volné radikály mohou vznikat v důsledku zevních fyzikálních faktorů, nejčastěji v důsledku působení záření na v zásadě libovolné molekuly. Protože vznik radikálu vyžaduje menší množství energie, může vznik volných radikálů vyvolat nejen ionizující záření, ale třeba i záření ultrafialové.Radikál – částice, které mají ve svém vnějším orbitalu alespoň jeden nepárový elektron, tj. elektron který nemá vykompenzován svůj spin jiným elektronem opačného spinu ve stejném orbitalu. Vyznačují se velkou reaktivitou, a proto také krátkou dobou života. Výrazně ovlivňují složení plazmatu.Oxidační stres může vést k poškození buněk a tkání. Existuje mnoho faktorů podílejících se na vzniku oxidačního stresu – například obezita, nevhodné složení stravy, kouření, pití alkoholu, užívání některých léků a některé vlivy životního prostředí (některé typy záření, přítomnost pesticidů, toxinů apod.).

Jak už jsme řekli, zásadní vliv na vznik oxidačního stresu má náš životní styl. Potřebujeme se tedy vyhnout nezdravým, zejména průmyslově zpracovaným potravinám, dopřát si dostatek pohybu, spánku a omezit kouření, alkohol a spotřebu léků.

Co je kyslíkový radikál : V každé rostlinné a živočišné buňce vznikají při zpracování živin jako vedlejší odpadní produkty molekuly, které obsahují tzv. reaktivní kyslík (reaktivní kyslíkový radikál, anglicky „reactive oxygen species“, ROS).

Jak zastavit oxidaci : Pokud chcete ve finální fázi oxidaci zastavit, stačí povrch navlhčit vodou a oxidace se zastaví.

Jak vzniká oxidace

Oxidy mohou vznikat buď prudkou oxidací (hořením) za přítomnosti kyslíku anebo pozvolnou oxidací jiným způsobem, zejména kyslíkem atmosférickým anebo kyslíkem obsaženým v některých látkách (oxidačních činidlech), a při dalších chemických reakcích. Kyslík má v oxidech oxidační číslo −II.

Antioxidanty jsou látky, které přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem. Neutralizují škodlivé volné radikály a chrání tak tělo před oxidačním poškozením. Chrání buňky před působením volných radikálů tím, že se na ně naváží a neutralizují jejich aktivitu.Stresovat nás ale mohou i různé vnější podněty, jako je nadměrný hluk, nepříjemná teplota okolí a podobně – pak mluvíme o faktorech fyzikálních. A stres lehce spustí i nejrůznější životní události. Je zřejmé, že stresových faktorů je v našem životě dost.

Co způsobuje oxidační stres : Oxidační stres může vést k poškození buněk a tkání. Existuje mnoho faktorů podílejících se na vzniku oxidačního stresu – například obezita, nevhodné složení stravy, kouření, pití alkoholu, užívání některých léků a některé vlivy životního prostředí (některé typy záření, přítomnost pesticidů, toxinů apod.).