"Široké balení" je zastaralý způsob léčby nezralosti kyčlí, který kyčle neléčí. Je naprosto zbytečné dávat jakoukoliv plenku navíc. Kyčle se léčí "volným balením" = dítě v oblečení volně hýbe nožičkama a tím se kyčle uzdravují. Plenka a oděv neomezují pohyb.Široké balení se často špatně vykládá. Řada ortopedů stále ještě doporučuje dávat preventivně dvě a více plen na jedno balení, aby se nohy “fixovaly ve správné poloze”. Je to ale zastaralé tvrzení, překonané moderním výzkumem. Nejlepší článek na toto téma najdete tady – rozhovor přímo s lékařem.Postačí jedna jednorázová plena, přes tuto “jednorázovku” se již nedává žádná plena látková. “Lepíky” jednorázové pleny zapneme dostatečně vysoko v pase, tak aby miminku nebyl omezován pohyb v kyčlích zejména směrem k bříšku. Nic víc není potřeba.
Jak poznam že má miminko spatne kyčle : Spočívá v lupnutí, pokud hlavice kyčelního kloubu tlakem a natažením vypadne z jamky hned v prvních měsících života. Diagnostickým standardem je vyšetření kyčle ultrazvukem. Kojence nebolí ani nezatěžuje. Přitom je posuzován a měřen poměr hlavice kyčelního kloubu a kyčelní jamky.
Co to je dysplazie
Dysplazie je odborný výraz pro nějakou vývojovou abnormalitu. Nejčastěji se jedná o změnu velikosti, tvaru a uspořádání buněk, avšak obecně to může být i mnohem větší tělní struktura (třeba u dysplazie kyčelního kloubu). V onkologii pojem „dysplazie“ znamená přítomnost abnormálních buněk v nějaké tkáni nebo orgánu.
Jak nosit Abdukcni kalhotky : Tyto kalhotky nejsou savou vrstvou, mohou se nosit v kombinaci s jednorázovými plenami, a to nejlépe na oblečení (na body, dupačkách či punčoškách). Vnější vrstvu tvoří čistá bavlna s mnoha různými moderními designy, zapínání je na přední straně na suchý zip.
Vývojová dysplazie kyčlí (VDK) zahrnuje poruchu vývoje kyčelní jamky nebo poruchu vývoje hlavice kosti stehenní a její špatné centrace do kloubní jamky (decentrace hlavice), dále kloubní hypermobilitu (nepřiměřeně zvýšený rozsah pohybu) anebo kombinaci všech zmíněných.
U papírovky se plena opatrně zabalí a lupne do koše. U látkovek je to trochu jinak, ale u všech stejně. Do pleny je dobré předem vložit separačku, která se při následném přebalování vezme a i s hovínkem hodí do záchodu.
Kdy se chodí s miminkem na kyčle
Vyšetření novorozeneckých kyčlí v rámci prevence a léčby dysplazie. Ideální čas pro kontrolu je hned po porodu, kolem 6. týdne věku a 12. týdne věku.U novorozenců je zcela fyziologické, že mívají většinu dne pěstičky stisknuté, a to i v době, kdy jsou klidní a uvolnění. Během druhého a třetího měsíce života se však začínají zatnuté pěsti postupně uvolňovat.Acetabulum je jamka kyčelního kloubu, o průměru cca 5 cm (je to ale silně variabilní), na zevní straně os coxae. Je tvořeno z 2/5 os ilium (kraniálně), z 2/5 os ischii (dorsokaudálně) a 1/3 os pubis (ventrokaudálně).
V prvních 4 měsících se dysplazie většinou nijak neprojevuje, od 5. měsíce ale může být nástup problémů poměrně rychlý. Poškozené klouby psa bolí, zvíře často odmítá pohybové aktivity – hlavně ty, které jsou spojené s vyšší zátěží kyčelních kloubů: výskoky do auta a na gauč nebo chůze po schodech.
Co jsou Abdukcni kalhotky : Abdukční kalhotky zajišťují pozici kyčlí miminka vhodnou pro jejich správný vývoj a zároveň umožňuje dostatečnou volnost pohybu kyčlí nahoru a do boku.
Co je to dysplazie kyčelního kloubu : Vývojová dysplazie kyčlí (VDK) zahrnuje poruchu vývoje kyčelní jamky nebo poruchu vývoje hlavice kosti stehenní a její špatné centrace do kloubní jamky (decentrace hlavice), dále kloubní hypermobilitu (nepřiměřeně zvýšený rozsah pohybu) anebo kombinaci všech zmíněných.
Jak se projevuje zánět kyčelního kloubu
Lidé s tímto onemocněním trpí především námahovou bolestí, která v klidu vymizí. Je to způsobeno vyšším nitrokloubním tlakem vestoje či při chůzi. Pokud je artróza zkomplikována zánětem, postižený kloub je teplejší, může být i zarudlý. Zvýší se i napětí úponů šlach, kloubního pouzdra a svalů.
Spodní nohu pokrčíme v koleni, takže spodní část nohy směřuje ven z postele. Z této polohy necháme nohu spadnout dolů pod úroveň postele. Cítíme, že svaly v oblasti kyčlí táhnou, to je v pořádku, ale nesmí bolet.Plenu přehnete na třetiny, poté postupně rozvinete v horní části a vytvoříte vějířek. Na plenku položíte miminko, přehnete přední část plenky mezi nožky až na bříško. Zadní cípy pleny přitáhneme směrem k bříšku a zajistíme na obou stranách snappi sponou.
V čem prát pleny : Perte jenom v klasickém pracím prášku nebo gelu, a v případě, že chcete prací plenky změkčit, můžete přidat 10–15 % roztok octu či kyseliny citronové. V prvních měsících miminka můžete využít šetrnější prací prostředek, který neobsahuje dráždivé složky.