Radius se značí písmenem R, jeho hodnota se udává v metrech. Radius není nikdy přesná kružnice, ale přibližuje se spíše elipse.Výkresy se vyhotovují na kreslící listy, s předepsanou úpravou. Součásti se kreslí v měřítku 1:1 nebo v měřítku zvětšení či zmenšení. Slovní údaje o výkresu a součásti se uvádějí v popisovém poli. Umístění popisového pole na výkresech je vždy v pravém dolním rohu kreslící plochy.Výkres sestavení obsahuje: – zobrazení montážní jednotky, – kótování hlavních rozměrů, – odkazy jednotlivých položek (pozice), – údaje o svarech, pájených a lepených spojích, – popisové pole (materiál a polotovar se nevyplňuje!!), – kusovník (může být i zvlášť na samostatném listu).
Jak se kotuje rádius : Značce průměru Ř nebo poloměru R předchází značka S (sférický). Značku SR (sférický rádius) píšeme, je–li zobrazena méně než polovina koule. Značku SŘ píšeme, je–li zobrazena více než polovina koule. U díry kótujeme průměr a délku válcové části.
Jak se rysuje rádius
Postup: K daným různoběžkám a a b narýsujeme rovnoběžky a´ a b´ (směrem k sobě) ve vzdálenosti 10 mm. V místě, kde se nám rovnoběžky a´a b´ protnou, zapíchneme hrot kružítka (poloměr 10 mm) a vytvoříme rádius.
Co znamená měřítko výkresu : Měřítka. Měřítko je poměr mezi rozměry obrazu na výkresu a rozměry skutečného předmětu. Vhodným měřítkem lze zmenšit obraz rozměrného a jednoduchého předmětu, nebo naopak zvětšit obraz předmětu příliš drobného.
Okna jsou v půdorysu značeny dvěma rovnoběžnými čarami, které symbolizují okenní rám a dvěma čarami mírně vysunutými ze stěny, které představují parapet okna při pohledu shora. Čerchované čáry s diagonální čárou symbolizují překlad nad okenním otvorem.
V následujícím textu se zaměříme na různé části uvedeného půdorysu, abyste se rychle zorientovali v těch nejpodstatnějších věcech. Okna jsou v půdorysu značeny dvěma rovnoběžnými čarami, které symbolizují okenní rám a dvěma čarami mírně vysunutými ze stěny, které představují parapet okna při pohledu shora.
Jaký je rozdíl mezi řezem a průřezem
Rozdíl mezi řezem a průřezem: Řez – zobrazení částí tělesa, které leží v rovině řezu a za ní. Průřez – zobrazení částí tělesa přímo v řezné rovině. Neoznačený řez – je-li poloha zřejmá a obraz řezu umístěn podle pravidel zobrazování, pak se řez nemusí označovat.Označení poloměru kruhu kružnice písmenem r je odvozeno od slova rádius (poloměr). Dva body A, B na kružnici k nazveme protější, pokud úsečka AB prochází středem kružnice k. Úsečka spojující protější body kružni- ce se nazývá průměr kružnice.V geometrii je poloměr (rádius) délka úsečky, jejíž jeden koncový bod leží na kružnici (nebo hranici kruhu) a druhý koncový bod ve středu kruhu nebo kružnice. Obdobně pak lze mluvit o poloměru koule, válce atd. Poloměr představuje polovinu průměru.
Měřítko aktivního listu výkresu se zobrazuje ve stavovém řádku ve spodní části okna. Měřítko aktivního pohledu se zobrazuje ve správci PropertyManager pohledu. Měřítko je možné také změnit při tisku. Můžete změnit měřítko listu výkresu a vybrat měřítko ze seznamu předdefinovaných měřítek nebo určit vlastní měřítko.
Jak se počítá měřítko výkresu : Měřítko je poměr rozměrů ve výkresu k rozměrům ve skutečnosti. Např. měřítko 1 : 50 znamená, že 1 cm na mapě je 50 cm ve skutečnosti, a 27,7 cm (šířka papíru A4) odpovídá 13,85 m. Stavební výkresy se obvykle kreslí v měřítku 1:50, což znamená, že 1 cm na výkrese představuje ve skutečnosti 50 cm.
V jaké výšce se řeže půdorys : V architektuře je půdorys plán, který ukazuje pomyslný řez budovou ve výšce jeden metr nad podlahou.
Co je řez AA
Svislý řez
Pro zobrazení svislého řezu se použije myšlená svislá rovina. – příčný a podélný řez označované písmeny A-A, B-B. Tyto myšlené svislé roviny se vedou těmi nejsložitějšími místy budovy (schodištěm, otvory ve svislých konstrukcích).
Je–li řezů nebo průřezů více než jeden, musí se označit jak stopy rovin řezů (průřezů), tak obrazy řezů (průřezů) písmeny nebo písmeny v kombinaci s číslicemi. U všech stop rovin řezů (průřezů) musí být vyznačený směr sklopené myšlené roviny řezu (průřezu), aby nemohlo dojít k záměně.R
- Radiometrie.
- Rapidita.
- Relativní atomová hmotnost.
- Relativní hustota.
- Relativní molekulová hmotnost.
- Relativní permitivita.
- Rezistivita.
- Rychlost.
Co je to značka r : ● Registrovaná ochranná známka ®
Nejvyšším stupněm je symbol ® (R v kroužku), který označuje registrované ochranné známky zapsané v rejstříku příslušného úřadu průmyslového vlastnictví. Takové značky mají právní ochranu v rozsahu zapsaného seznamu výrobků a služeb a nehraje roli, zda jde o zboží nebo služby.