Co znamená poskytnout věcnou pomoc?
Vynětí z povinnosti poskytnout osobní a věcnou pomoc

Fyzická osoba není povinna poskytnout uvedenou pomoc, jestliže jí v tom brání důležitá okolnost nebo jestliže by tím vystavila vážnému ohrožení sebe nebo osoby blízké.Při zdolávání požárů, živelních pohrom a jiných mimořádných událostí je povinen poskytovat přiměřenou osobní pomoc, nevystaví-li tím vážnému nebezpečí nebo ohrožení sebe nebo osoby blízké anebo nebrání-li mu v tom důležitá okolnost, a potřebnou věcnou pomoc.Pomoc při zdolávání požárů

Obec, právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny si poskytovat při zdolávání požárů vzájemnou pomoc.

Kdo je povinen provést nutná opatření pro záchranu ohrožených osob : Osobní pomoc je souhrnem základní činnosti a opatření, které je každý povinen provést v souvislosti se vznikem a zdoláváním požáru, jedná se o: záchrana ohrožených osob – tu představují především nutná opatření pro záchranu ohrožených osob.

Co je to věčná pomoc

Poskytnutí věcných prostředků při provádění záchranných a likvidačních prací a při cvičení na výzvu velitele zásahu, hejtmana kraje nebo starosty obce. Věcnou pomocí se rozumí též pomoc poskytnutá dobrovolně bez výzvy, ale se souhlasem nebo s vědomím velitele zásahu, hejtmana kraje nebo starosty obce.

Kdo může zpracovat PBŘ : Kdo může zpracovávat PBŘ

České národní rady o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Dokument PBŘ musí být jeho zpracovatelem vlastnoručně podepsán a opatřen razítkem se státním znakem České republiky.

Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří

Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.

V dokumentaci požární ochrany se stanovují podmínky požární bezpečnosti činností se zvýšeným požárním nebezpečím a činností s vysokým požárním nebezpečím, prokazuje se jí plnění některých povinností stanovených předpisy o požární ochraně.

Co je nutné učinit jako první v případě vzniku požáru na pracovišti

ohlásit svému nadřízenému zaměstnanci každý požár i takový, který sami uhasí, před opuštěním pracoviště učinit taková opatření, aby nedošlo ke vzniku požáru, havarijního stavu nebo ohrožení majetku, provést kontrolu běžně přístupných prostor (WC, chodby, apod.)Požární řád

  • popis vykonávané činnosti a hrozícího požárního nebezpečí
  • požárně-technické charakteristiky nezbytné ke stanovení preventivních opatření
  • maximální hodnoty množství daných látek na daném pracovišti ve vztahu k požárnímu nebezpečí

Za plnění povinností na úseku požární ochrany u právnických osob odpovídá statutární orgán a u podnikajících fyzických osob tyto osoby nebo jejich odpovědný zástupce.

Cena PBŘ se může dost lišit v závislosti na velikosti řešené stavby, u rodinných domů stojí několik jednotek tisíc, naopak třeba u nákupního centra může stát několik desítek tisíc Kč.

Kdy je třeba PBŘ : požárně bezpečnostním zařízením. Rozdělení objektu do požárních úseků je dáno PBŘ a musí být dodrženo po celou dobu její životnosti, pokud nedojde ke stavebním úpravám nebo změně účelu užívání v rámci stavebního řízení.

Jak uhasit požár : Nejvhodnější je použití hasicího přístroje, který je mnohem účinnější než zalévání ohně vodou. Nikdy se však nesnažte požár uhasit za každou cenu. Pro hašení lze použít například hasicí přístroj, požární deku, písek na zasypávání ohně nebo v nejhorším i kbelík s vodou.

Co vzniká při požáru

Při požáru vznikají tyto základní produkty: teplo, světlo, kouř, hořlavé nespálené plyny a nespálený tuhý zbytek (popel). Teplo je produktem hoření a intenzita jeho vývinu závisí na velikosti plamenů.

Požární ochrana je souhrn opatření, kterými lze zabránit vzniku požáru nebo omezit jeho ničivé důsledky. V ČR je problematika požární ochrany upravena zákonem o požární ochraně 133/1985 Sb ve znění pozdějších předpisů, který stanovuje každému člověku povinnost počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru.k ochraně, záchraně a evakuaci osob, povinná opatření, která musí byt přijata v případě mimořádné události nebo požáru a umístění úkrytů a míst shromažďování (shromaždišť).

Jak postupovat v případě požáru : Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří

Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.