Nejčastěji za plochou nohu může statická zátěž. Nejde o to, zda dítě dlouho stojí nebo chodí, ale v čem je obuto. V 60 až 70 % případů je na vině právě nevhodná obuv, která nepodporuje klenbu, neposiluje svaly chodidla. V důsledku toho se postupně klenba bortí a vzniká plochá noha.Plochá chodidla se projevují otoky nohou, nadměrnou únavou po delší chůzi či pocitem ztěžklých lýtek. Pokročilejší stádia doprovází pocit chladu v nohách nebo naopak pálení chodidel a bolesti nožní klenby od paty až k prstům. V souvislosti s nošením nevhodných bot mohou vznikat otlaky či kuří oka.Pomoct může následující:
- Kroužení nohama v kotníku směrem dovnitř a ven.
- Spínání nohou ploskami a přitahování kotníku k tělu, aniž by se nohy oddělily od sebe.
- Střídání postavení na špičky a na paty.
- Vypínání na špičky současně oběma nohama.
- Válení míčku (posouvání chodidel na míčku dopředu a dozadu).
Jak se pozná zborcená klenba : Zborcená klenba negativně dopadá i na další části pohybového aparátu. Přichází bolest kotníků, vznikají křečové žíly, dostavuje se pocit těžkých lýtek. Bolest se od chodidel přenáší do kolen, kyčlí, páteře. Právě bolest zad patří mezi časté důsledky toho, že se klenba na obou nohách nepropadá stejným tempem.
Co dělat s plochou nohou
Chůze může být po delší době únavná a bolestivá, mohou se objevovat otoky nohou a kotníků. V tomto stádiu je možné plochou nohu ovlivnit pomocí fyzioterapie a vrátit se k bezbolestnému stavu. U třetího stupně je přítomná zjevná deformita tvaru nohy.
Kdo léčí ploché nohy : Pokud se domníváte, že máte ploché nohy, navštivte ortopeda. Ten vám provede odborné vyšetření a poradí vám, co dál. Díky takzvanému plantoskopu vám zkontroluje nožní klenbu a její rozložení zátěže na špičky, paty a chodidlo.
Naprostá většina plochonoží a borcení klenby se tedy musí vyvinout mezi narozením dítěte a dovršením 6. roku života.
U těžších deformit je doporučována úprava obuvi eventuálně ortopedická obuv. Vhodné je pravidelné cvičení nohou, udržování hybnosti kloubů nohy. Je třeba si uvědomit, že plochou nohu nelze v dospělosti cvičením zkorigovat do normálního tvaru. Toto cvičení má však svůj význam pro udržení celkové kondice nohou.
Jak se projevuje propadlá klenba
Mezi nejčastější příznaky propadlé klenby patří: Otoky nohou. Únava nohou po chůzi. Bolest klenby.Kromě bolesti nastávají v oblasti chodidla i jiné neurologické příznaky, jako: brnění, pálení, zhoršená citlivost. Charakteristickým projevem metatarzalgie je intenzivní bolest, a to především v úzké obuvi a při chůzi či dlouhodobém stání. Po vyzutí bot se může síla bolesti snížit.„Pro prevenci plochonoží jsou účinné i další jednoduché cviky – například výpony na špičkách, „běžkování“ – neboli výpady, kdy dítě střídavě nakročuje nohy a přitom se opírá buď o celé chodidlo, nebo o špičku, a také ohýbání a unožování palečků.
Pro ploché nohy vybírejte obuv s nízkým podpatkem. Plochá podrážka je špatná, ale ani s podpatkem by se to nemělo přehánět. Vysoké podpatky ploché nohy zhoršují (přetěžují totiž přední část nohy) a způsobují další problémy s koleny a dolní částí zad.
Jak Zatejpovat plochou nohu : Plochou nohu lze za pomocí speciální pásky zatejpovat, neboli fixovat tak, aby se nožní klenba začala sama rovnat. Tejpování je vhodné nechat provést zkušeného fyzioterapeuta, eventuálně se pak pod jeho dohledem tejpování naučit. Jde o účinný a pohodlný způsob nápravy klenby.
Proč se mi loupou nohy : Mezi příčiny loupání kůže patří nejčastěji suchá kůže z nedostatku hydratace a loupání po opalování. Na kůži se může projevit i nedostatek vitamínů B, A, E, zinku a biotinu. Navíc hydratace a pružnost pokožky klesá současně s množstvím kolagenu v kůži.
Co pomáhá na spadlou klenbu
Ortopedické vložky do bot vám dlouhodobě pomohou, zborcená nožní klenba potřebuje podepřít. Ortopedické pomůcky na zborcenou klenbu jsou vyrobeny z příjemných a kvalitních materiálů, navíc je můžete vložit téměř do každé obuvi. Úleva přichází opravdu rychle, už nebudete chodit bez nich.
Při poklesu příčné klenby spočívá přednoží na podložce všemi hlavičkami metatarzů. A u výrazného poklesu je nejvíce zatěžována hlavička druhého a třetího (druhý a třetí prst), tedy střed přednoží. V těchto místech pak může docházet k bolesti při nášlapu a vznikají zde na kůži otlaky.Příčiny propadající se nožní klenby
Počátečním bolestem totiž předchází dlouhodobé používání nevhodné obuvi, přetěžování nohou nebo například chození naboso po rovných površích, které nestimulují chodidla. Svou roli hraje také obezita, dědičnost nebo například hypermobilita (povolené vazy v chodidle).
Jak napravit propadlou klenbu : Další možností, jak řešit propadající nožní klenbu, je chození naboso po nerovném terénu, jako je písek, kamínky a podobně. Dále doporučujeme provádět různé cviky na nestabilní ploše, například cvičení na jedné noze na bosu (půlmíč, který najdete snad ve všech fitness centrech a fyzioterapeutických ordinacích).